خطيب اهل سنت روستاي يكه سعود: امانتي كه زمين و آسمان و فرشتگان از عهده آن برنيامدند انسان بر عهده گرفت

گلدی آخوند کمالی گفت: اگر انسان در پذيرش امانت کوتاهی داشت باید به‌ تقصیر خود معترف باشد نه اینکه آن را به سخره بگیرد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، گلدی آخوند کمالی خطيب اهل سنت اين هفته روستاي يكه سعود با قرائت آيه ۷۲ سوره احزاب اظهار داشت: خداوند در اين آيه شريفه مي فرمايد، إِنَّا عَرَضنَا ٱلأَمَانَةَ عَلَى ٱلسَّمَوَتِ وَٱلأَرضِ وَٱلجِبَالِ فَأَبَينَ أَن يَحمِلنَهَا وَأَشفَقنَ مِنهَا وَحَمَلَهَا ٱلإِنسَنُ إِنَّهُۥ كَانَ ظَلُوما جَهُولا، همانا ما امانت (خویش) را بر آسمانها و زمین و کوهها عرضه داشتیم، پس آنها از تحمل آن سر باز زدند و از آن ترسیدند، و انسان آن را بر دوش گرفت که او بسیار ستمکار نادان است.

ايشان ادامه داد: خود داري شیطان از پذيرش مسووليت از روی تکبر و خودخواهي بود ولی خودداري آسمان و زمین و کوهها از روی عجز و ترس بود كه اين اشکالی ندارد.

وي با اشاره به آيه ۷۳ سوره احزاب، افزود: خداوند در اين آيه شريفه مي فرمايد، لِيُعَذِّبَ ٱللَّهُ ٱلمُنَفِقِينَ وَٱلمُنَفِقَتِ وَٱلمُشرِكِينَ وَٱلمُشرِكَتِ وَيَتُوبَ ٱللَّهُ عَلَى ٱلمُؤمِنِينَ وَٱلمُؤمِنَتِ وَكَانَ ٱللَّهُ غَفُورا رَّحِيمَا، تا (سرانجام) خداوند مردان منافق و زنان منافق و مردان مشرک و زنان مشرک را عذاب کند، و خداوند توبه ی مردان مؤمن و زنان مؤمن را بپذیرد (و از گناهان شان در گذرد) و خداوند آمرزنده ی مهربان است.

ايشان ادامه داد: عرفا و علما در این مورد سخنان بسیاری دارند أمانت را مفرد آورده بعضی گفته اند. معنی آن که  متفق عليه است فرایض و تکالیف شرعی است که در تمام شئون زندگی است اعم از معاملات و جزئیات زندگی است که بسیار مسؤلیت سنگینی است. تطبیق تمام احکام شرعی و سنت رسول الله در تمام شئونات زندگی کاری است که کمتر کسی قادر به تطبیق آن است.

وي افزود: از جمله منافی حفظ ایمان، هرزه گویی و بازی گرفتن احکام شرعی است. اگر احیانا در اين مورد کوتاهی داشتیم باید به‌ تقصیر خود معترف باشیم نه اینکه آن را به سخره بگیریم. لذا باید همه همت خود را برای حفظ این امانت بکوشیم و بعضی امانت را نماز پنجگانه دانسته اند. حافظوا علی الصلوات والصلاه الوسطی وقتی اذان گفته مي شد رنگ حضرت علی کرم الله وجهه تغییر می کرد سوال کردند فرمود امانتی که به آسمان و زمین و کوهها عرض شد و قبول نکردند و من قبول کردم نمی دانم آیا می توانم از عهده ادای این امانت بر آیم یا نه.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.