امام جمعه اهل سنت بيرجند: رسول الله(ص) مي فرمايند، محبت دنیا سرمنشا همه خطاها است

مولوي غلام حيدر فاروقي گفت: آرزوهای طولانی سبب فراموشی مرگ می شود و دلیل آرزوهای طولانی حب و شیفته دنیا شدن است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام حيدر فاروقي امام جمعه اهل سنت بيرجند در خطبه هاي اين هفته پیرامون غفلت به سخنرانی پرداخت.

وي اظهار داشت: انسانها در روی زمین نباید مرگ را فراموش کنند. وقتی انسان با خانواده خود در دنیا زندگی می کند، زمین خطاب به انسان ها مي گويد که ای فرزند آدم مرگ را فراموش نکنید. روزی فرا خواهد رسید که از دنیا بروی و خانواده ات تو را در قبر تنها خواهند گذاشت و تنها مونس انسان در قبر اعمال اوست.

ایشان افزود: خویشاوندان و فرزندان و نزدیک‌ترین افراد خانواده حاضر نخواهند بود که بعد از مردن، یک شب میت را در خانه نگه دارند و‌منتظر هستند که زودتر به قبرستان ببرند و دفن کنند.

مدير مدرسه علميه اهل سنت الصديق بيرجند گفت: مال و ثروتی که انسان از دروغ و خیانت در دنیا به دست آورده است هیچ فایده ای ندارد و در آخرت باید حساب و کتاب پس دهد. در روز قیامت انسان قبل از هر عملی باید به چهار سوال پاسخ دهد، عمرت را در کجا و چگونه سپری کردی، جوانی ات را چگونه سپری کردی، مال خود را از کجا به دست آوردی و در چه راهی خرج کردی.

مولوي فاروقی خاطرنشان کرد: قبر اولین منزلگاه و ایستگاه هر مسلمانی است و نباید از آن غافل شد. ما انسان ها در همه تشییع جنازه ها شرکت می کنیم و به قبرستان ها هم می رویم، متاسفانه عده ای برای دید و بازدید در قبرستان ها حاضر می شوند، عده ای برای احوالپرسی و از معاملات خود صحبت می کنند، در حالی که پیامبر(ص) می فرماید: قبرستان که می روید به یاد مرگ و آخرت بیفتید. انسان در قبرستان باید به فکر این بیفتد که در صندوقی که جنازه قرار دارد چه اعمالی باید همراه شخص باشد.

ايشان ابراز داشت: انسان باید طوری در این دنیا زندگی کند، که وقتی از دنیا می رود، با لب خندان و خوشحال می رود چون می داند خانه آخرت خود را آباد کرده است.

وي افزود: کسانی که با افسوس و ندامت از این دنیا می روند، برای این است که خانه دنیا را آباد نمودند و تا آخرین لحظه به فکر آبادی خانه دنیا بوده اند و خانه آخرت آن ها خراب است، لذا افسوس می خورند که خانه ای که در دنیا آباد کرده اند به خانه ای خرابه می روند.

مولوي فاروقی بیان داشت: پیامبر(ص) می فرمایند، مرگ را بیشتر به یاد آورید. وقتی انسان به یاد مرگ است، در عبادت هایی که انجام می دهد بیشتر لذت می برد، اگر گناهی کرده است، زودتر موفق به توبه می شود.و به آنچه که دارد قناعت می کند.

پیامبر(ص) می فرمایند: انسان عاقل و هوشیار کسی است که مرگ را به کثرت یاد می کند و برای مرگی که در پیش دارد آمادگی دارد و اعمال صالح دارد و برای سفر آماده است.

امام جمعه اهل سنت مسجدالنبي بيرجند اظهار داشت: آخرت روزی است که همه خویشاوندان، پدر، مادر، خواهر، برادر از همدیگر فرار می کنند. روز قیامت روزی است که از خویشاوندی سوال نمی شود، هر کسی درگیر خودش است. روز محشر هر انسانی به اندازه گناهش در زیر عرق خود می جوشد. روزی که انسان در محضر خدا قرار می گیرد، مشخص می شود که نامه عمل انسان به دست راستش یا به دست چپش داده خواهد شد.

