معاون فرهنگی و اجتماعی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان: یکی از نقاط اشتراک شیعه و اهل تسنن، محبت به اهل بیت(ع) است

معاون فرهنگی و اجتماعی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان رضوی تاکید کرد : نگاه اهل تسنن به اهل بیت (ع) با آن چه که در رسانه های خارجی و وهابیت تبلیغ می کنند کاملا متفاوت است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، حجت الاسلام والمسلمين یوسف مهربان در گفتگو با راديو زيارت خراسان رضوي درباره نگاه اهل سنت به جایگاه اهل بیت (ع) در اسلام  گفت: اكثريت اهل سنت اعتقاد به محبت به اهل بیت (ع) و لزوم احترام به این خاندان است و  اکثر جامعه اهل سنت برای اهل بیت (ع) یک احترام و ارادت خاصی قائل هستند.

معاون فرهنگي و اجتماعي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، افزود: البته در مقابل یک جریان بسیار حداقلی که نه نماینده اهل سنت و نه نماینده اسلام هستند وجود دارد و آن هم جریان سلفی و تکفیری است که هم خود اهل سنت آن را طرد و به شدت محکوم می کنند و هم سایر علمای شیعه و اهل سنت این جریان را محکوم می کنند.

وی با اشاره به چند روایت از منظر اهل سنت در خصوص جایگاه پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت (ع) در نگاه اهل سنت تصریح کرد: بزرگان اهل سنت در همه آثار خود اعم از حدیثی، تفسیری، اعتقادی و تاریخی به مساله فضائل اهل بیت(ع) اشاره کردند.

حجت الاسلام و المسلمين مهربان با اشاره به یکی از مهم ترین روایات در اين باره ادامه داد: زمخشری که یکی از علمای بزرگ اهل سنت و صاحب تفسیر ارزشمند كشاف است در ذیل یکی از آیات شریفه در رابطه با فضیلت اهل بیت(ع) می گوید: مَنْ مَاتَ عَلَی حُبِّ آلِ مُحَمَّدٍ مَاتَ شَهِیداً (هرکس با محبت اهل بیت(ع) از دنیا برود، مقام و ارزشش، ارزش شهید است).

وی بیان کرد: این نشان دهنده آن است که اهل سنت اعتقاد ویژه ای نسبت به محبت اهل بیت(ع) قائل هستند.

معاون فرهنگی و اجتماعی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان اظهار کرد: در خصوص شخصیت امام حسین (ع) اهل سنت اولا قیام امام حسین (ع) را قیام به حقی می دانند، معتقدند که امام حسین (ع) در آن برهه و شرایط زمانی قیامی انجام دادند که لازم و ضروری بوده و امام را محق می دانند و شهادت امام حسین(ع) را  یک شهادت مظلومانه ای می دانند. مثلا ابن کثیر یکی از علمای اهل سنت به نقل از یکی از دیگرعلمای اهل سنت در رابطه با فضیلت امام حسین (ع) می گوید: حسین انسان بسیار با فضل و بسیار اهل نماز و روزه بود و ۲۶ بار پیاده خانه خدا را زیارت کرد. همچنین موارد متعدد دیگری که دررابطه با امام حسین (ع) نقل شده است.

وي افزود: حدود ۲ هفته پیش به زیارت امام زادگان یاسر و ناصر(ع) رفتم بسیار برایم جالب بود که حدود ۱۰ نفر از اهل سنت که برخی مشخص بود مولوی اهل سنت هستند به زیارت این امام زاده آمده بودند و زیارت کاملی دارند. این نشان می دهد که اهل سنت به این مسائل اعتقاد دارد و با آن چیزی که در رسانه های خارجی و وهابیت تبلیغ می کنند کاملا متفاوت است. یکی از علمای قدیم اهل سنت با نام ابن حبان در کتاب الثقات خودش خاطراتی نقل می کند و می گوید: زمانی که در توس بودم هرگاه مشکلی برایم پیش می آمد قبر علی بن موسی الرضا(ع) که صلوات خدا بر جدش و بر او باد را زیارت می کردم و از خداوند رفع آن مشکلم را می خواستم؛ خداوند دعایم را اجابت می کرد و آن مشکل رفع می شود. بعد می گوید این مساله ای است که بارها تجربه کردم و همین اتفاق افتاده است و باز می گوید خداوند ما را بر محبت مصطفی(ع) و خاندانش بمیراند.

حجت الاسلام والمسلمين مهربان افزود: این موضوع در احوالات بسیاری از علمای اهل سنت وجود دارد  مثلا مولانا ابوبکر تایبادی ۳ بار با پای پیاده از تایباد به مشهد مقدس مشرف شده و به زیارت امام رضا (ع) آمده است، همچنین شیخ جام از تربت جام به مشهد مشرف شده است که نشان می دهد برخلاف تبلیغات منفی، اهل تسنن هیچ مساله اي نسبت به بحث زیارت ندارند.

وی بیان کرد: کتابی را حجت الاسلام محمد محسن طبسی با عنوان امام رضا(ع) به روایت اهل سنت تاليف کرده است که در این کتاب هم دیدگاه اهل سنت نسبت به امام رضا(ع) را بیان کرده و هم دیدگاه اهل سنت را در خصوص مساله زیارت حضرات معصومین(ع) و پیامبر اکرم(ص) را آورده است. یکی از دغدغه های مهم مجموعه هایی که برای وحدت اسلامی فعالیت می کنند این است که تلاش کنیم به هر شکل ممکن زمینه های تقویت اتحاد امت اسلامی را فراهم کنیم. اگر به دنبال عزت و اقتدار امت اسلامی و جهان اسلام هستیم تنها راه حلش عمل و تمسک به این آیه قرآن کریم است که خداوند می فرماید: وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا. علمای بزرگوار می گویند باید به نقاط اشتراکمان اتکا کنیم که یکی از نقاط اشتراک شیعه و اهل تسنن محبت به اهل بیت(ع) است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.