خطيب جمعه اهل سنت بيرجند: بعثت انبياء الهي براي بسط فرهنگ توحيدي و الهي بود

مولوی اسماعیل کاظمی گفت: پيامبر(ص) فرمودند، من مبعوث شدم تا اینکه مکارم اخلاق را در بین شما پیاده کنم، شما را به اخلاق انسانیت برسانم، یعنی وجود انسانیت را در شما پیاده نمایم.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي سيد اسماعيل كاظمي خطيب اين هفته نمازجمعه اهل سنت بيرجند، با اشاره به اينكه پیامبر رحمه للعالمین بودند، اظهار داشت: پیامبر شخصیتی بودند که انسان ها را از ظلمات به سوی نور هدایت کردند.

وي افزود: پیامبر در ميان امتی به دنیا آمدند،که به امت امی معروف بود و در زمانی پا به عرصه وجود نهادند که جهل، ظلمات و خرافات بر جهان گسترده بود، خداوند در چنین عصری شخصیتی را برای هدایت جهانیان مبعوث کردند که تا زمین است و زمین بر دور خورشید می گردد و خورشید نورافشانی می کند، این دین مبین پا بر جای خواهد بود و انوار نورانی رحمه للعالمین بر جهانیان نورافشانی خواهد کرد.

ایشان افزود: پیامبر اکرم (ص) در خانواده ای به دنیا آمدند که از لحاظ طبقاتی با دیگر طبقات فرقی نداشتند، اما از لحاظ اصل و نسب، نسب شان بهترین و شریف ترین نسب بود.

مولوی کاظمی در مورد شخصیت پیامبر اظهار داشت: پیامبر دردهای جامعه را حس می کردند، مشکلات جامعه را درک می کردند، فقر و جهالت را احساس می کردند، با ناملایمات خو گرفته بودند، همه ی این موارد را پیامبر(ص) با وجود خود حس می کردند، مردم با ایشان انس گرفته بودند.

مدرس حوزه علمیه الصدیق بیرجند تصریح کرد: زمانی که پیامبر(ص) به دنیا آمدند، بخاطر یکسری از رسم و رسومات آن زمان باید مدتی از مهر و محبت مادری دور می بودند، در وسط قبایل عرب، در بیابان های خشک عربستان و در بین چادرنشینان سپری می کردند، در آنجا بود که به مشکلات انسان ها و بشریت پی بردند، و ضمیرشان از همان اوان کودکی، با انوار ربانیت مصفا شده بود. خداوند چنين شخصيتي را به عنوان پیامبر آخرالزمان و خاتم الانبیاء برگزید.

ایشان افزود: خداوند به پیامبر(ص) ماموریت می دهد، تا در بین ملت خودش به عنوان شخصیتی که الگو است، تا قوم خود را راهنمایی کند. رسولی که از بین خود مردم قریش است، با فرهنگ و آداب همین مردم، عادت و خو گرفته است، تا اینکه آیات نورانی خداوند را بر قومش تلاوت کند و بیاموزد و اینکه آنها را تزکیه کند.

مولوی کاظمی یادآور شد: پیامبر(ص) می فرمایند، من مبعوث شدم تا اینکه مکارم اخلاق را در بین شما پیاده کنم، شما را به اخلاق انسانیت برسانم، یعنی وجود انسانیت را در شما پیاده نمایم. اگر شما می خواهید راه و روش احسن پیامبر را در پیش بگیرید، بهترین روش و راه و بهترین شیوه زندگی،  زندگی پیامبر است.

ايشان خاطر نشان كرد: خداوند خطاب به پیامبر(ص) می فرماید، حال که تو را برای انسانیت آفریدیم، تو را رها نکردیم.

خداوند خطاب به انسان می فرماید، ای انسان من تمام زمین، آسمان و آن چه که  ما بین زمین و آسمان قرار دارد، همه را برای تو آفریدم تا استفاده درست کنی و توی انسان را برای خودم آفریدم.

ایشان افزود: پیامبر(ص) می فرماید، انسان ها مانند معدن های طلا و نقره هستند. هر انسانی می تواند در وجود خودش یک معدنی از طلا و نقره باشد، اما ما باید این معدن ها را استخراج بکنیم، معدن ها همیشه در مکان های آشکار نیستند، معدن ها در دل صخره ها وجود دارند و در دل خرابه ها و باتلاق ها وجود دارند. ما باید باتلاق های ظاهری که در روی انسان ها قرار گرفته کنار بزنیم و معدن وجود انسانیت را از وجود انسان ها که الی الله است پیدا بکنیم و انسان را در مسیر الی الله قرار بدهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.