برگزاري كارگاههاي تخصصي در سومين روز از اردوهاي راه رضوان

 با برگزاري كارگاه هاي تخصصي ويژه طلاب، اساتيد و ائمه جماعات حاضر در اين اردو برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، در سومين روز از اردوي راه رضوان در سال ۹۸ كارگاه هاي دوره تربت معلم قرآن كريم، روش تحقيق و پژوهش در متون ديني، روش هاي مسجد داري و جذب جوانان، روش ها و فنون تبليغ و خطابه، صوت و لحن تخصصي قرآن كريم، روش تحقيق و پژوهش در متون ديني، ويژگيهاي مسجد تراز انقلاب اسلامي بر پايه بيانيه گام دوم انقلاب و سواد رسانه اي و الزامات تبليغ دين در فضاي مجازي برگزار شد.

…………………………………………………………………………………………………

 کارگاه آشنایی با طب سنتی در اردوی راه رضوان مشهد برگزار شد

در این کارگاه حجت‌الاسلام و المسلمین حکیم محمد رضا ناظریان به درمان آسان بسیاری از بیماریها در طب سنتی اشاره كرد.

وی با اشاره به ناتوانی پزشکی امروز در درمان بسیاری از بیماری‌ها و عوارض جبران‌ناپذیر محصولات تراریخته بر سلامتی مردم، گفت: دست‌های پشت‌پرده نمی‌خواهند مردم از عوارض محصولات تراریخته آگاهی یابند، این محصولات باعث ایجاد سرطان‌های سینه، کبد، کلیه و بیماری‌های بسیار دیگر می‌شوند.

ناظریان با اشاره به آثار سبک زندگی اسلامی در سلامت افراد جامعه گفت: بی‌خوابی و کم‌خوابی تهدیدی برای سلامتی انسان بوده و اثرات جبران‌ناپذیری درپی دارد، هر ساعت خواب در ساعات اولیه شب، معادل سه ساعت استراحت است و این ساعات بهترین زمان برای رفتن به بستر و رسیدن به آرامش جسم و روح است.

…………………………………………………………………………………………………

کارگاه‌ تخصصی تبیین ویژگی‌های مسجد تراز انقلاب اسلانی با حضور ائمه جمعه و روحانیون، اهل سنت کشور با سخنان حجت الاسلام والمسلمین مرویان حسینی برگزار شد.

حجت الاسلام و المسلمين مرويان حسینی، در اين كارگاه آموزشي مساجد را مکان شکل‌گیری بیشترین عبادت‌های خالصانه و ارادت به ذات باریتعالی بیان کرد و گفت: در آیین اسلام مرکز تجمع مردم با آیین‌ها و دعاها و عبادات مسجد است و البته مسجد صرفا محل نماز و تلاوت قرآن نیست.

وی مسجد را محل عبادت و هم محلی برای گفتگوهای اجتماعی و حل مشکلات مردم عنوان کرد و افزود: مساجد محل حلقه‌های درس و بحث و مرکز نشر معارف و قوی‌ترین مجتمع تفسیر و کلام و در کل مسجد مکانی است برای عبادت با تفکر و اندیشه.

استاد حوزه با بیان اینکه مسجد پایگاه خودسازی و اعتکاف، توجه به درون و اخلاق و اصلاح رفتار و کردار، محل شکل‌گیری بسیج و مهم‌ترین خاکریز تشکل‌‌های فرهنگی، بصیرت افزایی و روشنگری‌های سیاسی است، اضافه کرد: اگر مسجد نمی‌بود فضیلت‌های اخلاقی مصداق تجربی پیدا نمی‌کرد این اخوت‌ها و برادری‌ها و برابری‌ها و محبت‌ها و مودت‌ها در مساجد شکل می‌گیرد.

حجت الاسلام والمسلمين مرويان حسینی در ادامه سخنان ویژگی‌های امام جماعت را بر‌شمرد و گفت: امام جماعت باید پدر معنوی و طبیب دینی و آسیب‌شناس باشد. امام جماعت بیان ساده و شیوا داشته باشد و به دیگران احترام بگذارد. بی‌شک کسی که کریمانه سخن می‌گوید کریمانه هم پاسخ می‌شنود.

