حجت الاسلام والمسلمین هاجری در افتتاحیه سومین دوره اردوهای راه رضوان/بسیاری از روایات وارده در رابطه با زیارت امام رضا(ع) در مذاهب اهل سنت و اهل تشیع مشترک است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان، حجت الاسلام والمسلمین هاجری معاون فرهنگی و امور روحانیون دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت کشور، در مراسم افتتاحیه سومین دوره اردوهای راه رضوان در سال 95 اظهار داشت: خداوند را شاکر هستم که به بنده توفیق عنایت کرد تا علاوه بر زیارت مرقد مطهر حضرت علی بن موسی الرضا(ع) بتوانم در خدمت زائران و خادمان این امام بزرگوار قرار بگیرم.

ایشان با اشاره به اینکه بسیاری از روایات وارده در رابطه با زیارت امام رضا(ع) در مذاهب اربعه اهل سنت و مذهب تشیع مشترک است، اظهار داشت: در کتب متعدد و معتبر اهل سنت روایاتی وجود دارد که مورد استناد بسیاری از بزرگان اهل تشیع نیز می باشد. به عنوان مثال حاکم نیشابوری از رسول الله نقل می کند سَتُدْفَنُ بَضْعَةُ مِنِّي بِأَرْضِ خُرَاسَانَ مَا زَارَهَا مکروب الَّا نَفَّسَ اللَّهُ کربته وَ لَا مُذْنِبُ الَّا غَفَرَ اللَّهُ ذُنُوبَهُ، پاره‏ایي از تن من در سرزمين خراسان دفن مي‏شود که هيچ گرفتاري او را زيارت نمي‏کند، جز اين که خداوند پريشاني را از او مي‏زدايد و هيچ گنهکاري به زيارت او نائل نمي‏شود، مگر آن که خداوند گناهانش را مي‏ آمرزد.

وی افزود: این روایت و امثال آن در بسیاری از کتب شیعی نیز نقل شده است.

حجت الاسلام والمسلمین هاجری با اشاره به دیداری که اعضای هیات دولت با مقام معظم رهبری در روز چهارشنبه سوم شهریور ماه سال جاری داشتند، اظهار داشت: حضرت آقا در این دیدار فرمودند مردم را نسبت به اقداماتی که در راستای تامین امنیت در کشور صورت می گیرد آگاه سازید.

وی افزود: در شرایطی که در کشورهای همسایه و سایر کشورهای منطقه این همه درگیری و کشمکش وجود دارد کشور ایران به عنوان منطقه ای آرام و دور از هرگونه آسیب به مسیر خود ادامه می دهد.

ایشان با تشریح مولفه های امنیت در جامعه اظهار داشت: اولین مولفه در هر جامعه ای وجود رهبری آگاه و هوشمند است. رهبری معظم انقلاب در تمامی صحنه ها حضوری آگاهانه و هوشیارانه دارند. هرگاه دشمنان خواستند تفرقه ای ایجاد نمایند رهبری اجازه ندادند و با فتوای خود جلوی آن را گرفتند.

وی با بیان مولفه دوم امنیت آن را آگاهی علما، نخبگان و بزرگان هر جامعه دانست و تصریح کرد: یکی از مهمترین عواملی که در ایران باعث شده است تا دشمنان نتوانند به اهداف خود برسند آگاهی علمای دین و بزرگان شیعه و سنی است که نشات گرفته از فرهنگ و تمدنی عالی و بر آمده از پیشینه ای کهن است.

معاون فرهنگی و امور روحانیون دبیرخانه شورای برنامه ریزی با بیان اینکه امروز خراب شدن کشورهای اسلامی یعنی خراب شدن همه کشورهای اسلامی اظهار داشت: در این درگیریها و نزاع ها تنها مسلمانان کشته می شوند و تنها سرمایه های مسلمانان از بین می رود و آن کسی که سود می برد دنیای استکبار و صهیونیزم بین الملل است.

وی افزود: امروز دنیای کفر و یهودیت با سه هدف عمده نیازمند ایجاد تفرقه در میان مسلمانان است، اولین هدف آنها حفظ منافع خود در منطقه و در جهان است.  بعد از بیداری اسلامی و موج آگاهی مردم دشمن به این نتیجه رسید که این به هم پیوستگی می تواند منافع آنها را در منطقه به خطر اندازد.

