امام جمعه اهل سنت بيرجند: برای هر بیماری و ویروس واگیر، نیاز به پیشگیری است. یک پیشگیری مادی و ظاهری و یک پیشگیری معنوی

مولوي غلام حیدر فاروقی گفت: گناه نكردن و در دام معصيت نيفتادن و همچنين به ياد خدا بودن از راههاي پيگشيري از به دام افتادن در دام بلاياست.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام حيدر فاروقي در خطبه هاي اين هفته نمازجمعه اهل سنت بيرجند با تبريك فرارسيدن ماه رجب و مبعث رسول اكرم(ص) ضمن اشاره به مصائب و مشكلاتي كه پيش روي انسان در دنياي مادي وجود دارد اظهار داشت: امروزه بحث‌ مهم در بسیاری از كشورهاي جهان و در کشور ما وجود دارد بحث ویروس کرونا است. تا به امروز قربانی های زیادی را گرفته است، و عده ای بسیار به این ویروس گرفتار شده اند و کسانی هم که سالم هستند، در ترس و اضطراب و نگرانی زندگی می کنند و مراقب هستند تا به این ویروس مبتلا نشوند.

ایشان افزود: برای هر بیماری و ویروس واگیر، نیاز به پیشگیری است. یک پیشگیری مادی و ظاهری و یک پیشگیری معنوی.

وي ادامه داد: پیشگیری ظاهری برای اینکه ما مبتلا به بیماری یا ویروسی نشویم این است که ما رعایت بهداشت را داشته باشیم. از دست دادن، روبوسی کردن، در آغوش کشیدن بپرهیزیم و استفاده از مواد ضدعفونی کننده و وسایل پیشگیری از ویروس کرونا و سایر ویروس ها را انجام دهیم.

مولوي فاروقي گفت: همه ما به عنوان یک مسلمان یقین داریم که مرگ در دست خدا است و هر لحظه ای که برای انسان مقدر شده است، در آن لحظه تغییر و تاخیری صورت نمی گیرد. سبب مرگ فرق می کند، بعضی ها که لحظه اجل آنها فرا برسد یا با تصادف، سکته یا ویروس می میرند. در اجل انسان تغییری بوجود نمی آید، ما به عنوان یک مسلمان باید یقین داشته باشیم که علاوه بر موارد پیشگیری این ویروس ها و بیماری ها باید توصیه های پزشکی و بهداشت را رعایت کنیم.

امام جمعه اهل سنت بيرجند خاطر نشان کرد: بهداشت مسئله امروزی نیست که پزشکان تشخیص دادند که باید بهداشت را برای اینکه به بیماری مبتلا نشویم رعایت کنیم. ۱۴۰۰ سال پیش که خبری از علوم‌پزشکی امروزه نبود، پیامبر اکرم(ص) دستور بسیار مهم و بهداشتی را صادر فرمودند. پیامبر(ص) فرمودند، اگر در یک شهر و آبادی یک بیماری واگیردار چون طاعون و وبا شیوع پیدا کرد، باید آن شهر قرنطینه بشود، کسی حق خروج از آن شهر را ندارد و کسانی که خارج از آن شهر هستند حق ورود را ندارند.

امام جمعه اهل سنت بیرجند اظهار داشت: اگر امروز چینی ها به این دستور پیامبر عمل می کردند این ویروس کشنده به چهل کشور جهان سرایت نمی کرد. در زمینه های مختلف اسلام در رابطه با بهداشت و رعایت موارد پزشکی توصیه فراوانی دارد، اما آنچه که برای هر مسلمان مهم است این است که ما تنها به وسایل مادی و دنیوی برای مبتلا نشدن به بیماری ها نباید متکی باشیم. مهمتر از وسایل دنیوی، اسباب معنوی است که باید هر مسلمان باید به آن یقین داشته باشد.

استاد حدیث حوزه علمیه الصدیق بیرجند تصریح کرد: شهر ووهان که حدود ۱۱ میلیون جمعیت دارد و مرکز شیوع این بیماری است مجهزترین آزمایشگاه های جهان در آنجا وجود دارد اما خداوند متعال از این شهر این ویروس را منتشر می کند و شیوع پیدا می کند تا اینکه انسانها بفهمند این آزمایشگاه ها و پزشکان متخصص در برابر خداوند عاجز هستند.

وي افزود: ما همه بلاها و مصیبت ها را نمی توانیم به عنوان بلا به همه تلقی بکنیم، گرفتاری ها و مصیبت ها و هر آنچه آسایش و آرامش را از انسان سلب می کند. برای همه عذاب نیست.

مدير مدرسه علميه اهل سنت الصديق بیرجند تصریح کرد: مصیبتها، بلاها و حوادث ناگوار سه حالت دارند، اول گاهی ممکن است که اتفاق ناگواری که برای انسان می افتد و یا انسان به یک بیماری دچار بشود بر اثر گناه و معصیتی است که انسان انجام می دهد. خداوند با این مشکل،گرفتاری یا بیماری که انسان دارد و مشغول گناه و معصیت است به او تذکر و هشدار بدهد. یکی از حالتهای مصیبتها هشدار است، هشدار به این معنا که انسان گناهکار متوجه بشود و دست از گناه و معصیت بردارد.هر آنچه که آسایش و آرامش انسان را سلب کند نوعی عذاب الهی است. اضطراب، ترس، ناامنی  خداوند در بعضی موارد وقتی انسانی را به مصیبت گرفتار می کند می خواهد که دست از گناه و معصیتی که انجام می دهد بردارد.

ايشان ابراز داشت: دومین مورد که انسان به مصیبت ها گرفتار می شود، این است که خداوند بنده اش را دوست دارد و می خواهد که در همین دنیا گناهانی را از او کم‌ کند یا او را از گناهان پاک سازد تا با کوله بار سنگین گناه به آخرت نرود. پیامبر(ص) می فرماید، پیوسته گناهان و مصیبت ها بر مومنین نازل می شود و مومنین گرفتار مصیبت ها، بلاها، رنج و گرفتاری ها می شوند تا اینکه خداوند بوسیله این گرفتاری ها آنها را از گناهان پاک سازد.

مولوي فاروقي با اشاره به حالت سوم تصريح كرد: حالت سوم که مصیبت ها دارند برای رفع درجات مومن است. و این مصیبت ها بر پیامبران هم آمده است.

وي افزود: خداوند متعال در دنیا مومنین را آزمایش می کند اگر در این امتحان موفق یا ناموفق بودند، ثمره اش در دنیا و آخرت مشخص می شود. انسانها باید در مقابل بلاها صبر کنند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.