ايشان خاطر نشان کرد: ما نباید از یاد خدا غفلت بورزیم. خداوند خطاب به مومنین می فرماید، مال و ثروت دنیا و فرزندانتان شما را از یاد خدا غافل نسازد، کسانی که فکر می کنند مال و ثروت و فرزندان آنها را از یاد خدا غافل می سازد انسان های زیان کاری هستند. خداوند در قرآن خطاب به یاران و اصحاب پیامبر(ص) می فرماید، اصحاب و یاران پیامبر، مردانی هستند که نه مال و معامله، نه داد و ستد و هیچ مشغله دنیوی آنها را از یاد خدا و عبادت خدا و نماز و زکات باز نمی دارد. همیشه ترس از قیامت و آخرت دارند. کسی که از یاد خدا و عبادت خدا غافل بشود، خداوند در همین دنیا او را به تنگناهای زندگی گرفتار می کند. زندگی سخت، ناآرام، مضطرب برایش عذاب دنیوی است. انسانی که در زندگی خود آرامش و آسایش نداشته باشد، باید بداند که به عذاب دنیوی گرفتار شده است.

وي اظهار داشت: سعادت دنیا این است که انسان در دنیا، آسایش و آرامش داشته باشد، اگر این ها را نداشته باشد نوعی عذاب است و علت آن غفلت از یاد خدا و آخرت است. مورد دیگری که انسان را از یاد خدا و یاد قیامت و آخرت غافل می سازد، هم نشینی با بدان است. جوانان عزیز سعی کنید که دوستان و همنشینان شما انسان های صالح باشند. هم نشینی بسیار تاثیر دارد. پیامبر(ص) می فرمایند، تنهایی بهتر از هم نشین بد است و هم نشین صالح و خوب بهتر از تنهایی است. وقتی که با همنشین خود رفت و آمد و معاشرت و برخورد داریم انسان نیک و صالحی باشد به نقطه ضعف هایی که در اعمال و کردار ما وجود دارد پی می بریم. انسان باید با کسی همنشینی و معاشرت داشته باشد که با دیدن او به کوتاهی هایی که دارد پی ببرد.

مولوي فاروقی اظهار داشت: ما نباید از نماز و سایر عبادات غافل باشیم. غفلت مرض بسیار خطرناکی است، که انسان را از خدا، آخرت و همه چیز غافل می سازد. یکی از نشانه های غفلت، آرزوهای طولانی غیر مشروع و کاذب است. سعادت به بهشت با آرزو تحقق پیدا نمی کند، هر کسی مرتکب عمل زشت شود و گناه و معصیت انجام دهد، چه مسلمان یا غیر مسلمان باید مجازات شود. کسی که عمل صالح انجام می دهد چه مرد و چه زن، به شرطی که مومن باشد به بهشت می روند. و ذره ای در آنها ظلم نخواهد شد.

امام جمعه اهل سنت بیرجند اظهار داشت: روزی پیامبر(ص) سخنرانی می کردند و همه یاران پیامبر گریه می کردند، اسامه بن زید محبوب رسول خدا هر کاری کرد نمی توانست گریه کند، نزد پیامبر آمد به پیامبر گفت من سنگدل شدم، پیامبر دستش را روی سینه اش گذاشت و دعا کردند و اشک از چشمانش جاری شد و پیامبر(ص) فرمودند، اگر یک انسانی از ترس خدا و یاد خدا و پند و اندرز اشک از چشمانش جاری نمی شود،این است که قلبش بر اثر گناه و معصیت سیاه شده است.

وي ادامه داد: وقتی که انسان زیاد گناه می کند و نقطه های سیاه بر روی قلب انسان بوجود می آيد این قلب صاف و شفاف و آینه نماي قلب انسان را سیاه و کدر می کند. راه اینکه قلب انسان سیاه و سنگدل نشود، به مجرد اینکه گناه کرد پشیمان شود و دست از گناه بردارد و توبه کند. پیامبر(ص) می فرمایند، کثرت گناه باعث فراموشی مرگ می شود.

مولوي فاروقی با اشاره به فرمايش رسول الله(ص) كه مي فرمايند، محبت دنیا سرمنشا همه خطاها است اظهار داشت: آرزوهای طولانی سبب فراموشی مرگ می شود و دلیل آرزوهای طولانی حب و شیفته دنیا شدن است. انسان به خاطر دنیا ظلم و ستم، دروغ، خیانت، اختلاس و انسان های بیگناه را می کشد و جنایات زیادی انجام می دهد. اگر تاریخ را مطالعه کنیم تمام جنایات بر اثر شیفته بودن بر دنیا و قدرت و مال و ثروت بوده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.