خطيب جمعه اهل سنت خواف: توقيف نفت كش انگليسي و سرنگوني پهباد آمريكايي دل مجاهدين اسلام را شاد كرد

مولوی محمد موحدی گفت: توقيف نفت كش انگليسي و سرنگوني پهباد آمريكايي توسط رزمندگان اسلام باعث شد دوستداران جهاد با كفار و مجاهدین فی سبیل الله خشنود شوند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي محمد موحدي خطيب جمعه اهل سنت خواف مورخه ۱۱مردادماه با موضوع معنای انسانيت به ایراد سخن پرداخت.

ایشان در مقدمه سخنان خویش گفت: سنگین‌ترین قدمی که انسان بر روی وجدان و معرفت خود گذاشته است، خودفریبی و فریفته‌شدن به صفات خود است. انسانی که به خودش مغرور است و کبریایی را در وجودش می‌پروراند انسان وارسته‌ای نیست.

ایشان افزود: تعریف انسان از انسانیت و خلف صالح پیامبران همین است که باید در مقابل چیزی که به دست می‌آوریم وجدان داشته باشیم و مغرور نشویم. امام ابوحنیفه(رحمه‌الله) در مدح استاد خود می‌فرمود، من آدمی بهتر از استادم ندیدم. استاد ایشان عطاءبن‌ابی‌رباح (رحمه‌الله) سیاه‌پوست و چشمانی کبود و لباس‌های زخیمی داشت. بنابراین تعریف امام ابوحنیفه از ظاهر استادشان نبود، بلکه امام، شخصیت واقعی یک انسان را از جهت ایمان و اخلاق وارسته‌اش معرفی می‌کرد.

مولوی موحدی تصریح کرد: ما اجازه نداریم تکبر را در خود بپرورانیم، بلکه باید آن را مهار کنیم که مهمترین قدم در راستای انسان‌سازی است. انسان واقعی کسی است که مردم را می‌بیند، درک می‌کند و می‌یابد و وجدان دارد. کسی که فقط خودش را می‌بیند انسان نیست. در حدیث آمده که خداوند متعال بعضی از انسانها را حاضر می‌کند و می‌فرماید، ای بنده من چه آورده‌ای؟ بنده می‌گوید برایت نماز خواندم و روزه گرفتم و اعمال صالحه انجام دادم. الله در جوابش می‌فرماید، ای نادان، اشتباه می‌کنی! تو این کارها را نکردی، بلکه توفیق انجام آن اعمال همه از طرف من بود. در عوض، بعضی از بندگان می‌گویند هر چه کردیم به توفیق و لطف تو بود، الله متعال از چنین بنده‌ای راضی می‌شود که زبان به معرفت باز می‌کند. کلک‌زدن و خود را در مقابل ضعيفان قدرتمند نشان‌دادن مفهوم انسانیت را زیر سوال می‌برد. انسانی دارای معرفت و وجدان است که از خودمحوری و خود‌ستایشی دست بکشد و سعی کند همه را ببیند.

پیامبر(ص) وقتی ثنای الهی را می‌گفتند می‌فرمود، یا الله، من نمی‌توانم قدردان تو باشم، تو همانی که خودت گفتی و نمی‌توانیم حق عبادت و بندگی‌ات را به جا آوریم. ما نمی‌توانیم ممنون و شکرگزار شما آن طور که شایسته است باشیم.

خداوند به داوود (ع) وحی فرمود، چگونه از من تشکر می‌کنی؟ حضرت داوود جواب داد، چگونه از تو سپاسگزاری کنم که همان «الحمدلله» که بر زبان من جاری می‌شود لطف توست. بعضی‌ها گمان می‌کنند با عدم عبادت به دین صدمه وارد می‌کنند، در حالی که نمی‌دانند با عبادت آنها به پادشاهی الله چیزی افزوده نمی‌شود.

ایشان در ادامه سخنان خویش، با اشاره به توقيف نفت كش انگليسي و سرنگوني پهباد آمريكايي خاطر نشان كرد: اين عمل باعث شد كه دوستداران جهاد با كفار و مجاهدین فی سبیل الله خشنود شوند و از تمامي كساني كه امنيت كشور را تامين مي كنند تشكر و قدرداني مي نماييم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.