خطيب جمعه اهل سنت بجنورد: آيين قربانلق يا قرباني كردن از مهمترين آيين هاي مسلمانان است

غفورآخوند بهمن گفت: ترکمن های سنی مذهب خراسان شمالی آيين قربانلق را با اجرای آداب و رسوم مختلف و متنوعی از جمله چاپادی، تشریق و …. برگزار می کنند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، غفور آخوند بهمن خطيب جمعه اهل سنت اين هفته بجنورد با بيان احكام قرباني كردن در ماه ذي الحجه اظهار داشت: آیین قربانلق يا قربانی کردن سنتی دینی نزد مسلمانان است که ترکمن های سنی مذهب خراسان شمالی آن را با اجرای آداب و رسوم مختلف و متنوعی از جمله ˈچاپادیˈ، ˈتشریقˈ و ˈهندی لیگˈ برگزار می کنند.

وي افزود: آیین عید قربان در میان ترکمنهای خراسان شمالی به مدت سه روز برگزار می شود که از اول روز دهم ذی الحجه تا غروب روز ۱۲ ذی الحجه ادامه دارد که دو روز قبل از عید قربان یعنی هشتم و نهم روز عرفه نام دارد.

ايشان ادامه داد: در روستاهایی که نماز عید برگزار می شود نباید قبل از خوانده شدن نماز قربانی کنند ولی در دیگر روستاها می توانند قربانی کنند اما اگر می خواهند آنان نیز ثواب بیشتری ببرند باید بعد از نماز اقدام به قربانی کنند.

آخوند بهمن ابراز داشت: بنا به اعتقاد تركمن ها، با وجود این كه ۳ روز برای ذبح قربانی فرصت وجود دارد، بهترین روز برای این كار روز عید است و بهتر است در هنگام روشنايي هوا اين كار صورت گيرد.

خطيب جمعه اهل سنت بجنورد خاطر نشان كرد: گوشت قربانی به سه قسمت تقسیم می شود و یک قسمت را باید به فقیران بدهند و یک قسمتی را به دوستان بدهند و سومین قسمت را باید به خانواده اش بدهد و یک نفر می تواند کل گوشت قربانی خود را هم صدقه بدهد، درست است و اگر هم فرزندان زیادی داشته باشد، برای فرزندانش در خانه اش بگذارد، درست است. اگر شخصی حیوانی را نذر کند، نمی تواند از گوشت نذری استفاده کند و اگر در راه خدا بدهد می تواند از گوشت آن استفاده کند.

وي ادامه داد: اگر شخصی به خاطر گذاشتن روزهای قربانی نتواند حیوانش را قربانی کند، نمی تواند بعد از گذشتن چند روز از عید قربان از گوشت آن استفاده کند. باید آن را بفروشد و پولش را به شخص فقیری بدهد و اگر هم قربانی کند، باید گوشتش را به فقیران بدهد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.