نماینده مردم تربت جام، تایباد،باخرز در مجلس شورای اسلامی: ایران هیچ وقت بدنبال تنش نبوده است

دکتر جليل رحیمی جهان آبادی گفت: از هرگونه ارتباط مبتني بر احترام متقابل با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همه همسایگان استقبال می‌کنیم.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، دکتر جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت ‌و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در واکنش به تلاش امارات متحده عربی برای برقراری مذاکره با ایران گفت: آنچه  در منطقه رخ می‌دهد به نظر من نشان می‌دهد که اماراتی ها باید نسبت به ایران تجدید نظر کنند، ایران قدرتی بلامنازع در منطقه غرب آسیاست که صلح و ثبات منطقه را می‌تواند تضمین کند؛ قدرتی است که می تواند مانع حضور خارجی‌ها در منطقه و مانع باج‌ خواهی آنها از کشورهای منطقه شود.

نماینده مردم تربت جام، تایباد، باخرز در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه لازم است پیش شرط هایی برای پذیرش مذاکره با امارات داشته باشیم، مطرح کرد: در مباحثی که الان مورد چالش با سعودی ها و اماراتی ها است موضوع بحران یمن است که هر دوی این کشورها با کشورهای بحران زا و فرامنطقه ای علیه یمن همکاری می کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه ایران یک کشور اسلامی، اثرگذار و قدرتمند در منطقه و کشوری که در خاورمیانه هیچگاه به دنبال ایجاد چالش و نا امنی برای کسی نبوده است، مطرح کرد: امارات هم باید نسبت به جنگ یمن تجدید نظر کند؛ همین الان می دانیم که آمریکایی ها اگر در منطقه حضور دارند به پشتوانه کشورهای امارات و سعودی ها است.

رحیمی جهان آبادی با بیان این که قطعاً کشورهای اسلامی در کنار هم می‌توانند به کاهش تنش‌ها در خاورمیانه کمک کنند، تاکید کرد: اینکه ما در کل با هر کدام از کشورهای حوزه خلیج فارس بتوانیم روابط حسنه داشته باشيم و بهبود روابط اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی را سروسامان دهیم به نفع ماست.

وی در ادامه افزود: نکته اصلی این است که ما هیچ وقت به دنبال تنش با کشورها نبوده ایم؛ اگر نگاه کنید ظرف این چهل سال کشوری که مدام جزایر سه گانه  ایران را متعلق به خود دانسته امارات متحده بوده است، کسی که خلیج فارس چند هزار ساله را مدام ‌می‌گوید این خلیج فارس نیست و خلیج دیگری است، ما نبودیم.

وی با اشاره به اینکه در این چند وقت اخیر امارات در پی کم کردن تنش‌ها بین خود و ایران است، تاکید کرد: این موضوع گام مثبتی است، ممکن است بر قیمت ارز و مسائل اقتصادی هم تاثیر بگذارد. در مدت این بحران یمن شکل گرفته به روابط ما با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس آسیب زده است.

عضو فراکسیون اهل سنت مجلس ادامه داد: ما از هرگونه ارتباط مبتني بر احترام متقابل با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و همه همسایگان استقبال می‌کنیم، چرا که ایران کشوری است که می‌تواند در کنار کشورهای منطقه، به صلح و ثبات پایدار در منطقه کمک کند اما آنها باید گام  عملی بردارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.