امام جمعه اهل سنت بيرجند: خداوند نسبت به بندگان خود بسيار رئوف و رحيم است

مولوي غلام حیدر فاروقی گفت: خداوند چنان مهربان است، که ما شب و روز مرتکب گناه می شویم، دستورات خداوند را ترک می کنیم اما خداوند به ما مهلت توبه می می دهد و توبه ما را قبول می کند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام حيدر فاروقي در خطبه هاي اين هفته نمازجمعه اهل سنت بيرجند در مسجدالنبي اين شهر، اظهار داشت: همه ی ما می دانیم که خداوند متعال ارحم الراحمین و بسیار نسبت به بندگانش مهربان است. مهر و شفقت پروردگار نسبت به بندگان قابل مقایسه نیست.

وي افزود: ما بندگان نافرمانی خداوند را انجام می دهیم و گناه و مصیبت می کنیم، اما خداوند متعال روزی ما را قطع نمی کند. خداوند چنان نسبت به ما بندگان گناهکار مهربان است که، وقتی ما در تاریکی شب و دور از نگاه دیگران گناه و معصیتی انجام می دهیم، خداوند متعال گناه ما را افشاء نمی کند و پرده پوشی می کند.

ایشان افزود: خداوند چنان نسبت به ما بندگان گناهکار مهربان است که، وقتی ما گناهی انجام می دهیم بر خلاف موجودات که فورا مجازات می کند ما را مجازات نمی کند. وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّـهُ النَّاسَ بِمَا كَسَبُوا مَا تَرَكَ عَلَى ظَهْرِهَا مِن دَابَّةٍ… ﴿فاطر: ٤٥﴾ اگر بنا می بود خداوند به ازای هر گناه و معصیتی انسان ها را مجازات كند، یک جنبنده بر روی زمین باقی نمی ماند.

مولوي فاروقي ادامه داد: خداوند چنان مهربان است، که ما شب و روز مرتکب گناه می شویم، دستورات خداوند را ترک می کنیم اما خداوند به ما مهلت توبه می می دهد و توبه ما را قبول می کند.

امام جمعه اهل سنت بیرجند تصریح کرد: سنت و رفتار خداوند نسبت به بندگانش، مطابق اعمال انسان ها است. خداوند می فرماید وقتی انسان ها تقوا داشته باشند، به همان حالت با آن ها رفتار می شود و درهای برکت و روزی به روی آن ها باز می شود. یکی از موارد نزول عذابها، عدم شکر گذاری در برابر نعمت های خداوند است. شکر نعمت در برابر منعم حقیقی که خداوند است،اطاعت از دستورات خدا است.وقتی ما از دستورات خداوند اطاعت نکردیم نسبت به نعمت های خداوند ناسپاس بودیم که منجر به عذاب الهی می شود.

ایشان اظهار داشت: سنت الهی از زمان خلقت حضرت آدم و تا قیامت این است که خداوند متعال گروهی از گنهکاران را در دنیا مجازات می کند تا درس عبرتی برای آیندگان باشد. غرق شدن قوم نوح و هلاک شدن قوم عاد و ثمود، نازل شدن عذاب بر قوم لوط و شعیب و غرق شدن فرعون و لشکریانش و بسیاری از داستان های دیگر برای خواندن نیست، برای عبرت است که انسان ها در آینده از سرنوشت پیشینیان عبرت بگیرند و به سرنوشت شان دچار نشوند. هیچ قصه ای در قرآن بی فایده نیست و بی دلیل ذکر نشده است.

