امام جمعه اهل سنت بيرجند: حج مبارزه با مظاهر شرک، نفاق و خودنمایی است

مولوي غلام حيدر فاروقي گفت: پوشیدن احرام، یادآور میدان محشر است که در میدان محشر همه با کفن سفید سر از قبر بر می دارند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام حیدر فاروقی در مراسم نماز جمعه اين هفته اهل سنت بیرجند در رابطه با اهمیت فریضه حج به سخنرانی پرداخت.

ایشان در ابتدا گفت: حج یکی از عبادت های بسیار مهم و عبادتی طولانی است. اولین عبادتگاهی که برای این فریضه ساخته شده، خانه کعبه است. خانه کعبه، مکان مقدسی است که عبادت در آنجا با عبادت دیگر مساجد متفاوت است و گناه و معصیت در این مکان با سایر مکان های دیگر متفاوت است. سرزمین مکه و خانه کعبه مکان بسیار مقدس و پاکی است، اگر یک انسان حتی اراده گناه و کج روی در این سرزمین داشته باشد خداوند او را به عذابی دردناک گرفتار می کند.

ایشان افزود: حج یکی از ارکان پنج گانه اسلام است. حج عبادتی طولانی است و همه عبادات در این عبادت وجود دارد. حج عبادتی ترکیبی از عبادت بدنی و عبادتی مالی است. یکی از هدف های حج توحید و یکتاپرستی است. وقتی حاجی لباس احرام را می پوشد و نیت حج را می کند، اولین تمرینی را که باید انجام بدهد و اولین کلماتی که بر زبان جاری کند، این است: «لبيك اللهم لبيك، لبيك لا شريك لك لبيك، ان الحمد و النعمه لك و الملك، لا شريك لك» این تمرین یعنی هیچ عبادتی بدون توحید ارزشی ندارد و شرط قبولی همه عبادات توحید است. حج عبادتی است که از ابتدای پوشیدن لباس احرام باید تمرین توحید و یکتاپرستی انجام گیرد. حج باید برای رضای خدا انجام گیرد.

مولوي فاروقي ادامه داد: حج برای کسانی مغفرت گناهان می شود که نا آگاهانه گناه کردند و در آنجا تصمیم قاطع گرفتند که دست از گناه و معصیت بردارند. حج جاذبه های معنوی دارد. حج تاثیرات  عمیق در اخلاق و رفتار انسان ها دارد. جوانان قبل از ازدواج اگر شرایط را داشتند به حج بروند و چگونگی زندگی کردن را بیاموزند و بعد ازدواج کنند و در جامعه زندگی کنند. حج کلاس درسی است، حج پند و اندرزی است برای افراد تا در آنجا درس بیاموزد. حج مخالفت با نفس است.حج عبادتی است که انواع عبادات در آن وجود دارد.روزه عرفه یکی از بافضیلت ترین روزها است. روزه گرفتن در روز عرفه ثواب زیادی دارد و افرادی که حاجی نیستند روزه بگیرند و برای حاجی روزه گرفتن درست نیست.عرفات محل دعا و اجابت دعا است. ايشان افزود: پوشیدن احرام، یادآوری میدان محشر است که در میدان محشر همه با کفن سفید سر از قبر بر می دارند. در حج انسان به یاد محشر و روز آخرت می افتد. حج نمایش باشکوهی است که انسان را از غیر خدا نجات می دهد.

امام جمعه اهل سنت بيرجند يادآور شد: حج مبارزه با مظاهر شرک، نفاق و خودنمایی است. حج مبارزه با تبعیضات طبقاتی است. یکی از فلسفه های حج، درس مساوات است که همه مسلمانان در هر نژاد، زبان، مذهبی که هستند آن را می آموزند. حج کنفرانس وحدت اسلامی است‌. حج درس نظم است. حج تجدید پیمان در سرزمین خاطره ها است. حج اظهار عبودیت و بندگی در برابر نعمت های خداوند است. حج درس همدردی و همزیستی است. حج نمایشی از عظمت اسلام است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.