حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي/دشمنان اسلام به‌دنبال گسترش اسلام‌هراسی در جهان هستند، در‌حالی‌که اسلام دین رحمت و محبت است.

به گزارش روابط عمومي دفتر امور اهل سنت خراسان، حضرت آيت الله العظمي مكارم شيرازي در همايشي كه توسط دبیرخانه دائمی کنگره جهانی مقابله با جریان‌های افراطی و تکفیری در قم برگزار شد با اشاره به اينكه گروههاي تكفيري و افراطي بلاي جان اسلام و مسلمين هستند اظهار داشت:آن‌ها بدترين بهانه را به دست اسلام‌ستيزان مي‌دهند و به‌دنبال گسترش اسلام‌هراسي در جهان هستند، در‌حالي‌كه اسلام دين رحمت و محبت است. ما در طول روز چندبار خدا را به رحمت عام و خاص در نمازهايمان توصيف مي‌كنيم. پيامبر اكرم (ص) هم در سوره انبياء وسيله رحمت براي همه جهانيان معرفي شده اما برعكس تكفيري‌ها مصداق وحشت للعالمين محسوب مي‌شوند. خداوند در قرآن‌كريم مي‌فرمايند پيوند همه انسان‌ها را با محبت و رحمت قرار داده نه وحشت و جنايت.

مرجع تقليد شيعيان خسارتي كه اين قوم گمراه و شجره شوم تكفير براي اسلام به‌بار آورده‌اند بيش از حد تصور دانست و افزود: آن‌ها از سويي به كشتار مردم دامن مي‌زنند، آن هم به بدترين صورت، آتش‌زدن، سر بريدن و به هنگام انجام اين جنايات شعار اسلامي “الله اكبر” سر مي‌دهند، از سوي ديگر آواره ساختن ميليون‌ها نفر از مسلمانان مظلوم كه گروهي در دريا غرق شدند و گروهي به كشورهاي ديگر پناهنده شدند؛ در حالي كه خداوند عزت را براي مسلمانان مي‌داند، اين از جنايات تكفيري‌ها است.

استاد برجسته حوزه علميه گفت: خسارت‌هاي ديگر آن‌ها تخريب مساجد، قبور بزرگان و آثار تاريخي بزرگان و تخريب زير بناهاي اقتصادي است، تخريبي كه شايد تا 50 سال ديگر نتوان آن‌ها را مرمت كرد، همكاري گروه‌هاي تكفيري با دشمنان اسلام مانند اسرائيل و كشورهاي غربي و كمك گرفتن براي نابودي كشورهاي اسلامي و موضوع آخر كشتار گروهي از غير مسلمانان در عراق و سوريه و نيجريه كه هيچ جنگي با مسلمانان نداشتند و در كنار آن‌ها در حال همزيستي بودند، از ديگر جنايات تكفيري‌ها است.

مرجع تقليد شيعيان گفت: به‌علاوه تكفيري‌ها زنان غير مسلمانان را در بازارها فروختند و لكه ننگ ديگري بر دامان مسلمانان گذاشتند، در حالي كه قرآن‌كريم توصيه مي‌كند افرادي كه با شما سر جنگ ندارد متعرض نشويد و به آن‌ها نيكي كنيد كه خداوند عدالت پيشگان را دوست دارد.

استاد برجسته حوزه علميه گفت: تكفيري‌ها احساس ناامني در تمام دنيا به وجود آورده‌اند زيرا مقيد به هيچ قانون اخلاقي و انساني نيستند و به هيچ‌كسي رحم نمي‌كنند. گاهي برخي آن‌ها را به خوارج تشبيه مي‌كنند و مي‌گويند تكفيري‌ها از خوارج هستند اما خوارج هيچ‌وقت اين‌همه كشتار و تخريب وحشتناك به راه نيانداخته‌اند و زنان غيرمسلمان را به بازار نبردند و نفروختند.

