امام جمعه اهل سنت بيرجند: زن و مرد باید حافظ اسرار یکدیگر و وفادار به یکدیگر باشند

مولوي غلام حيدر فاروقي گفت: زن پيش از اسلام به عنوان كالا مطرح بود و ارزشي براي مرد نداشت ولي اسلام به زن ارزش و جايگاه داد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام حيدر فاروقي امام جمعه اهل سنت بيرجند، در خطبه هاي اين هفته نمازجمعه با بيان اينكه در جوامع بشري قبل از اسلام از زنان به عنوان كالا استفاده مي شد و آنها را خريد و فروش مي كردند،‌ خاطر نشان كرد: در گذشته هیج زنی حق تملک در مال شخصی خودش را نداشت، شوهرش به هر نحوی که صلاح می دانست بدون اجازه همسرش از مال او هزینه می کرد و هیج باکی نداشت.

وی ادامه داد: زن قبل از اسلام از خانواده و همسرش ارث نمی برد، اما اسلام این ظلم را مردود شمرد و حق تملک زن را به او برگرداند.

ایشان افزود: خداوند در قرآن حق ارث زن را بیان می کند و می فرماید: “لِلذَّكَرِ مِثْلُ حَظِّ الْأُنثَيَيْنِ” برای هر مردی دو برابر سهم یک زن ارث تعیین شده است.

خطیب نماز جمعه اهل سنت بیرجند اظهار داشت: در آيين يهود وقتی که زن معذور می شد، او را در خانه ای تنها اسکان می دادند و تا مدتی که هنوز پاک نشده است، حق خروج از خانه را نداشت. اگر دست به هر شیئی می زد آن شیء نجس می شد. در هندو رسم بر این بود وقتی مرد فوت می شد، زن را زنده زنده در برابر جسد مرد می سوزاندند.

وي افزود: در مسیحیت رسم بر این بود که زن ها را به عنوان عامل گناه و فریب در جامعه معرفی می کردند. در جاهلیت قبل از اسلام، دختر داشتن بزرگترین ننگ محسوب می شد.

امام جمعه اهل سنت بیرجند تصریح کرد: اسلام شرافت، کرامت و مقام زن را به او برگرداند و پیامبر(ص) فرمود، هر کسی که سرپرستی دو دختر را به عهده داشته باشد، و آنها را تربیت کنند که به سن بلوغ برسند، روز قیامت من پیامبر و پدر این دختران در کنار هم حشر خواهیم شد. پیامبر(ص) فرمودند، دنیا متاعی است که انسان از آن بهره و استفاده می کند و بهترین متاع و نعمت دنیا، زن شایسته است.

مولوي فاروقی، اوصاف زن شایسته را طبق حدیث پیامبر(ص) بیان نمود و اظهار داشت: اول، بهترین زن شایسته در اسلام زنی است، وقتی که شوهر خسته از سر کار به خانه بر می گردد، زن با یک نگاه و کلمات محبت آمیز خستگی را از تن شوهرش در می آورد و شوهرش را خوشحال می کند.

دوم، وقتی که شوهر به زن دستور می دهد، که لباس مناسب و آراسته بپوشد و خلاف شریعت نباشد، زن باید از دستور مرد اطاعت کند.

سوم، هنگامی که مرد از خانه بیرون است، زن باید حافظ مال شوهرش و حافظ عفت و پاکدامنی خودش باشد.

پیامبر(ص) می فرمایند، زن ها شریک مردها هستند. و نباید زن را به عنوان اسیر قرار دهیم. پیامبر در روایتی دیگر می فرمایند و به زنان سفارش خیر و نیکی کنید. رفتار شایسته داشته باشید زیرا زنان به عنوان، اسیر زیر دست شما هستند. نباید به آن ها ظلم کنید. و بهترین شما مردها کسانی هستند که نسبت به خانواده رفتار، گفتار و معاشرت خوب و بهتر باشد.

ایشان در این باره خاطرنشان کرد: خداوند متعال در چند مورد زن ها را بر مردها در اولویت قرار داده است، اول اینکه هنگامی که متولد می شوند و دختر هستند. یکی از موهبت ها و نعمت های الهی که خداوند به خانواده می دهد اول دختر بعد پسر است. دوم اینکه، حق و حقوق زنان بر مردان مقدم است.

سوم اینکه، در معاشرت زن و مرد با یکدیگر، که زنان به عنوان لباس برای مردان و مردان به عنوان لباس برای زنان هستند.

زن و مرد باید حافظ اسرار یکدیگر و وفادار به یکدیگر باشند در کنار هم باشند، و به یکدیگر خیانت نکنند.

چهارم اینکه، بخاطر مشقتی که زنان در هنگام بارداری و وزن حمل می کشند خداوند آنها را در اولویت قرار داده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.