معرفي مدارس علميه اهل سنت خراسان؛ مدرسه علميه انوارالعلوم خيرآباد

خيرآباد روستايي نام آشنا، براي مردم خطه‌ي جنوب خراسان و بالاخص مردم ديار تايباد مي‌باشد.

اين روستا در سمت شمال‌غرب شهرستان تايباد و شمال شرق شهر مشهدريزه قرار گرفته است، گرچه از نظر مسافت، فاصله‌ي چنداني با تايباد ندارد، اما از نظر تقسيمات كشوري و اقليمي از توابع شهر مشهدريزه به حساب می آید و در مورد شهر مشهدريزه همين قدر مي‌توان گفت كه اين شهر، مركز ميان ولايت بوده كه از اتصال دو روستاي مشهدريزه و ريزه در سال ۱۳۸۵به شهر تبديل شد. خيرآباد به دليل نوپا بودن و نداشتن قدمت زمانی، فاقد هرگونه ابنيه‌ي تاريخي مي‌باشد. اما جاذبه های دینی، فرهنگی و اقتصادی از قبیل حوزه علمیه انوارالعلوم « واحد خواهران و برادران » و مسجد جامع زیبا و دیدنی این روستا برای علاقه مندان جلب توجه می کند.

 

دلیل نامگذاری خيرآباد

هماره شرايط و عوامل موثر در محیط، در نامگذاري و اشتهار آن به يك اسم خاص نقش حائز اهميتي دارد. اين روستا نيز از اين قاعده مستثني نبوده و به سبب وجود افراد خيّر و انسان‌هاي ديندار در این روستا كه با هزينه‌هاي مالي و فكري خود در راستاي ترقی و اعتلای دینی و معیشتی مردم و کمک به فقرا و مستمندان گام برداشته اند بدين اسم نامگذاري‌ شده است.

علاوه براين تمام ساختمان‌هاي دولتي از قبيل مخابرات، خانه بهداشت و مدارس ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان اعم از پسرانه و دخترانه به وسيله‌ي كمك‌هاي مالي مردم بالاخص خاندان رجبعلي‌زاده ساخته و وقف عام گرديده است.

 

تعدد اقوام

روستای خیرآباد يكي از معدود روستاهای مهاجرپذير این منطقه است که به علت وجود ظرفیت های گوناگون از جمله زمینه کار برای جوانان، افراد زیادی از روستاهای همجوار و غیره از قبیل: ريزه‌،پشته‌، آبقه، پلبند و…در اين روستا سكني گزيده‌اند.

 

حوزه علمیه:

حوزه‌ي علميه همزمان با پيروزي انقلاب اسلامي در سال ۱۳۵۷ به مديريت جناب مولوي غلام احمد علي بايي تأسيس گرديد و تمام مخارج مادي آن را مرحوم حاج عبدالغفور رجبعلي زاده و برادرشان حاج عبدالحكيم رجبعلي زاده تأمين مي‌نمودند. هم‌اكنون نيز علاوه بر كمكهاي مردمي كه بخشی از مخارج حوزه را تأمين مي‌کند بقيه‌ي مخارج حوزه را خاندان رجبعلي‌زاده  پرداخت مي‌نمايند.

در راستاي توسعه‌ي حوزه و رفاه حال طلاب، حوزه به بخش جنوبي روستا در زميني به مساحت۵۰۰۰مترمربع منتقل گردید که اکنون در بخش های مختلف از جمله بخش نظام درسی کتابهای دینی از مقدمات تا دروس سطح و عالی، حفظ و روخوانی قرآن کریم، آموزش زبان عربی، تجوید، ادبیات فارسی، کامپیوتر، و… فعالیت دارد.

حوزه علميه انوارالعلوم(واحد برادران) در زميني با مساحت بالغ   بر۴۰۰۰۰ مترمربع قرار دارد، اين مجموعه در  چهار فاز ساخته و تكميل مي‌گردد.

 فاز اول با۶۴۰۰ متر مساحت و ۱۶۰۰متر زير بنا، متشكل از مجموعه‌ي كلاس‌ها و خوابگاه طلاب، دفتر مديريت و ناظم و ديگر امكانات رفاهي از قبيل بوفه و مخابرات و سرويس‌هاي بهداشتي؛ و فضاي سبزي بصورت(+) كه با ميداني زيبا در مركز خود بر جذابيت مكان مي‌افزايد.

 فاز دوم مسجد حوزه است كه به بهره‌برداري رسيده و محل برگزاري نمازهاي پنجگانه طلاب و کلاس های اخلاق هفته ای طلاب می باشد.

و فاز سوم شامل كتابخانه، مجموعه‌ي سالن غذاخوري و آشپزخانه، سالن اجتماعات و كلاس‌هاي نظام درسي جديد مي‌باشد كه قسمتهايي از آن، من جمله: كتابخانه، آشپزخانه و قسمتي از سالن به بهره‌برداري رسيده و ما بقی روند تکمیلی خود را طی می نمایند.

