امام جمعه اهل سنت بيرجند: صله رحم باعث مي شود رحمت خداوند بر بندگانش نازل شود

مولوی غلام حيدر فاروقی گفت: جامعه ای که در آن جامعه افراد با خویشاوندانش قطع رابطه کنند خداوند رحمتش را بر آن جامعه نازل نمی کند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام حيدر فاروقي امام جمعه اهل سنت بيرجند در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه با اشاره به اينكه صله رحم از مهمترين اموريست كه در جامعه امروزي ما به فراموشي سپرده شده است اظهار داشت: متاسفانه بسیاری از خویشاوندان سال ها و ماه ها بخاطر مسائل بی ارزش با یکدیگر قهر هستند و حتی نسبت به یکدیگر عداوت و دشمنی دارند.

ایشان با استناد به آیات قرآن در این رابطه اظهار داشت: در قرآن کریم آیات مختلفی در رابطه با حقوق خویشاوندان آمده و تاکید شده است. در آیه اول سوره نساء “…وَاتَّقُوا اللَّهَ الَّذِي تَسَاءَلُونَ بِهِ وَالْأَرْحَامَ إِنَّ اللَّهَ كَانَ عَلَيْكُمْ رَقِيبًا” اشاره شده که  از خدايى كه به [نام‌] او از همديگر سوال مى‌كنيد بترسید؛ حقوق خویشاوندان را رعایت کنیدكه خدا همواره بر شما نگهبان است. در آیات سوره رعد، خداوند متعال اوصاف اهل بهشت را بیان می کند. در آیه ۲۱ سوره رعد”وَالَّذِينَ يَصِلُونَ مَا أَمَرَ اللَّـهُ بِهِ أَن يُوصَل”یک گروه کسانی هستند که وصل می کنند آنچه را که خداوند به آن دستور داده است یعنی صله رحم را به جا می آورند. خداوند متعال در آیه ۶ سوره نحل “إِنَّ اللَّـهَ يَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِيتَاءِ ذِي الْقُرْبَى وَيَنْهَى عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَالْبَغْيِ يَعِظُكُمْ لَعَلَّكُمْ تَذَكَّرُونَ”

امام جمعه اهل سنت بیرجند با استناد به احادیثی از پیامبر(ص) در رابطه با صله رحم ابراز داشت: پیامبر اسلام(ص) یکی از نشانه ی ایمان به خدا و روز آخرت را صله رحم شمردند و فرمودند، سه خصلت و عمل از نشانه هاي ایمان به خدا و روز آخرت است. اول اکرام مهمان در حد توان و به دوری از تکلفات دوم، به جا آوردن صله رحم و سوم، سخن نیک و شایسته در صورتی که می دانیم بگوئیم در غیر اینصورت ساکت باشیم.

ايشان عنوان داشت: آبادی شهرها و روستاها با صله رحم تحقق پیدا می کند. و در جامعه ای که در آن جامعه افراد با خویشاوندانش قطع رابطه کنند خداوند رحمتش را بر آن جامعه نازل نمی کند و بهترین صدقه و خیرات هم صدقه ای است که انسان به خویشاوند نیازمندش می دهد که دو اجر دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.