خشن تر از خوارج

وي تكفيري‌ها را از خوارج صدر اسلام خشن‌تر دانست و اظهار داشت: خوارج صدر اسلام مساجد و قبور بزرگان دين را تخريب نكردند، زنان غيرمسلمانان را به بازار نبردند و نفروختند، فحشاي جهاد نكاح به راه نينداختند، درحالي كه خوارج زمان ما قابل مقايسه با خوارج صدر اسلام نيستند و به مراتب از آن‌ها خشن‌تر و خطرناك‌تر هستند.

آيت‌الله مكارم شيرازي با تاكيد بر لزوم حفظ و تقويت وحدت در جهان اسلام افزود: وظيفه علماي اسلام اين است كه دست به دست هم كاري كنيم كه ريشه اين افكار انحرافي با منطق و استدلال سوزانده شود.

مرجع تقليد شيعيان با اشاره به اينكه فتواهاي بنيان‌گذار وهابيت و تكفيري‌ها اعلان جنگ به همه مردم دنيا است، ادامه داد: دست‌اندازي آن‌ها به علماي علوم طبيعي از ديگر اقدامات تكفيري‌ها است، محمد بن عبدالوهاب مي‌گويد من در اين گفتارم كسي را كه بگويد خورشيد در منظومه شمسي ثابت است، پس از توبه دادن اگر توبه نكند، خونش را حلال مي‌شمارم.

استاد برجسته حوزه علميه با بيان اينكه مسئله تكفير بدتر از دوران تفتيش عقايد در قرون وسطي است، خاطرنشان كرد: بنابراين آن‌ها انديشه همه دانشمندان، دانش‌آموزان و دانشجويان را محكوم مي‌كنند كه اگر توبه نكنند كافر و خون آن‌ها حلال است، چنين فتاوايي  ضربه بزرگي به حيثيت اسلام وارد مي‌كند. اشتباه محمد بن عبدالوهاب در صدور چنين فتاوايي اشتباه در تفسير آيات قرآن در حركت زمين را نشان مي‌دهد و محصول آن چنين فتواي وحشتناكي بوده است.

وي خاطرنشان كرد: سرچشمه تكفير خطاي بزرگي است كه در مسئله توحيد و شرك دارند و اشتباه در مسئله قرآن و سنت نبوي، آن‌ها را به پرتگاه تكفير مسلمانان انداخته؛ آن‌ها فكر مي‌كنند توسل و درخواست حاجت از پيامبران و بزرگان دين حتي براي تقاضاي شفاعت در درگاه خدا شرك است، اما غافل‌اند از اينكه كفر معاني مختلف دارد.

استاد برجسته حوزه علميه با اشاره به خطاي جريان‌هاي تكفيري در برداشت معناي شرك خاطرنشان كرد: شرك يعني كسي را همتاي خدا دانستن اما اگر كسي پيامبران و بزرگان دين را به شفاعت بطلبد عين تاكيد بر توحيد است. 1400 سال است كه علماء و مسلمانان به قبور انبياء و اهل بيت (ع) متوسل مي‌شوند؛ آيا تمام مسلمين در اين سال‌ها مشرك و كافر بوده‌اند و خونشان مباح بوده است؟

وي با اشاره به اينكه مسلمانان 1400 سال است كه ذكر خداوند را مي‌گويند، افزود: هيچ‌كس خون مسلمانان را در اين زمان مباح نمي‌دانست اين كار خلاف عقل است. همه علماي جهان اسلام و همه كساني كه پيام ما را مي‌شنوند، بايد با اين خرافات مبارزه كنند و همه جهان را نسبت به تعاليم صحيح اسلام آشنا كنند و جلوي اين خونريزي‌ها را بگيرند.

آيت الله مكارم شيرازي  تكفير را  بلاي مهم اسلام و جهان بشيرت خواند و افزود: همه معترف‌اند كه راه‌حل نظامي و سياسي به تنهايي پاسخگو نيست و بايد كار فرهنگي و فكري و رسانه‌اي كرد تا ريشه‌هاي تكفير خشكانده شود. علماي جهان اسلام بايد ريشه‌اي اين افكار را با دليل و منطق بسوزانند و بدانند اگر فعاليت‌هاي نظامي و سياسي با كمك علماي اسلام همراه نشود، نتيجه نخواهد داد و هر روز افراد ناآگاهي به سوي اين‌ها جذب مي‌شود.