وی تصریح کرد: مسجدی حیات‌بخش است که جوانان در آن حضور داشته باشند. پیامبر اسلام علی‌رغم این‌که جوان نبود اما جوانان را گرد خود جذب می‌کرد.

…………………………………………………………………………………………………

کارگاه توانمدی مدرسین و مبلغین در سواد رسانه و الزامات تبلیغ در فضای مجازی در ششمین اردوی راه رضوان تشکیل شد.

دكتر فياضي از اساتيد رسانه ضمن تشریح عملکرد دشمنان در جنگ نرم گفت: دشمنان هجوم‌های خود را در جنگ نرم در لایه‌های مختلف جامعه انجام می‌دهند و ارزش‌های جامعه و فرهنگ کشور را مورد هدف قرار می‌دهند.

وی جنگ ارزش‌ها را به مراتب سخت تر از جنگ نظامی دانست و گفت: اساس و محور جنگ نرم القا و اقناع است. القا یعنی شما بدون اینکه موضوعی را مستقیم بیان کنید به شکل غیر مستقیم به مخاطبین اهداف و نیات خود را تلقین کنید.

فیاضی افزود: در دهه‌های اخیر نقش جنگ سخت در اعمال قدرت ها کم‌تر شده و جنگ نرم لایه‌های پیچیده‌ای پیدا کرده و علمی‌تر و مؤثرتر شده است. در جنگ سخت مرجع اصلی دولت‌ها و در جنگ نرم مرجع و هدف ملت‌ها و اعتقادات آنان است.

وی ابزار جنگ نرم را رادیو و تلوزیون، سینما، نقاشی و سازمان‌های مردم ‌نهاد بیان و تأکید کرد: در حقیقت جنگ سخت حمله به داشته‌های مادی و برای تسلیم اجباری آن کشور است و جنگ نرم حمله به داشته‌های معنوی، برای تسلیم داوطلبانه است. در جنگ سخت مردم برای نجات خود مقاومت می‌کنند اما در جنگ نرم مردم خودشان داوطلبانه تسلیم اهداف دشمنان می‌شوند.

متخصص رسانه، یکی از تاکتیک‌های جنگ نرم را دروغ بزرگ بیان کرد و افزود: دشمنان به دروغ‌پردازی‌های بزرگ دامن می‌زنند و در رسانه‌ها به شکل گسترده منتشر می‌کنند به نحوی که خود آنها هم آن را باور کنند.

فیاضی، پیشگویی‌های غیرواقع و ایجاد رعب و نشر اطلاعات ناقص، حذف و سانسور، استفاده از جاذبه‌های جنسی و ترور شخصیت‌های جامعه و منکوب حیثیت آنها را از تاکتیک‌های‌ دیگر جنگ نرم بیان کرد.

وی شناخت جنگ نرم و ابزار و تاکتیک‌های آن و پاسخگویی و شناساندن و تبیین عملکرد دشمنان به جوانان و بصیرت‌افزایی را راه مقابله با این جنگ عنوان کرد.

…………………………………………………………………………………………………

كارگاه تخصصی شیوه‌های تبلیغ برگزار شد

حجت الاسلام دهشت در این جلسه ضرورت تبیین اصل تبلیغ و لزوم فراگیری دانش آن و آشنایی تخصصی به شیوه‌های تبلیغ و مباحث علمی آن را مورد بحث قرار داد.

وی حوزه مهارت‌افزایی در تبلیغ را مورد اهمیت و تأکید قرار داد و گفت: باید کسی که تبلیغ می‌کند به فنون تبلیغ و مهارت‌های فصاحت و بلاغت مسلط باشد.

استاد حوزه و دانشگاه، سخنرانی دینی را سخن گفتن با جمع به نحو یک‌سویه و یک‌طرفه به منظور تاثیرگذاری در اندیشه و احساس و افکار مخاطب عنوان کرد.

وی گفت: سخنران می‌بایست با بیان خود در اندیشه و احساس و رفتار مستمعین و مخاطبین به نحو عمیق تأثیر بگذارد.

لازم به ذکر است این دوره‌های آموزشی به منظور افزایش بعد محتوایی و معرفتی اردو در کنار برنامه های زیارتی و تفریحی برگزار می‌گردد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.