امام جمعه روستاي نصر‌آباد تربت جام: عيد قربان پيماني است كه بنده با خداي خود مي بندد تا جان و مال خود را در راه او ببخشد

مولوي احمد صارمي گفت: مسلمان این قربانی را بهانه اي قرار داده تا با پروردگار خود عهد و پیمان ببندد که اگر اسلام نیاز به جان داشته باشد جان خود را در طبق اخلاص خواهند گذاشت كه إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان،‌ مولوي احمد صارمي امام جمعه اهل سنت روستاي نصر آباد و مدرس حوزه علميه احمديه تربت جام در گفتگو با خبرنگار اين روابط عمومي با تبريك فرارسيدن عيد سعيد قربان، اين عيد را عيد بزرگ امت اسلام برشمرد و افزود: عید سعید قربان عید بزرگ امت اسلامی است و خداوند تبارک و تعالی در قرآن کریم به این ایام (عشر ذیحجه) قسم یاد کرده است و می فرماید و الفجر و ليال عشر.

ايشان ادامه داد: قسم خوردن پروردگار به اين ايام حكايت از عظمت و بزرگی این ایام دارد.

مولوي صارمي گفت: یکی از واجبات بزرگ اسلام انجام حج مي باشد كه متوجه امت اسلامی است و علاوه بر انجام اين مهم شرعي وحدت امت اسلامي نيز به نمايش گذاشته مي شود. تا اینکه امت اسلامی از کشورهای مختلف در یک جا جمع شوند و این کنفرانس عظيم اسلامي را تشکیل دهند و مشکلات جهان اسلام را مطرح و برای رفع آن برنامه‌ریزی کنند و از توان امت اسلامی و کشور اسلامی برای عزت و سربلندی مسلمانان استفاده نمایند و توطئه ها و آسیب هایی که از طرف دشمنان متوجه امت اسلامی می شود را شناسایی کرده و در مقابل آنها ایستادگی و مقاومت نمایند و از کیان اسلام و قرآن پاسداری نمایند.

مدرس حوزه علميه احمديه ابراز داشت: در روز عید قربان قربانی کردن گوسفند واجب است بر هر فردی که استطاعت مالی داشته باشد و مالک نصاب شرعی باشد. پیامبر اسلام(ص) می‌فرمایند، هر کس که استطاعت مالی داشته باشد و قربانی نکند ایمان او کامل نمی باشد.

ايشان افزود: اصحاب رسول اکرم(ص) از ايشان سوال کردند این قربانی کردن چه جایگاهی در اسلام دارد حضرت فرمود؛ سنت پدر شما حضرت ابراهیم(ع) می باشد. اصحاب سوال كردند برای ما چه اجر و پاداشي در آن است فرمود؛ در مقابل هر مويي که در پوست گوسفند است خداوند به شما یک حسنه عنایت می‌کند و این قربانی کردن در واقع دارای فلسفه و حکمتي است.

وي ادامه داد: مسلمان این قربانی را بهانه اي قرار داده تا با پروردگار خود عهد و پیمان ببندد که اگر اسلام نیاز به جان داشته باشد جان خود را در طبق اخلاص خواهند گذاشت كه إِنَّ اللَّهَ اشْتَرَى مِنَ الْمُؤْمِنِينَ أَنْفُسَهُمْ وَأَمْوَالَهُمْ بِأَنَّ لَهُمُ الْجَنَّةَ.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.