امام جمعه اهل سنت تايباد: زماني كه خداوند را با اعتماد کامل بشناسیم، نباید به هیچ چیزی جز او دل ببندیم

مولوي غلام نبي توكلي گفت: بنده مومن چون به خدای خود توکل کند، خدا برای او کافی است و ازین بالاتر و بهتر برای مومن چیز ديگري وجود دارد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام نبي توكلي در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه اهل سنت تايباد در ادامه تشریح اسماء الحسنی، به نام مبارک الوکیل اشاره کرد و ابراز داشت: الوکیل یکی از نام های بسیار پر کاربرد در امور زندگی بشر است.

وي افزود: در غزوه بدر مشرکین برای تخریب مدینه عازم شدند، خبر که به پیامبر(ص) رسید، فرمودند، “خدا برای ما کافی است”. در آن نبرد، سپاه کوچک اسلام بر لشکر بزرگ مشرکین چیره شد، چرا كه خدا را وکیل خود قرار داده بودند، هرکس مشکلی دارد، حسبنا الله و نعم الوکیل را بخواند، ان شالله خداوند مشکل او را حل می کند.

ایشان در بیان معنای لغوی این نام تصریح کرد: الوکیل در معنای لغوی به معنای اظهار عجز و اختیار خود را به دیگری دادن برای رفع مشکلات است، وقتی ما خداوند را وکیل خود قرار دهیم، خداوند امور را به نحو احسن انجام می دهد. وکیل در امر وکالت مستقل است، زیرا به او اختیار تام می دهیم تا برای پرونده ما هرکاری لازم است، انجام دهد. همچنین وکیل به معناهای حفاظت کننده، عدالت کننده و کافی می آید. پروردگار متعال وکیلی است که حفاظت می کند آنچه به او سپرده شده است، و این کار را با حکمت و تدبیر و شناخت انجام می دهد.

امام جمعه تایباد افزود: معنای شرعی این نام این است که خداوند ذاتی است که بر امورات همه جهانیان کفیل و حفاظت کننده است، این در حالی است که پروردگار هدایت گر به سمت خیر و خوبی هم هست. بجز این موارد یکی دیگر از اموراتی که به خداوند سپرده شده است، تعیین سرنوشت انسان ها است، او یاری گر مخلوقات خود و رزق دهنده آنها هم است. امدادهای غیبی که بعضا اکثر ما تجربه کردیم، از جانب پروردگار است. گاها مشکلی داشتیم که در حل آن عاجز بودیم، ناگاه این گره باز شده است، این شانس نیست که برخی ها آن‌ را شانس خطاب می کنند، بلکه امداد غیبی خداوند متعال است.

مولوي توکلی در تعریف مومنان گفت: مومنان کسانی هستند که وقتی آیات الهی بر آنها تلاوت می شود ایمانشان افزوده می شود و بر خدا توکل می کنند.

ایشان در بیان جلال این نام مبارک گفت: بنده مومن چون به خدای خود توکل کند، خدا برای او کافی است و ازین بالاتر و بهتر برای مومن چه چیزی وجود دارد؟ همچنین ثمره این نام هم این است که وقتی خداوند را با اعتماد کامل بشناسیم، نباید به هیچ چیزی جز او دل ببندیم، کسی که خداوند را با نام الوکیل می شناسد، سزاوار است که فقط بر او توکل کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.