فاز چهارم ساختمان ویژه حفظ می باشد که در زمینی به مساحت ۶۰۰ متر مربع در دو طبقه که جمعا ۱۲۰۰ می باشد ساخته شده است و بحمدالله مراحل ساخت و تکمیل آن در آینده ای نزدیک به بهره برداری می رسد.

 

نظام درسي حوزه

نظام درسي حوزه (واحد برادران)

نظام درسي حوزه (واحد برادران) داراي سه مقطع مي‌باشد:

 مقطع مقدمات: مدت زمان آن سه سال است كه علاوه بر فقه و مقداري از قرآن و حديث، بيشتر به مسائل صرف و نحو پرداخته مي‌شود.

مقطع سطح: مدت آن چهار سال است كه در اين مقطع، علاوه برعلوم جديدي از قبيل بلاغت و معاني و بيان؛ به مسايل فقهي و اصولي به صورت گسترده‌تري پرداخته مي‌شود.

مقطع عالي: مدت زمان آن سه سال است و بيشتر به علم حديث و تفسير پرداخته مي‌شود و سال آخر آن تماماً كتب حديث (صحاح سته) خوانده مي‌شود.

همچنين بايد در نظرداشت نيازهاي روز علما و نقش و كاربرد آن در جامعه؛ دو واحد درسي زبان و ادبيات فارسي براي كلاس‌هاي اول و دوم سطح، دو واحد آموزش زبان انگليسي براي كلاس‌هاي سوم و چهارم سطح و دو واحد آموزش كامپيوتر براي كلاس‌هاي اول و دوم عالي در نظام آموزشي واحد برادران گنجانده شده است.

 

نظام درسي جديد

یکی دیگر از برنامه های آموزشی حوزه راه اندازی بخشی براي افراد ديپلمه و بالاتر يا افراد داراي سيكل با معدل بالا می باشد که بر این اساس يك نظام جديد و فشرده‌تر پايه‌ريزي شده است و مدت تحصيل در آن هشت سال است كه در شش سال اول علاوه بر قسمتي از كتب نظام قديم، كتب جديد از نويسندگان معاصر نيز در نصاب داخل گرديده است كه هم اكنون تا سال ششم آن تدريس مي‌شود و بحمدالله توانسته موفقیت های چشمگیری در این زمینه داشته باشد.

 

كتابخانه مركزي حوزه علميه انوارالعلوم خيرآباد

كتابخانه در زيرزمين ساختمان جديد حوزه واقع گرديده است كه در حال حاضر تقريباً بيش از ۲۰٫۰۰۰ عنوان كتاب در آن نگهداري مي‌گردد.

با توجه به اينكه بيشتر كتابهاي موجود در رده‌ي اديان و بخش اسلام و فلسفه‌ي اسلامي و تاريخ اسلام و ايران مي‌باشد تفاسير و منابع فقهي مذاهب اهل‌سنت و كتب احاديث، بيشترين كتابهاي بخش مرجع را تشكيل مي‌دهد ضمن آنكه ديگر منابع مرجع شامل: موسوعه‌ها، دائرة‌المعارف‌ها، فرهنگ لغات و زندگينامه‌ها نيز چشمگير است.

بحمدالله این بخش از حوزه توانسته خدمات فراوانی سوای طلاب به فرهنگیان وقشر دانشگاهی تایباد و شهرستانهای همجوار ارائه نماید که حضور پرشور فرهنگیان در راستای همکاری و ارائه نظرات و پیشنهادات خود گویای این ادعا است.

لازم به ذکر است نگهداري ۳۱ ترجمه از قرآن مجيد به زبان‌هاي مختلف و زنده‌ي دنيا، از افتخارات كتابخانه‌ي حوزه‌ي علميه مي‌باشد.

 

نظام مديريتي حوزه

نقش مدير يا مسئول در ترقی و یا انحطاط هر موسسه یا مجموعه بر هیچ کس پوشیده نیست. زیرا مدیر مدبر می تواند با ایجاد وحدت و همسویی در بین افراد زیرمجموعه خود به اهداف عالی و والا دست یابد و اساسا تعیین مدیر مدبر یکی از سنت های حسنه رسول مکرم اسلام صلی الله علیه و سلم است.

اين مجموعه نيز از ابتداي تاسيس خود با مديريت جناب مولوي غلام احمد علي‌بايي و مشاوراني دانا و با تجربه همانند مرحوم حاج عبدالغفور رجبعلی زاده و حاج عبدالحکیم رجبعلي‌زاده كار خود را آغاز نمود، و بعد ازچندی بر اثر کهولت سن جناب مولوي غلام احمد علی بایی، جناب مولوی عبدالمجید رجبعلی زاده، مرحوم حاج عبدالغفور رجبعلی زاده مدیریت داخلی حوزه را به نیابت از جناب مولوي غلام احمد علی بایی عهده دار شدند.

نامبرده نیز با حسن تدبیر خود و همکاری ناظم و مشورت و رایزنی دیگر اساتید و افراد صاحب نظر، بحمدالله توانسته ‌است موانع و چالش‌هاي فراروي حوزه را در هم‌شكند . علاوه بر مدير، ناظم نيز با پياده كردن قوانين و ضوابط و برنامه های مؤثر در حوزه، نقش مهمي در اين راستا دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.