معاون پژوهشی تخصصی دارالاعلام قم درکارگاه هم اندیشی تقریب مذاهب: اسرائیل بعد از جنگ سی و سه روزه با حزب الله لبنان فهمید برای مقابله با جهان اسلام دیگر نمی تواند با جنگ سخت وارد شد.

دكتر قاسمي گفت: دشمنان اسلام به رهبري آمريكا و اسرائيل بعد از نااميدي در عرصه جنگ رودرو به جنگ نرم روي آوردند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، دكتر قاسمي معاون پژوهشي و تخصصي دارالاعلام قم در کارگاه هم اندیشی تقریب مذاهب(سیره شناسی پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت(ع) در مواجهه با گروههای افراطی) ویژه دانشجویان اهل تشیع و تسنن كه در دانشگاه فرهنگیان مشهد برگزار شد با بيان اينكه دو چالش بزرگ امروز در كمين جوامع اسلامي قرار دارد اظهار داشت: يكي از اين چالش ها سكولاريزه كردن جوامع اسلامي و دور كردن جوانان مسلمانان از دين و ديگري افراطي گري و به وجود آمدن جريانات تند و خشن در ميان مسلمانان اعم از شيعه وسني است.

وي افزود: دنياي اسلام در قرون اوليه پيدايش خود به واسطه جريانات عظيم فكري و جرياني به نام نهضت ترجمه كه تعامل ميان دانشمندان مسلمان و غير مسلمان را باعث شد، از صلابت بالايي برخوردار بود.

دكتر قاسمي ادامه داد: حمله مغول به سرزمين هاي اسلامي و از بين بردن آثار تمدن در اين سرزمين ها باعث شد اقتدار و صلابت مسلمانان از بين رفته و شاهد ركود عظيمي در ميان مسلمانان باشيم.

معاون پژوهشي و تخصصي دارالاعلام قم اضافه كرد: با به وجود آمدن حكومت هاي عثماني و صفويه اقتدار جهان اسلام دوباره بازگشت، اما اين اقتدار نيز دوامي نداشت و با ورود استعمار به سرزمين هاي اسلامي و تجزيه آن به چند كشور كوچك دوران افول تمدن اسلامي آغاز شد و اين رخوت تا عصر كنوني نيز ادامه داشت.

وي تصريح كرد: اين جريان، تا زمان پيروزي انقلاب اسلامي در ايران ادامه داشت، تا اينكه حكومتي در ايران شكل گرفت كه هدفش بازگشت به صلابت اسلامي و برپايي حكومت مبتني بر ارزشهاي اسلامي بود.

دكتر قاسمي ادامه داد: انقلاب اسلامي ايران در طول حيات خود با استفاده از آموزه هاي اسلامي سعي در پياده كردن احكام دين و كمك به كشورهاي مسلمان ديگر نمود كه نمونه هاي آن را در ياري رساندن به مسلمانان مظلوم فلسطين، بوسني هرزه گوين و ساير كشورهاي مسلمان ديگر مي توان مشاهده كرد.

وي افزود: استكبار با تحميل جنگ ۸ ساله و تحريمهاي سخت مي خواست اراده ملت ايران را بشكند و از آنجايي كه موفق نشد، سعي كرد با حمله به متحدان او اين اقدام را انجام دهد كه در اين راه نيز با شكست مواجه شد.

ايشان در اين رابطه ادامه داد: استكبار جهاني با محوريت اسرائيل سعي كرد در جنگ هاي متعددي كه در منطقه به راه مي اندازد به ويژه در جنگ ۳۳ روزه و جنگ ۲۲ روزه با حزب الله لبنان به اين هدف خود نائل شود اما تنها ثمره اين اقدامات اتحاد و يكصدايي جهان اسلام در مقابل آنها بود.

معاون پژوهشي و تخصصي دارالاعلام قم اضافه كرد: دشمن بعد از نااميدي از جنگ سخت به دنبال ايجاد فتنه در ميان مسلمانان افتاد و طرح مسلمان در مقابل مسلمان را مطرح كرد و در اين راه از وجود جريانات تندرو در ميان همه مذاهب اسلامي استفاده كرد كه امروز شاهد نتيجه آن هستيم.

دكتر قاسمي ويراني هاي به وجود آمده در كشورهاي اسلامي به ويژه سوريه، عراق ويمن را حاصل اين توطئه شوم دانست كه با غفلت مسلمانان ايجاد شد و در ادامه اظهار داشت: اگر مسلمانان به اين حقيقت برسند كه دشمن واقعي و مشترك آنها يكي است دوباره مي توانند اقتدار گذشته خود را بازيابند. دشمن از اين مي ترسد كه مسلمانان در مسائلي همچون توجه به دشمن مشترك يعني اسرائيل و آمريكا و منافع مشترك اقتصادي و فرهنگي دوباره متحد شوند از اين رو با استفاده از جنگ نرم مي خواهند جلوي اين اتفاق نظر را بگيرند.

وي افزود: اگر كشورهاي اسلامي روزي به اين تعامل برسند و منابع خود را به غرب نفروشند آنها در مقابل ما زانو خواهند زد.

ايشان ادامه داد: امروز در جهان غرب، بحث اسلام هراسي به شدت مطرح است چرا كه  گرويدن اروپاييان به اسلام باعث ترس آنها شده و همانگونه كه خود آنها مطرح مي كنند به زودي شاهد آن خواهيم بود كه سراسر اروپا حكومت هاي مسلمان سر برآورده و ديگر اثري از تمدن غرب باقي نماند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.