مدیر حوزه علمیه الصدیق بیرجند یادآور شد: به برکت دعای پیامبر، این امت مثل امت های گذشته هلاک نمی شود، عذاب این امت با دیگر عذاب های گذشته فرق می کند. پیامبر(ص) می فرمایند: یکی از عذاب های مانند گذشته فرو رفتن زمین است که همین زلزله امروزی است. پیامبر(ص) می فرمایند، خداوند متعال هیچ گاه عموم مردم را بخاطر عده ای گنهکار در یک جامعه عذاب نمی دهد اما انسانهایی که گناه و معصیت نمی کنند اما شاهد گناه و معصیت هستند و سکوت می کنند در گروه گنهکاران داخل هستند و وقتی که عذاب نازل شود دامنگیر همه اینها می شود. امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه مسلمانان است و واجب عمومی و فرض است. اولین کاری که یک مسلمان می بیند و باید انجام دهد با دست جلوی آن کار را بگیرند، اما اگر توان جلوگیری با دست نیست با پند و اندرز و نصیحت جلو منکر را بگیرند.

وی افزود: طبق آیه (إِنَّ اللّهَ لاَ يُغَيِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى يُغَيِّرُواْ مَا بِأَنْفُسِهِم) خداوند متعال سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد تا زمانی که در خود تغییری ایجاد کنند. زمانی که انسان ها رفتار،گفتار و کردار آن ها اسلامی نباشد و تغییر در اعتقادات شان بیاید، عذاب الهی را نازل می کند.

مولوي فاروقی خاطر نشان کرد: یکی از راه های نجات از بلاها و مصیبت ها توبه است. هرگاه انسان گناه یا خطایی می کند باید توبه کند. زمانی که انسان توبه کند خدا‌وند انسان ها را از تنگناهای زندگی نجات می دهد. از غم و اندوه نجات می دهد. دروازه های رزق و روزی بر روی انسان ها گشوده می شود. انسانها اگر از گناه دوری کنند خداوند رحمت ها و برکات را از آسمان و زمین می گشاید.

مولوي فاروقی حدیثی از پیامبر قرائت نمود و گفت: پیامبر(ص) می فرمایند، در آخر امت عذاب های مختلفی خواهد بود(زلزله، مرگ ومیرهای ناگهانی، بیماری های صعب العلاج) اگر در جامعه ای گناه رواج پیدا کرد و ظاهر شد و مردم هم بی تفاوت هستند عذاب بر آنها نازل می شود. خداوند عذاب خود را در غالب اعمال انسانها انجام می دهد.

اول) اگر در جامعه ای خیانت رواج پیدا کند و مردم جلو آن را نگیرند و شاهد و ناظر خیانت ها، دزدی ها، اختلاس ها باشند، خداوند رعب، وحشت و ترس در دلهایشان ایجاد می کند.

دوم) اگر عمل شنیع زنا در جامعه ای رواج پیدا کند و در آن جامعه این عمل عادی شود.

فساد و فحشا و اسباب آن که روابط نامشروع است رواج پیدا کند، مرگ و میر زیاد می شود.

سوم) اگر در جامعه ای کم فروشی رواج پیدا می کند، فروشنده سعی دارد برادر مسلمانش را بفریبد خداوند روزی آنها را کم می کند و برایشان قحطی و خشکسالی نازل می کند.

چهارم)اگر در جامعه ای حکام و قضات بر خلاف دستور خدا قضاوت کنند،خداوند در آن جامعه خونریزی را زیاد می کند.

پنجم)اگر در جامعه ای عهدشکنی رواج پیدا کند، خداوند بخاطر این عهد شکنی دشمنان را بر آن جامعه مسلط می کند.

خطیب نماز جمعه این هفته اهل سنت بیرجند در پایان تصریح کرد: پیامبر(ص) فرمودند، هر گاه انسان ها سه عمل را انجام دادند به چهار عذاب گرفتار می شوند. اول: نسبت به علما بغض و عداوت داشته باشند. دوم: بازارها و مغازه ها را برای فریب مردم زیبا و تزیین می سازند. سوم: زمانی که انسانها در مال دنیا با هم تفاخر و فخر بورزند به چهار عذاب الهی گرفتار می شوند. اول)قحطی و خشکسالی، دوم)مسلط شدن حکام ستمگر و ظالم بر مردم، سوم)خیانت کردن مامورین و سربازان حکام که بیت المال مملکت را غارت می کنند. چهارم) مسلط شدن دشمن بر مردم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.