ایشان تامین امنیت اسرائیل را دومین هدف عمده جهان استکبار از ایجاد تفرقه در میان مسلمین دانست و تصریح کرد: دنیای غرب برای اینکه بتواند از اسرائیل حمایت کند از هیچ کاری فروگذار نیست و به فرموده مقام معظم رهبری پشتیبانی از اسرائیل اصل اساسی سیاست خارجی کشورهای غربی و آمریکاست.

حجت الاسلام والمسلمین هاجری سومین هدف ایجاد تفرقه را منافع اقتصادی دول غربی عنوان و ادامه داد: سالیانه از فروش تسلیحات جنگی به کشور های منطقه میلیاردها دلار نصیب این کشورها می شود که در صورت آرام بودن منطقه و حفظ اتحاد در صفوف مسلمین این منفعت از آنها سلب می شود.

ایشان اولین اقدام دشمن در ایجاد تفرقه در میان مسلمانان را تکه تکه کردن کشورهای اسلامی دانست و افزود: برای اینکار دشمن سعی کرد تا اختلافات را در میان مردم منطقه گسترش دهد و با بزرگ کردن سوء تفاهمات در میان فرق مختلف اسلامی آنها را به جان همدیگر بیاندازد.

وی با اشاره به اتفاقات اخیر در کشورهایی همچون سوریه و عراق تاکید کرد: آنچیزی که باعث شد این اتفاقات در این کشورها رخ دهد این بود که علما، بزرگان و مردم این کشورها در دام توطئه قدرتهای استکباری گرفتار شده و فریب این حیله بزرگ را خوردند.

معاون فرهنگی و امور روحانیون دبیرخانه شورای برنامه ریزی تشیع انگلیسی و تسنن آمریکایی را دو لبه یک قیچی دانست و ضمن بیان این مطلب که این قیچی در صدد ایجاد جدایی در میان مسلمین است تصریح کرد: ایجاد شبکه های متعدد ماهواره ای و اینترنتی و ایجاد شبهات فکری و دینی در میان جوانان و همچنین برجسته کردن اختلافات در میان فرقه های مختلف اسلامی در راستای همین سیاست دنیای استکبار است.

وی با بیان خاطره ای از مرحوم سید علی اکبر ابوترابی در زمان اسارتشان در عراق اظهار داشت: زمانی که از صلیب سرخ جهانی جهت سرکشی به اسرا به اردوگاه محل حضور این سید بزرگوار مراجعت نمودند از ایشان به عنوان بزرگ اسرا در رابطه با مشکلات و کمبودها سوال کردند که با پاسخ منفی ایشان روبرو شدند.

ایشان افزود: رئیس اردوگاه که فردی خشن بود از مرحوم ابوترابی سوال کرد چرا در مورد مشکلات اینجا سخنی نگفتی و ایشان در پاسخ عنوان داشتند این مساله مربوط به دو گروه مسلمان است و ربطی به بیگانگان ندارد و همین اقدام این سید بزرگوار باعث شد تا بسیاری از زندان بانها شیفته مرام ایشان شوند.

وی با اشاره به وجود همدلی و برادری در میان برادران شیعه و سنی در ایران اظهار داشت: در سفرهای حج همراهی برادران اهل سنت و شیعه برای مسوولان عربستانی تعجب آور بود به گونه ای که بارها برایشان سوال به وجود می آمد که چگونه امکان دارد شیعه و سنی در کنار یکدیگر بدون هیچ گونه مشکلی حضور داشته باشند لذا در بسیاری موارد به کاروان های ایرانی با وجود حضور بزرگان اهل سنت در این کاروانها سخت می گرفتند.

ایشان در پایان با اشاره به اینکه اردوهای راه رضوان از ابتدا با هدف کسب رضایت علما و روحانیون بزرگوار اهل سنت پایه ریزی شده است به برگزاری آن در سال های گذشته اشاره کرد و افزود: این اردوها هر سال و با توجه به نظرخواهی که از علمای بزرگوار صورت گرفته است بهتر شده و به سوی بهتر شدن پیش می رود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.