خطيب نماز جمعه اهل سنت بيرجند: خوش اخلاقي با مردم از مهمترين صفات مومن است

مولوی تاج محمد ربانی نژاد گفت: پیامبر(ص) فرمودند، بهترین شما خوش اخلاق ترین شما است و خوش اخلاق ترین شما کسی است که با خانواده خود خوب باشد و نزدیکترین شما در آخرت به من کسی است که خوش اخلاق باشد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي تاج محمد رباني نژاد استاد حدیث حوزه علمیه الصدیق بیرجند در مورخه ۱۱مردادماه۹۸ مراسم نماز جمعه مسجد النبی پیرامون حسن اخلاق و بخل به سخنرانی پرداخت.

مولوی ربانی نژاد در ابتداي سخنان خود در رابطه با خلقت انسان اظهار داشت: خداوند انسان را خلق کرده تا خالق خود را بشناسد و بندگی او را به جا آورد. شناخت خدا فقط به تقوا است. تقوای خدا، زمانی حاصل می شود که انسان شب و روز در خدمت دین باشد و لحظه ای از دین غافل نباشد و همچنین تقوا زمانی حاصل می شود كه بداند درآمد انسان از کجا بدست می آید و چه خوراکی می خورد. غذای پاک و حلال و کم خوردن در معرفت خداوند بسیار موثر است.

ایشان اظهار داشت: اگر کسی ادعای معرفت الهی و تقوا دارد ترس وخوف خدا باید خواب را از چشم انسان برباید. پیامبر(ص) فرمودند، هر کس که دو نماز را بر خود لازم گرفت، نماز صبح و عشاء شهادت بر مومن بودن او بدهید.

خطيب جمعه اهل سنت بيرجند دنیا را دار هم و غم وگرفتاری انسان ها دانست و اظهار داشت: انسان مومن باید با خلق خدا خوب باشد. پیامبر(ص) فرمودند، بهترین شما خوش اخلاق ترین شما است و خوش اخلاق ترین شما کسی است که با خانواده خود خوب باشد. و نزدیکترین شما در آخرت به من کسی است که خوش اخلاق باشد. آدمی که طبع و خوی بدی دارد، مانند انسان درنده ای است و خوی آدمی در او نیست.

وی افزود: اخلاق خوب و حسنه نزد خداوند بسیار پسندیده است. انسان تا می تواند بايد خود را مزين به زيور اخلاق الهی کند. اخلاق خدا این است که تمام بشریت چه مومن، کمونیست، فاسقان و… طعام می دهد.

این خلق خدایی است. انسان باید با خوب و بد سازش داشته باشد. اگر کسی بدی کرد شما خوبی کنید. انسان مومن باید از حریم حکومت الهی و احکام الهی دفاع کند و وفادار به خالق و مالک خود باشد. اگر کسی به شما بدی کرد پاسخ خوب بدهید.

استاد حوزه علمیه الصدیق تصریح کرد: خداوند اخلاق پسندیده، صفات مومنین چنین معرفی می کند: الَّذِينَ يُنفِقُونَ فِي السَّرَّاءِ وَالضَّرَّاءِ وَالْكَاظِمِينَ الْغَيْظَ وَالْعَافِينَ عَنِ النَّاسِ وَاللَّـهُ يُحِبُّ الْمُحْسِنِينَ اول اینکه مومن در پنهان و آشکار خیرات می دهند. در جاهایی که نیاز مبرم است مثل حوزه های علمیه به صورت علنی کمک می کند و ریایی در کار نیست و خود آشکار بودن خیرات تبلیغ و تشویق در بقیه می شود.

ايشان ادامه داد: این شخص در زمان تنگدستی، شادی و غم خرج می کند. صفت دوم اینکه مومن خشم خود را در زمان عصبانیت فرو می برد. صفت سوم اینکه از مردم گذشت می کنند. این مومنان نیکوکاران و خداوند این گروه را دوست دارد. از صفات شایسته مومن حسن خلق و ترک بخل است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.