امام جمعه اهل سنت تايباد: وحدت مهمترين مولفه موجود در هر جامعه براي استمرار امنيت است.

مولوي غلام نبي توكلي گفت: شهر تايباد به عنوان محور وحدت در منطقه هميشه، در جهت ايجاد فضاي همدلي و دوستي بين اقوام و مذاهب پيش رو بوده است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام نبي توكلي در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه و درادامه تشریح اسماء الحسنی، به نام‌مبارک “الواسع” اشاره کرد و اظهار داشت: خداوند متعال نام مبارک الواسع را در جاهای متعددی در قرآن کریم، علی الخصوص در موضوع ازدواج استفاده کرده است.

وي افزود: عده ای از جوانان از وضعیت اقتصادی نالان هستند و همین را دلیل بر عدم ازدواج می دانند، خود پروردگار فرموده است شما اگر‌ثروتی ندارید، سنت موکده پیامبر ص را رد نکنید.

ایشان تفاوت بین انسان و حیوان را تشکیل خانواده دانست و گفت: حیوانات هرگاه غریزه شهوت آنها برانگیخته شد، هرجا توانستند آن را ارضا می کنند، اما در انسان اینچنین نیست ازدواج برای ارضا میل جنسی نیست، بلکه برای تشکیل خانواده و ازدیاد نسل مسلمانان است.

مولوي توکلی با گلایه از بالارفتن سن ازدواج در بین جوانان، بیان داشت: مسلمان باید به خداوند اعتماد کنند و وقتی می گوید من “وسیع” هستم از هر نظر، یا بخاطر فقر از ازدواج سرباز نزنید، من شما را بی نیاز می کنم، باید به او اعتماد کنیم. وسعت رحمت پروردگار آنقدر زیاد است که همه بندگانش را در بر می گیرد. وسعت روزی او آنقدر زیاد است که همه مخلوق را کفایت می کند، به هر کس هرچه داد از او نمی گیرد مگر آنکه در مقابل پروردگارسرکشی کند، قارون یک‌ مثال است که هم ثروت او را و هم جان او را گرفت.

مولوي توکلی به مسئله طلاق نیز اشاره کرد و گفت: جوانان با موضوع عدم تفاهم امروز رکورد ساز شدند، طلاق در شهر کوچکی مثل تایباد ما در مرز هشدار است. طلاق به نفس خود چیز خوبی نیست، جوانان باید صبر داشته باشند.

خطیب‌جمعه تایباد در بیان معنای شرعی این نام مبارک اظهار داشت: خداوند در صفات خود و افعال خود وسعت دارد، علم او دریایی است که ساحلی برای آن قابل تصور نیست. احسان و نعمت های او نیز قابل شمارش نیست، همانطور که رحمت او را هم پایانی ندارد. خداوند ذاتی است که سلطنت او و مملکتش وسیع است، حکومت او در عالم هستی برقرار است و جایی وجود ندارد که او نباشد و خداوند وسیع و دانا است. خداوند تبارک و تعالی برای هرکسی بخواهد لطف مضاعف می کند و بخل در ذات او وجود ندارد، فضل او بسیار زیاد است.

ایشان افزود: ثمره این نام مبارک این است که هرگاه بنده وسعت نعمت و رحمت پروردگارش را شناخت، به سوی او رجوع می کند، همه ما باید به گونه ای زندگی کنیم که وقتی از دنیا رفتیم، میزبان بزرگ ما، ما را بپذیرد نه اینکه ما را طرد کند که اگر بنده ای طرد شد، دیگر پناهگاهی برای او وجود ندارد.

مولوي توکلی در بخش دوم خطبه های این هفته، به ارتحال مولوي عبدالله حیدری اشاره کرد و با عرض تسلیت به علما و روحانيون، خانواده ایشان علی الخصوص مولوی قربان حیدری، اظهار داشت: مرحوم حیدری در طول عمر خود، همیشه در منابر در راستاي وحدت قدم برمي داشتند. شکر خدا همین مسیر در مسجد جامع احناف و همچنین در مسجد جامع امام جعفر صادق(ع) توسط برادر عزیزمان حجه الاسلام و المسلمین ملکی دنبال می شود و امیدواریم هرچند بحمد الله اختلافی وجود ندارد اما اگر چیز کوچکی هم باشد با همبستگی و وحدت در کنار یکدیگر زندگی‌کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.