پژوهشگر ارشد در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه: شيعه انگليسي و سني آمريكايي هر دو ابزار استكبار براي سلطه بر منافع مسلمين هستند

دکتر محمد علی مهتدی گفت: تنها وحدت ميان مسلمين است كه مي تواند توطئه دشمنان در استيلاء بر منافع مسلمين را خنثي كند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، دکتر محمدعلی مهتدی  پژوهشگر ارشد در پژوهشکده مطالعات استراتژیک خاورمیانه در نشست علمای اهل تشيع و تسنن خراسان جنوبي با موضوع نقش اساتید حوزه در تغییر رفتار‌های تفرقه انگیز كه در بيرجند برگزار شد، با اشاره به اينكه زماني كه از وحدت صحبت مي كنيم يعني اختلافي وجود دارد،‌ به بيان ريشه هاي اين اختلافات پرداخت و اظهار داشت: امروز وحدت ميان مسلمين مهمترين مساله ايست كه بايد به آن توجه كرد.

وي افزود: براي پيروزي انقلاب اسلامي شيعه و سني در كنار يكديگر كمك كردند و در كنار هم با رژيم طاغوت جنگيدند. و اين تنها با پرداختن به اصل مهم وحدت حاصل شد.

ايشان ادامه داد: وحدت به اين معنا نيست كه احكام و دستورات فقهي و مذهبي ما يكي شود. قطعا در اين امور اختلافاتي وجود دارد كه البته نشان از پويايي و به روز بودن دين است.

دكتر مهتدي پرداختن به اشتراكات فراوان ميان مذاهب اسلامي را مهمترين وسيله براي رسيدن به وحدت عملي دانست و افزود: امروز دشمنان اسلام، با بهانه هاي مختلف از جمله اختلافات مذهبي در صدد سيطره بر مرزهاي فكري و اعتقادي ما هستند و پرداختن به موضوعات مشترك مي تواند اين توطئه را خنثي كند.

وي اظهار داشت: در ابتداي پيروزي انقلاب و زماني كه حضرت امام خميني(ره) مباحث انقلاب اسلامي را بيان مي كردند به هيچ عنوان مساله شيعه و سني مطرح نبود و منافع همه مسلمين مد نظر قرار مي گرفت.  

ایشان خاطرنشان کرد: انقلاب اسلامی ایران زلزله ای در جهان ایجاد کرد، اندیشمندان و علمای اهل سنت و شیعه در همه جا این انقلاب را تایید کردند و یک معجزه می دانستند.

كارشناس ارشد امور خاورميانه اظهار داشت: در سوریه بنده ملاقاتی با شیخ احمد کفتارو مفتی اعظم سوریه داشتم، وی از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بسیار خوشحال بود  و خواستار اين بود كه قانون اساسی که مورد قبول همه علمای اسلام است نوشته شود تا این جمهوری اسلامی در واقع کانون قدرت کل اسلام شود.

وي با اشاره به برگزاري كنفرانس وحدت اسلامي در ايران و جمع شدن همه علماي اسلام در كنار يكديگر ابراز داشت: هر ساله ما کنفرانس وحدت اسلامی تشکیل می دهیم، علمای شیعه و سنی از سراسر بلاد اسلامی می آیند و در تهران جمع می شوند و سخنرانی هایی صورت می گیرد، ولی متاسفانه ما هنوز به برنامه ریزی نرسیدیم که به عنوان یک امت واحد اسلامی، چه هدفی بايد دنبال شود.

دكتر مهتدي تصریح کرد: زمانی که در ایران انقلاب شد، کشورهای اسلامی این انقلاب را تعریف و تمجید می کردند و خیلی ها خواستند با این انقلاب به خاطر قدرت اسلام در برابر استکبار و جهان کفر بیعت کنند. به همين خاطر دشمن از اینکه این انقلاب اسلامی به کل جهان سرایت کند،ب سیار در ترس بود.

وي افزود: این منطقه ای که غربی ها اسم آن را خاورمیانه می گذارند قلب جهان اسلام است، در این جا حرمت ها و مقدسات مسلمین وجود دارد، قبله اول و بيت المقدس، قبله دوم مسلمين بیت الله الحرام و  مدینه النبی وجود دارد.

دکتر مهتدی خاطر نشان کرد: اسلام ذلت را نمی پذیرد وَ كَلِمَةُ اللَّهِ هِيَ الْعُلْيا.کلمه ی خداوند باید  برتر باشد، با ذلت و خواری، رکوع و سجود در مقابل اجنبی و بیگانه، هود و نصارا که نمی شود اعلای کلمه حق را کرد.

وی افزود: در جهان غرب در اروپا و آمریکا محافل صهیونیستی برای ضربه زدن به اسلام و بد نام کردن اسلام کار می کنند. هر جا اختلافی است اسرائیل در پشت آن قرار دارد، لذا در این شرایط وحدت نه به معنای این است که ما فقه را به هم نزدیک کنیم، این مشکل نیست مشکل ما بحث سیاسی است، ما باید اعلام ‌کنیم که شیعه دشمن سنی و سنی دشمن شیعه نیست، دشمن همه ما اسرائیل و آمریکا است. این ها هدف شان نابودی اسلام است.

دكتر مهتدی گفت: آمریکا و اسرائیل داعش را درست كرده و به جان سرزمين هاي اسلامي انداختند. داعش کشتارهای بیرحمانه ای در مناطق انبار و موصل از مسلمانان اهل سنت را انجام داد. در زماني كه داعش در سرزمين هاي اسلامي حاكم بود آنقدر كه از اهل سنت كشته شد از اهل تشيع كشته نشد.

وی تصریح کرد: بزرگترین خطری که جهان اسلام را تهدید می کند، فکر وهابی و تکفیری است و الان بنام شیعه انگلیسی و سنی آمریکایی وجود دارد که هر دو تکفیر می کنند. شیعه انگلیسی در لندن هستند و بهترین امکانات را استعمار پیر به آنها می دهد و شبکه های تلویزیونی در اختیار آنها قرار دارد و به مقدسات اهل سنت توهین و صحابه را دشنام  می دهند. و بر عکس آن سنی آمریکایی وجود دارد که در اختیار آمریکا هستند.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: وحدت یعنی پذیرفتن اینکه دشمن کیست و پذیرفتن همه ی علمای اسلام در جهت مقابله با اسلام هراسی که غرب و صهیونیست بر آن کار می کنند. در این شرایط وحدت، نقش علمای اهل سنت و شیعه، نقش مهمی دارند و همگی در مقابل خدا مسئولیم.

وي گفت: اگر در این شرایط به مسائل اختلاف برانگیز بپردازیم، آب در آسیاب دشمن ریختیم. در این شرایط همه، نخبگان و علما وظیفه دارند چون مردم عادی تحت تاثیر تبلیغات قرار می گیرند و روی تعصب ممکن است راه های اشتباه بروند و کارهای غلط انجام دهند وظیفه علما است که مردم را کنترل کنند و وحدت را ایجاد کنند و جلوی تعصبات را بگیرند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.