استاد حوزه و دانشگاه: دشمن به دنبال تضعیف وحدت شیعه و سنی است

استاد حوزه و دانشگاه گفت: دشمن به دنبال تضعیف وحدت شیعه و سنی است.

به گزارش دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان به نقل از پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت به نقل از خبرگزاری مهر، نصیب الله عمراوف بعدازظهر یکشنبه در همایش وحدت تشیع و تسنن در پرتو امام رضا (ع) که در دانشگاه جامعه المصطفی برگزار شد، اظهار کرد: نشستی را مسیحیان برای بقای اسرائیل تشکیل داده و همه شخصیت های دولت مستکبر آمریکا به مقوله بودن یا نبودن اسرائیل همان بودن یا نبودن آمریکا است، تأکید داشتند.

وی اضافه کرد: آن در این زمینه به دو راهبرد که شامل ایجاد تقویت روزافزون اتحاد و انسجام مسیحیت و سایر جوامع برای بقای اسرائیل و دیگری ایجاد تشویش و تفرقه بین کشورهای اسلامی با رویکرد چپاول همه کشورهای مسلمان است، تأکید می کردند.

عمراوف گفت: وقت آن رسیده است که اتحاد شیعه و سنی بیشتر شده و با جریان انداختن اتحاد اهل سنت برای شیعه و اتحاد شیعه برای اهل سنت در تاریخ معاصر و آینده امت اسلامی جریان ساز شویم.

وی با بیان این ضرورت ایجاد وحدت بین شیعه و سنی بر کسی پوشیده نیست به سیره امام رضا (ع) اشاره کرد و گفت: جایگاه امام رضا (ع) نزد اهل سنت جایگاه والا و مهمی بوده و ایشان نمونه و الگوی تقوا هستند.

وی افزود: الگوی فقهی نزد امام رضا (ع) ۶ مولفه دارد که می توان به محوریت قرآن، تمسک به سنت نبوی، اصلاح اخلاق محوری، کرامت و برابری انسان ها، اهل آزاداندیشی و نفی هر گونه تعصب اشاره کرد.

عمراوف گفت: امام رضا (ع) بر اصلاح اخلاق جامعه تاکید داشتند زیرا هر اندازه جامعه اصلاح شود مشکلات برطرف خواهد شد.

وی با بیان اینکه رفتار امام (ع) سبب جذب دیگران شده بود، اضافه کرد: ایشان خیر و صلاح جامعه را در رعایت اخلاق اسلامی می دانستند.

استاد حوزه و دانشگاه اظهارکرد: از شاخص های اخلاق اجتماعی مهرورزی و خیرخواهی عمومی است که انسان های منتخب آن را در رفتار خود به نمایش می گذارند و امام رضا (ع) به این مقوله توجه ویژه داشت.

عمراوف با بیان اینکه در کلام امام به نفی هرگونه تعصب اشاره شده است، گفت: تعصب برخاسته از کینه‌توزی است و رفتار امام در مجالس گوناگون نسبت به صحابه پیامبر بر ضرورت نفی این صفت مذموم تأکید دارد.

وی با اشاره به اینکه اولیا در زمینه اتحاد مسلمانان از هیچ نکته ای فروگذار نکرده و هر جا که لازم بود اعتراضات خود را بیان می کردند، ادامه داد: امام عدم تعصب را با رفتار خود هنگام غذا خوردن با غلامان سیاهپوست نشان داد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.