خطيب نماز جمعه اهل سنت خواف: اگر علمی ما را به سوی خداشناسی دعوت کرد، آن علم از نظر خدا و دین، دارای ارزش است

مولوی احمد قهستانی، گفت: پیامبر اكرم(ص) در روایتی فرمودند، در مقابل عالم و معلمی زانوی تلمذ بزنید که شما را به سوی پنج خصلت دعوت نماید؛ یقین، تواضع، خیر، وحدت، اخلاص، زهد و تقوا.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي احمد قهستاني، خطيب نماز جمعه اهل سنت خواف، در خطبه هاي اين هفته، ضمن قرائت آيه شريفه إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ و با اشاره به فضيلت علم خاطر نشان كرد: اين آيه نشان دهنده مقام و مرتبه علما در نزد خداوند است.

وي با اشاره به آيه شريفه شَهِدَ اللَّهُ أَنَّهُ لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ وَالْمَلَائِكَةُ وَأُولُو الْعِلْمِ قَائِمًا بِالْقِسْطِ اظهار داشت: علما در آن رتبه‌ای هستند که پس از خداوند و فرشتگان، به عدالت خداوندی گواهی می‌دهند.

مولوي قهستاني ضمن قرائت حديثي از پيامبر اكرم(ص) خاطر نشان كرد: رسول مكرم اسلام(ص) مي فرمايند، هر کس راهی را برای طلب علم بپیماید خداوند برای او راهی از راه‌های بهشت را آسان می‌کند و او را به بهشت راهنمایی می‌کند. با توجه به این حدیث، افرادی که در جستجوی علم هستند بدانند که نتیجه بسیار خوبی در آینده برایشان رقم خواهد خورد.

وي ادامه داد: اگر علمی ما را به سوی خداشناسی دعوت کرد هر علمی که باشد، آن از نظر خدا و دین، دارای ارزش است، اما اگر علم، ما را از خدا دور کرد، آن علم وبال است.

خطيب جمعه اهل سنت خواف افزود: طلاب، دانشجویان، دانش آموزان و معلمان در مسیر علم به خوبی حرکت کرده و این را لطف و احسان پروردگار بدانید که خداوند شما را برای این منظور انتخاب نموده است.

مولوي قهستاني اظهار داشت: علم ما باید توأم با عمل باشد؛ زیرا که اگر اینگونه باشد می‌تواند دلها را زنده کند. رسول اکرم(ص) برای معلمین و عالمان می‌‌فرمایند، معلمین در مقابل امانت‌هایی که به آن‌ها سپرده شده الگو هستند و در مقابل کاستی‌هایی که دانش‌آموزانشان در امور دین داشته باشد مسئول‌اند.

وي ابراز داشت: پیامبر(ص) در روایتی دیگر فرمودند، در مقابل عالم و معلمی زانوی تلمذ بزنید که شما را به سوی پنج خصلت دعوت نماید؛ از شک و شبهه به سوی یقین، از تکبر به تواضع، از دشمنی و اختلاف‌افکنی به سوی خیر و وحدت، از ریا و تزویر به سوی اخلاص و از رغبت به دنیا و مادیات، به زهد و تقوا.

مدرس حوزه علميه احناف خواف با اشاره به فرمايشي از حضرت علي(ع) اظهار داشت: حضرت علی مرتضی(ع) در نصایحی به طلاب علم می‌فرمایند، از استاد خود سوال بسیار و بی مورد نپرسید، اسرار وی را فاش نکنید، غیبت شخص دیگری را نزد او نیاورید و به دنبال لغزش‌های او نباشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.