امام جمعه اهل سنت تایباد: نزديكي خداوند به بنده دو نوع است، نزديكي عام و نزديكي خاص.

مولوي غلام نبي توكلي گفت: خداوند به همه بندگان نزديك است فارغ از اينكه موحد باشد يا ملحد اين يعني نزديكي عام و از طرفي به بندگاني كه او را به درستي پرستش مي كنند نزديكي خاص دارد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام نبي توكلي امام جمعه اهل سنت تايباد در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه، در ادامه موضوع اسماء الحسنی، به نام های قریب و مجیب اشاره نمود و اظهار داشت: خداوند متعال به پیامبر خود (ص) می فرماید، زمانی که از تو سوال می کنند، که پروردگار تو کجاست؟ بگو من نزدیکم و اجابت می کنم، دعای او را.

ایشان در بیان معنای شرعی این نام ها، بیان داشت: خداوند آنچنان به مخلوق خود نزدیک است، که چیزی به بنده نزدیک نیست، او در عرش خود قرار دارد و فوق تمام مخلوق خود است.

وي افزود: اینکه خداوند نزدیک به بنده است، دو بخش دارد، نخست نزدیکی عام است، او به همه نزدیک است فارغ از اینکه بنده مومن باشد یا ملحد باشد، خیّر باشد یا جانی باشد و …، خداوند به همه نزدیک است و همه را از نزدیک مشاهده می کند. این نزدیکی عام است. دوم نزدیکی خاص است که خداوند نسبت به بندگان خاص خود، کسانی که او را دوست دارند و پرستش می کنند، نزدیکی خاص دارد. این نزدیکی خداوند، تقاضا می کند خداوند آنها را نصرت کند، (همانطور که)خداوند می فرماید، اگر شما خدا را یاری کنید، خداوند شما را یاری می کند. بنابراین اگر شما عبادت کنید، او درخواست های شما را اجابت می کند و دوست می گیرد بنده ای که او را عبادت کند.

مولوي توکلی، درباره محبت الله به بندگان، گفت: محبت پروردگار به بندگان مومن خود، از لطایف و بزرگواری اوست. ما وقتی که خداوند را پرستش کنیم و عبادت او را انجام دهیم، نصرت خداوند شامل حال ما می شود.

استاد حوزه علمیه احناف تایباد، در بیان اقتران این دو نام اظهار داشت: خداوند می خواهد بشارت دهد به کسی که نزدیکی به خداوند می کند به وسیله عبادت، خداوند او را دوست می گیرد و اجابت می کند درخواست های او را. اینکه خداوند می فرماید: من به شما نزدیک هستم و اجابت کننده هستم، نشان دهنده، خاص بودن عبادت، برای ذات مقدس پروردگار عالم است.

ایشان در بیان بزرگیِ نزدیکی خداوند اظهتر داشت: جلال این نام، این است که چقدر خداوند بزرگ است که بر بالای هفت آسمان مستقر است، اما نزدیک تر به بنده از رگ گردن به اوست. پیامبر اسلام(ص) می فرمایند، خداوند نزدیک تر است از روح انسان به جسد انسان، خداوند خود می فرماید، من نزدیک ترم به بنده خود، از شاهرگ گردن او؛ پس از جمله اهداف این نام، این است، که بنده باید در عبادات خود، نزدیکی به پروردگار را در نظر بگیرد.

خطیب جمعه اهل سنت شهرستان تایباد، معنای مجیب را پذیرش دعوت، دعوت کننده دانست و اجابت را دو نوع دانسته و اظهار داشت: یکی از اجابت ها عام است، برای خداوند فرقی نمی کند، که انسان مومن است یا نیست، اگر بنده از او بخواهد، خداوند اجابت می کند، این اجابت عام است. اما اجابت خاص خداوند، مخصوص مسلمانان و اهل ایمان است، کسانی که اخلاص در عبادت دارند.

همچنین خداوند، اجابت کننده کسانی است که در حالت اضطرار است، خداوند می فرماید، چه کسی اجابت می کنند، درخواست کسانی که در حالت اضطرار هستند؟ پیامبر اسلام ص می فرمایند، خداوند ذاتی است که گناهان را می بخشد، قومی را عزت می دهد و قومی دیگر را زمین می زند، مریض را شفا می دهد، و نصرت می کند مظلوم را و ظالمان را به زمین می زند و نابودشان می کند.

ایشان در بزرگی اجابت پروردگار گفت: اجابت پروردگار، فضل و احسان است. خداوند ذاتی است که اگر در روزی هزار بار او را بخوانید و از او درخداست کنید، خشمی به شما نمی گیرد، او ذاتی است که دوست دارد بنده او، بیشتر او را بخواند، این از خصوصیات جلال اجابت پروردگار است.

امام جمعه اهل سنت تایباد در بخش دیگر خطبه های نماز جمعه با تشریح دیدار با استاندار خراسان رضوی، اظهار داشت: استاندار جدید ما، یک چهره اقتصادی و خوش فکر است. دیدگاه ایشان نسبت به تایباد به عنوان یک قطب اقتصادی، روشن است. تمرکز ایشان بر سرمایه گذاری، علی الخصوص سرمایه داران بومی است. این ایده، یک ایده بسیار عالی است و رضایت مردم کرمان از ایشان نشان دهنده پاسخ مثبت جامعه به ایده استاندار محترم است. ایشان قول دادند به زودی به شهرستان ما سفر کنند و امیدواریم این سفر منشا خیر برای شهرستان باشد. ما هم در این دیدار نیازهای شهرستان را مطرح کردیم و امیدواریم با ایده های استاندار محترم شاهد پیشرفت و توسعه شهرستان باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.