عالم اهل سنت خواف: دوستي و محبت اهل بيت به ويژه حضرت اباعبدالله الحسين(ع) از نقاط مشترك ميان شيعه و سني است

مولوي عبدالله موحدي گفت: برادران ديني يكديگر را بشناسند و براي يكديگر اشتراكات را بيان نمايند همه ما يك كتاب داريم و يك قبله و همه به دنبال يك هدف هستيم.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي عبدالله موحدي در همايش شاخصه هاي جهاد علمي در گام دوم انقلاب و آئين آغاز سال تحصيلي مدارس علوم ديني اهل سنت خراسان رضوي كه در مشهد مقدس برگزار شد، با بيان اينكه جلسه امروز در جوار حضرت علي بن موسي الرضا(ع) برگزار مي شود، اظهار داشت: بر طبق همه روايات علماي شيعه و سني، بزرگترين زيارت در ايران و در سرزمين خراسان زيارت حضرت علي بن موسي الرضا است كه مورد اتفاق همه علماست.

وي با اشاره به حديث سلسله الذهب از حضرت علي بن موسي الرضا(ع) اظهار داشت: زماني كه حضرت علي بن موسي الرضا به سرزمين خراسان آمدند در منطقه نيشابور جمع زيادي از علما كه اكثرا از اهل سنت بودند به خدمت ايشان رسيدند و از ايشان طلب حديث كردند،‌ حضرت در جواب ايشان اين حديث را فرمودند كه کَلِمَةُ لا إلهَ إلّا اللّهُ حِصنی فَمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی بِشُروطِها وَ أنَا مِن شُروطِها. اين حديث اگر بر ديوانه خوانده شود سلامت خود را به دست مي آورد.

وي با اشاره به اينكه در زمان طاغوت با عالمان ديني رفتار مناسبي صورت نمي گرفت خاطر نشان كرد: زماني با علماي منطقه خواف و تربت جام به ديدار حضرت آيت الله ميلاني در مشهد رفتيم و در رابطه با اين ديدار چندين بار به ساواك احضار شديم كه چرا با يك عالم ديني جلسه خصوصي برگزار نموده ايد.

مولوي موحدي افزود: در زمان قبل از انقلاب هيچ مراوده اي بين شيعه و سني نبود اما امروز و به بركت نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران در مناسبت هاي مختلف علما دور هم گرد  مي آيند و با اعزاز و اكرام با آنها رفتار مي شود و به بركت اين ديدارها مسائل مهم به اشتراك گذاشته مي شود.

مدرس حوزه علميه اهل سنت احناف خواف با بيان خاطره اي از حضور شيخ الاظهر در ايران و در شهر قم و ديدار ايشان با آيت الله بروجردي خاطر نشان كرد: در اين ديدار شيخ الاظهر مثالي را در رابطه با اختلاف شيعه و سني بيان كرد كه بسيار جالب بود. ايشان در اين رابطه اظهار داشتند كه اختلاف شيعه و سني مانند اين است كه انسان در يك بيابان تاريك از دور يك نقطه سياه مي بيند فكر مي كند حيوان وحشي  است و از او مي هراسد و حتي مي خواهد او را با سنگ بزند اما زماني كه به او نزديك مي شود مي بيند برادر ديني اوست. نزديكي ميان برادران اهل تشيع و تسنن باعث از بين رفتن كدورتها و اختلاف ها مي شود و اين مساله باعث مي شود كه دشمنان نتوانند سوء استفاده كنند.

وي اظهار داشت: برادران ديني يكديگر را بشناسند و براي يكديگر اشتراكات را بيان نمايند همه ما يك كتاب داريم و يك قبله و همه به دنبال يك هدف هستيم.

ايشان دوستي و محبت اهل بيت به ويژه حضرت اباعبدالله الحسين را از نقاط مشترك ميان اهل تشيع و تسنن دانست و اظهار داشت: دوستي با امام حسين(ع) همه را با هم برادر مي سازد كه اين از نمادهاي وحدت اسلامي است.

مولوي موحدي در پايان با تشكر از مسوولين دفتر استاني به ويژه رئيس دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان اظهار داشت: ما تشكر ويژه اي از حجت الاسلام والمسلمين فرجام داريم كه هر زمان كه خواستيم با ايشان رودرو و از نزديك ارتباط گرفتيم و مسائل خود را بيان نموديم و ايشان نيز اظهار محبت فرمودند، از همه مسوولين سپاسگذاريم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.