امام جمعه اهل سنت تايباد: سعی کنید به کسی رای بدهيد که واقعا اصلح است

مولوي غلام نبي توكلي گفت: مردم امروز مشکلات فراواني دارند، کساني را انتخاب کنیم كه به فکر معیشت مردم باشد، نه اینکه به صندلی مخملی مجلس تکیه زند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام نبي توكلي امام جمعه اهل سنت تايباد، در آخرین نماز جمعه بهمن ماه ۱۳۹۸، در تشریح اسماء الحسنی، به دو نام المقدم و الماخر اشاره کرد و اظهار داشت: پیامبر خدا (ص) همیشه از این دو نام بسیار استفاده می کردند، معنای شرعی این دو نام مبارک این است که پروردگار همه چیز را در جای خود قرار می دهد، آنچه را بخواهد پیش می اندازد و آنچه بخواهد عقب می اندازد، با کمال اختیار و با قدرت، علم و حکمت اینکار را انجام می دهد. خداوند پیش از خلق جهان، همه سرنوشت ها را نوشته است و آنچه ما اولیا الله می شناسیم، آن ها را بر دیگر مقدم می دارد. هر کس را بخواهد به توفیق دادن به مقامات و جایگاه هایی که مقدر کرده است، مقدم می‌کند. و هرکس را بخواهد از مرتبه و درجه انبیا و اولیای خود ماخر می گرداند. بنابراین آنچه به اسم مناصب، جایگاه ها، پستی ها و رویدادها، همه از آن خداوند می آید و تقدیم و تاخیر انسان در دنیا و آخرت به محبت انسان به خداوند بستگی دارد، لذا انسان باید کاری کند که محبت الله در دل او بیشتر شود.

ایشان افزود: وقتی بنده ای بخواهد خود را به پروردگار نزدیک کنند، خداوند کار او را آسان می گرداند و اگر کسی بخواهد از او دور شود، اسباب را برای او فراهم می کند. حتی در بین انبیای الهی، همه یکسان نیستند و برخی ها بر سایرین فضیلت و برتری دارند. این نسبت به سایرین هم صادق است، در بین بندگان، شهدا، صلحا و صدیقین را بر دیگران برتری داده است.

مولوي توکلی ادامه داد: متاسفانه امروز در جامعه اسلامی صالح کم است، در این جامعه همه باید صالح باشند اما متاسفانه کسانی که برخلاف شریعت عمل می کنند بیشتر هستند. چرا در جامعه اسلامی دست به قتل می زنند، این عمل خلاف شریعت و قرآن کریم است. کشتن یک مسلمان چه مرد باشد چه زن، حرام در حرام است. قرآن می فرماید: کسی که یک مومن را بکشد، جایگاه او جهنم است. چرا به جایی رسیدیم که خداوند را در نظر نمی گیریم. ما مسلمانیم، آبا و اجداد ما مسلمان بودند، چطور یک مسلمان چنین به خود اجازه می دهد که جنایتی‌وحشتناک مانند قتل انجام دهد. در کشورهای غیر اسلامی، از این اتفاقات نیست، اما امروز مسلمان، مسلمان را ذبح می کند. این مسلمانی نیست، از اسلام فقط اسم باقی است و عملی وجود ندارد. در یک‌شهر کوچک مثل تایباد چرا در سال چندین قتل عمد اتفاق بیفتد، تا کی در این جهالت باید زندگی کنیم، باید از خدا، قرآن، اسلام، مذهب و اخلاق شرم کنیم. خداوند انسان فرمانبردار را بر عاصی فضیلت داده است، این انسان فرمانبردار، با پیامبران و شهدا و صالحین است. همچنین این فضیلت بر ایام هم صادق است، برخی اعمال مانند نماز جمعه یا شب قدر بر سایرین فضیلت داده است.

ایشان در بیان جلال و ثمره این دو نام گفت: تقدیم و تاخیر دو قسم است، قسمتی از قبل از خلقت است و قسمتی در دنیا است. قرآن می فرماید: برای شما وعده گاهی است که آن روز از شما نه تقدیم دارد و نه تاخیر. و ثمره این نام های مبارک این است که باید انسان مومن نتیجه این دو نام‌را بر قلب خود احساس کند، تعلق بر‌پروردگار یگانه داشته باشد و توکل بر او کند و یقین داشته باشد، آنچیزی برای او محقق شده است، تاخری وجود ندارد، اگر خداوند او را بلند کرد، هیچ کس‌نمیتواند او را زمین بزند. این انسان با اعتقاد به این نام ها باید به اعمالی دست بزند که منفعت آن را در دنیا و آخرت ببیند. پیامبر می فرماید: جلو بیایید و به من اقتدا کنید، زیرا کسانی که پس از شما می آیند، به شما اقتدا می کنند. اگر خود را عقب بیندازد، خدا هم او را عقب می اندازد. اگر در مسجد هستید و عقب می نشینید، خداوند شما را عقب می اندازد. پیامبر می فرمایند: روز جمعه خود را به امام نزدیک کنید، شخصی که خود را عقب بکشاند، دیرتر به جنت می رود.

مولوي توکلی در بخش دوم خطبه ها به موضوع انتخابات اشاره کرده و گفت: از روز گذشته تبلیغات شروع شده است، سعی کنید به کسی رای بدهيد که واقعا اصلح است. باید نماینده دلسوزی انتخاب کنید، کسی که به فکر مردم، آبادانی منطقه و معیشت مردم باشد نه خود. مردم امروز مشکلات فراوان دارد، کسی را كه انتخاب می کنیم باید به فکر معیشت مردم باشد. نه اینکه به صندلی مخملی مجلس تکیه زند، شما را فراموش کند، کما اینکه زیاد دیدیم که این کار را کردند.

ایشان افزود: نماینده باید وضع مردم را درست کند، قطعا در بین این نامزدها یکی پیدا می شود. بگردید برنامه ها را بررسی کنید و انتخاب کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.