خطيب جمعه اهل سنت اسديه: هر كس خدا را بشناسد و بر او توكل كند خداوند براي او كافي است

مولوي احمد الله احراري اظهار داشت: توکل این نیست که انسان اسباب را رها کند بلکه باید یقین بر اسباب نباشد. هر کس بر خدا توکل کند، وکیل را بشناسد و امور خود را بر الله بسپارد، خداوند برای او کافی است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي احمدالله احراري خطيب اين هفته نماز جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي، پس از تلاوت آیه «وَ مَن يَتَوَكَّل عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسبُه»(طلاق/۳) پیرامون «توکل» و تاثیر آن در زندگی اظهار داشت: خداوند دنیا را خلق کرده است و در دنیا اسباب زیادی وجود دارد، اما اسباب راه کامیابی را به انسان نشان نمی دهد، خوشبختی و بدبختی او را تضمین نمی کند. انسان از اسباب استفاده کند اما قلبش متوجه الله باشد ؛ توکل این نیست که انسان اسباب را رها کند بلکه باید یقین بر اسباب نباشد. هر کس بر خدا توکل کند، وکیل را بشناسد و امور خود را بر الله بسپارد، خداوند برای او کافی است.

ایشان افزود: انسان متوکل نباید از حالات متأثر شود که چرا چنین و چنان شد، زیرا اگر خدا راهی را بر ما می بندد در کنارش چندین راه را برای ما باز می کند. انسان باید توکل را از پرنده بیاموزد که صبح با شکم گرسنه و خالی حرکت می کند و شب با شکم سیر بر می گردد، طبق فرمایش پیامبر اگر انسان مومن و مسلمان بر الله آنطور که خواستِ الله هست توکل کند ، یقینا او را رزق و روزی می دهد همانطور که پرنده را روزی می دهد.

مدرس حوزه علمیه اسدیه به برداشت های نادرست از توکل اشاره نموده، گفت: انسان باید توکل را تمرین کند تا به حقیقت آن برسد.کسی که می گوید من درس نمی خوانم یا کار نمی کنم‌ اما بر خدا توکل می کنم دچار اشتباه شده است، انسان باید بر اساس آیات و روایات و الگوگیری از زندگی پیامبر، انبیاء و بزرگان دین بر خدا توکل کند و انسان بدون توکل در حقیقت دچار ضعف ایمان شده است.

مولوی احراری با بیان اینکه انبیاء با توکل، انسان ها را به سوی خدا دعوت می دادند، به نمونه هایی از توکل در زندگی آنان اشاره نموده، بیان داشت: حضرت ابراهیم مردم را به یکتاپرستی و خداپرستی دعوت می دهد و با بت پرستی مبارزه می کند و آنها را می شکند؛ وقتی ایشان را در آتش سهمگین می اندازند بر خدا توکل می کند و می فرماید: الله مرا کافی است و او بهترین کارساز است، الله به آتش امر می کند:«قُلْنَا يَا نَارُ كُونِي بَرْدًا وَ سَلَامًا عَلَى إِبْرَاهِيم»(انبیاء/۶۹) ای آتش بر ابراهیم سرد و سلامت باش. وقتی روبروی حضرت موسی و قوم شان دریا و پشت سرشان فرعونیان هستند، موسی می فرماید:«إِنَّ مَعِيَ رَبِّي سَيَهْدِين»(شعراء/۶۲) ، ای قوم من نگران نباشید که الله با من است و الله راه نجات را فراهم می کند.

وي افزود: اگر به دوران دعوت پیامبر نگاه کنیم که در مدت کمتر از یکسال دو حامی و پشتیبان خود که همسر و عمویشان بودند، را از دست می دهند و خدا می خواهد که به پیامبر خود بفهماند که باید بر او توکل کند، چرا که یاری کننده فقط الله است، پیامبر(ص) می فرماید، اگر خورشید را در دست راست و ماه را در دست چپ من بگذارید دست از این کار بر نمی دارم.

مولوی احراری در پایان تصریح کرد: خداوند با بیان توکل به این امت گوشزد می کند و یادآور می شود که اگر خواهان درست شدن زندگی و کامل شدن ایمان هستید، باید بر الله توکل کنید. امروزه باید انسان زندگی خود را مورد بررسی قرار دهد که چگونه عمرش سپری می شود «حَاسِبُوا قَبْلَ أَنْ تُحَاسَبُوا»، اگر انسان که مورد آزمایش الهی قرار می گیرد توکلش بر خدا ضعیف باشد نمره قبولی را کسب نمی کند و زمانی به مرحله قبولی می رسد که توکل مورد رضای الهی را پیشه کند، انسان در این کائنات نقش اصلی را بازی می کند، تمام کائنات و مخلوقات برای انسان و انسان برای الله تعالی است «الدنيا خُلِقَت لَكُم و أنتُم خُلِقتُم لِلآخرةِ» دنیا برای شما خلق شده و ما برای آخرت خلق شدیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.