امام جمعه اهل سنت تايباد: خداوند دست هر بنده اي كه به سوي او باز شده است را مي گيرد

مولوي غلام نبي توكلي گفت: پیامبر اسلام(ص) فرمودند، خوشا به حال آن بنده ای که خداوند او را مشکل گشا و خیّر قرار داده است و وای بر آن بنده ای که همیشه برای مردم شر آورد و دروازه خیر برای مردم باز نکند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام نبي توكلي امام جمعه اهل سنت تايباد در خطبه هاي اين هفته در ادامه تشریح اسماء الحسنی، به نام مبارک الفتاح اشاره کرد و با بیان اینکه این نام مبارک بسیار زیبا و مشکل گشا است، اظهار داشت: نام الفتاح نامی است که بیشتر پیامبران الهی از آن استفاده می کردند. دشمنان انبیاء، آنها را به عناوین مختلف مورد آزار و اذیت قرار می دادند و آنها با استفاده از این نام مبارک مشکلات خود را به خداوند متعال می گفتند و طلب حل مشکلات می کردند. خداوند تبارک و تعالی می فرماید، خداوند باز کننده درها با علم است، یعنی اگر خداوند مشکلی را حل می کند، با علم این کار را می کند.

مولوي توکلی در تشریح معنای لغوی الفتاح گفت: یکی از معانی این نام فتح یا باز شدن است و این باز شدن دو نوع است، یک نوع باز شدن لمسی است قابل دیدن است اما یک باز شدن دیگه لمسی نیست، بلکه بصیرتی است، مانند رفع غم یا گشایش در کارها که چشم بصیرت برای چنین باز شدن هایی لازم است. یک معنای دیگر به معنای قضا و حکم است، یعنی خداوند فیصله کننده هر امری است و به معنای نصرت نیز کاربرد دارد، یعنی خداوند یاری گر بندگان خود است.

خطیب جمعه اهل سنت تایباد در بیان معنای شرعی این نام مبارک اضافه كرد: خداوند برترین مشکل گشایان است و اوست که درهای آسمان را به روی بندگان باز می کند و روزی بندگان خود را بی حساب به آنها می دهد. کارهای سخت را از امور بندگان خود باز می کند و می فرماید: “آنچه خداوند متعال برای مردم از درهای رحمت باز می کند، هیچ کس نمی تواند آن را ببندد”. این یعنی هرچقدر کسی بخواهد به شما آسیبی بزند و یا روزی شما را ببرد، اگر خدا نخواهد هیچ کار نمی تواند بکند، زیرا خداوند بهترینِ یاری گران و حاکمی است که در حکم خود ظلم نمی کند.

ایشان افزود: یک معنای دیگر این نام این است که خداوند متعال فاتح است و سرزمین های متفاوت را می گشاید و به بندگان صالح خود می دهد، خداوند وعده فتح مکه مکرمه را به پیامبر اسلام(ص) داد و محقق شد این وعده خداوند و پیامبر اسلام(ص) با قدرت وارد زادگاه خود شدند.

مولوي توکلی در تشریح جلال و ثمره این نام مبارک گفت: خدای تبارک و تعالی بندگان صالح خود را در مقابل دشمنان دینش یاری کرده است و این جلال این نام مبارک است و ثمره آن این است که وقتی مومن بداند که خداوند فتاح است، مناسب است که به بندگان خدا خیر برساند و از شر دوری کند، پیامبر اسلام (ص) فرمودند، خوشا به حال آن بنده ای که خداوند او را مشکل گشا و خیّر قرار داده است و وای بر آن بنده ای که همیشه برای مردم شر آورد و دروازه خیر برای مردم باز نکند.

امام جمعه اهل سنت تایباد در بخش دوم خطبه های این هفته تایباد با تبریک روز اکرام معلولین اظهار داشت: خداوند مصلحت دیده است که انسانی را معلول خلق کند و این آدم را نباید حقیر فرض کنیم، بلکه باید او را تکریم کنیم. اگر معلولی را در جایی دیدیم باید به او کمک کنیم. باید از بهزیستی تایباد که به معلولین تایباد خوب می رسند، تقدیر کنم. هرچند معلولین از خدمات این اداره به نسبت رضایت دارند، اما باید بیشتر به این بخش از جامعه خدمت کرد.

ایشان با اشاره به حادثه ناگوار در شهرستان سقز استان کردستان، اظهار داشت: متاسفانه در سقز کردستان و در مجلس عروسی شب گذشته کپسول گاز مایعی که برای بخاری استفاده میشده منفجر شد و ۱۱ نفر از هموطنان ما به رحمت خداوند رفتند و بیش از ۴۰ نفر نیز مجروح شدند. حادثه ای تلخ که کام همه مردم ایران را تلخ کرد، ما مردم تایباد هم از این اتفاق ناراحت هستیم، به همه مردم کردستان، به ویژه شهر سقز، علما و امام جمعه این شهر و خانواده های این عزیزان تسلیت عرض می کنم. برای درگذشتگان این حادثه علو درجات و برای مصدومین این واقعه از خداوند متعال طلب شفای عاجل دارم. امیدوارم خواهران و برادران عزیز مجروح ما در این شهر هرچه سریعتر بهبود حاصل کنند و همچنین لازم است برای خانواده های درگذشتگان از پروردگار متعال صبر طلب نمایم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.