مرجع تقليد شيعيان گفت: سال گذشته با برگزاري همايش ضد تكفيري در قم بر آن شديم تا دبيرخانه‌اي دائمي تشكيل دهيم و به توليد كتاب‌هايي در اين زمينه بپردازيم و برنامه‌ها را پيگيري كنيم و با افكار تكفيري به مبارزه برخيزيم و با علماي اسلامي در رابطه باشيم. اميدواريم علماء از اين محصولات بيشتر استفاده كنند.

وي گفت: به علماي وهابي مخصوصاً در عربستان سعودي دوستانه تكرار كرده و توصيه مي‌كنم كه تا دير نشده بنشينند و آن افكاري كه به تكفير مي‌رسد را از كتاب‌هاي آموزشي خود جدا كنيد و از تكفير اهل قبله، مطلقاً بپرهيزند. به اين‌ها توصيه مي‌كنيم تعليمات تكفيري را كه در مدارس و حوزه‌هاي علميه آن‌ها وجود دارد، جمع‌آوري كنند و در بيانيه‌هاي خود تكفير را محكوم كنند. كتابخانه‌هاي خود را  از اين كتب پاك كنند؛ شجاع باشند و كار اشتباه خود را جبران كنند.

آيت‌الله مكارم‌شيرازي تصريح كرد: از رهبران سياسي دنيا مي‌خواهيم كشورهايي كه از اين گروه‌ها حمايت مالي و سياسي مي‌كنند را مورد تحريم قرار دهند، چون فتنه تكفير به‌زودي دامن آن‌ها را هم خواهد گرفت؛ آن‌ها هيچ حد و مرزي نمي‌شناسند اما بايد بيدار شويم و به هوش باشيم.

مرجع تقليد شيعيان گفت: از سفراي كشورهاي اسلامي و رسانه‌ها مي‌خواهيم پيام اين همايش و همايش‌هاي قبلي كه در مصر و سوريه تشكيل شده را به كشورهاي خود برسانند تا بيش از اين شاهد ناامني و كشتار در جهان نباشيم.

وي خاطرنشان كرد: برخورد با تكفيري‌ها بايد بيشتر شود. پيشنهاد مي‌كنم شبكه تلويزيوني به زبان‌هاي زنده دنيا براي مقابله فكري و منطقي با اين پديده خطرناك ايجاد شود و همه كشورهاي اسلامي در آن سهيم باشند، ما هم در آن سهيم مي‌شويم تا جوانان مسلمان از ويروس تكفير پاك شوند.
آيت‌الله مكارم شيرازي با بيان اينكه تكفيري‌ها با شعارهاي جذاب مانند هجرت و شهادت، جوانان را به خود جذب مي‌كنند،

آيت الله مكارم تصريح كرد: ما حاضريم به سهم خود در تشكيل اين شبكه جهاني تلويزيوني شركت كنيم. در اين شرايط هرگونه دامن‌زدن به اختلاف را محكوم مي‌كنيم؛ همه مسلمانان بايد به هم احترام بگذارند و اگر برخي در شبكه‌ها، اهانت را وظيفه خود مي‌دانند اعتنا نكنند و تبري جويند. آن‌ها دارند آب به آسياب دشمن مي‌ريزند، علما بايد با هم بنشيند و بحث كند تا بدانند بسياري نسبت‌هايي كه به فرق اسلامي داده مي‌شود دروغ و تهمت است.

مرجع تقليد شيعيان خاطرنشان كرد: در انتها دست به دعا بر مي‌داريم كه خداوندا به سياستمداران دنيا، هوشياري؛ به جنگجويان مبارزه با تكفير، قدرت و به علماء توفيق بيشتر مرحمت كن تا دست به دست هم دهند و فتنه تكفير را كه فتنه مهم زمان ما است، خاموش كنند و جهان امن  بسازند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.