امام جمعه اهل سنت بیرجند: یکی از اهداف مهم انبیاء و فرستادن کتابهای آسمانی اجرای عدالت بین مردم بوده است

مولوی غلام حیدر فاروقی گفت: خداوند متعال در آیات مختلف انسانها را  به عدالت، انصاف و اعتدال امر فرموده  و از ظلم و بی عدالتی برحذر داشته است.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان، مولوی غلام حیدر فاروقی امام جمعه اهل سنت بیرجند در خطبه های این هفته نماز جمعه پیرامون عدالت به سخنرانی پرداخت.

مولوی فاروقی اظهار داشت: خداوند متعال در آیات مختلف انسانها را  به عدالت، انصاف و اعتدال امر فرموده  و از ظلم و بی عدالتی برحذر داشته است.

ایشان ادامه داد: یکی از آیات اساسی این است که خداوند متعال می فرماید: “إِنَّ اللَّـهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَىٰ وَيَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ ۚ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ ﴿٩٠/نحل} خداوند در این آیه به سه مورد امر و از سه مورد نهی می کند. امر به عدالت، احسان، بخشش به دیگران و از فحشا وگناه، معصیت، ظلم منع فرموده است. در آیه دیگر خداوند دستور می دهد:”….وَأَقْسِطُوا ۖ إِنَّ اللَّـهَ يُحِبُّ الْمُقْسِطِينَ ﴿٩/حجرات}خداوند می فرماید عدالت و انصاف داشته باشید، در رفتار،گفتار،اخلاق،کردار عدالت داشته باشید زیرا خداوند انسان های عادل و عدالت پیشه را دوست دارد.

وی افزود: یکی از اهداف مهم انبیاء و فرستادن کتابهای آسمانی اجرای عدالت بین مردم بوده است. اسلام دین کاملی است که توصیه می کند نه تنها با مسلمانان عدالت داشته بلکه، با دشمنان خود هم رفتار عادلانه داشته باشید.و این عدالت انسان را به تقوا می رساند. خداوند متعال در آیه دیگر می فرماید، “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا كُونُوا قَوَّامِينَ بِالْقِسْطِ شُهَدَاءَ لِلَّـهِ وَلَوْ عَلَىٰ أَنفُسِكُمْ…﴿١٣٥/نساء} این آیه خطاب به همه انسانها است، همه شما پایبند به عدالت، انصاف و اعتدال باشید،و اگر زمانی شهادتی خواستید بدهید اعتدال و انصاف را رعایت کنید،حتی اگر شهادت بر ضرر شما و خویشاوندان شما است حق بی عدالتی ندارید.

ایشان ادامه داد: عدالت یعنی انسان هر چیزی را در جایگاه خودش به کار به گیرد.اگر چیزی از جایگاه خودش عوض شود ظلم می شود. عدالت اقسامی دارد، عدالت نسبت به خدا؛یعنی اطاعت از دستورات خداوند است. عدالت با پیامبر، یعنی اطاعت از دستورات پیامبر است. اطاعت از خدا یعنی شکر در برابر نعمت های خدا،اخلاص در عبادت ها و… که همه عدالت نسبت به خدا است. عدالت نسبت به گفتار؛ وقتی که انسان سخن می گوید، عدالت را در سخن گفتن رعایت کند. از صداقت و راستی پا فراتر نگذارد. سخنی که در آن گناه و معصیت است از آن بپرهیزد. غیبت کردن، تهمت زدن، دروغ گفتن و… ظلم به خود و دیگران است و نوعی بی عدالتی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.