امام جمعه اهل سنت بيرجند: انسان کامل کسی است که اول خودش را بعد پروردگارش را بشناسد

مولوي غلام حيدر فاروقي گفت: انسان کامل، طبق آیات قرآن انسانی است که تکلیفی که به آن داده شده به آن عمل می کند و دستورات خدا و پیامبر را به درستی انجام می دهد و از حرام ها اجتناب می کند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام حیدر فاروقی در خطبه هاي اين هفته نمازجمعه اهل سنت بيرجند،‌ با تلاوت آيه ۷۴ سوره احزاب كه مي فرمايد،”إِنَّا عَرَضْنَا الْأَمَانَةَ عَلَى السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالْجِبَالِ فَأَبَيْنَ أَن يَحْمِلْنَهَا وَأَشْفَقْنَ مِنْهَا وَحَمَلَهَا الْإِنسَانُ ۖ إِنَّهُ كَانَ ظَلُومًا جَهُولًا” پیرامون مقام و منزلت انسان به سخنرانی پرداخت.

مولوي فاروقی در ابتدا گفت: امانت انواع مختلفی دارد: اعضای بدن انسانها امانت هستند و در اختیار ما قرار داده شده است و باید در راستای رضای خدا و پیامبر از آنها کار گرفته شود. اگر ما از اعضای بدن خود در نافرمانی خدا استفاده کردیم ما به امانت خدا خیانت کردیم. چشم امانت است و لذا باید چشم را از نگاه های نامحرم و ابزار گناه دور نگه داشت، در غیر این صورت خیانت کردیم.

خداوند در سوره نور خطاب به مردان و زنان می فرماید: “قُل لِّلْمُؤْمِنِينَ يَغُضُّوا مِنْ أَبْصَارِهِمْ وَيَحْفَظُوا فُرُوجَهُمْ… وَقُل لِّلْمُؤْمِنَاتِ يَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَيَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ…” خداوند خطاب به مردان می گوید چشم هایتان از نگاه کردن به نامحرم و حرام ها نگه دارید و به زنان هم همین خطاب را می کند.

ایشان افزود: همه حوادث و مصیبت ها و گناهان منشا آن چشم است. پیامبر در روایاتی(ص) می فرماید: چشم هم زنا می کند، زنای چشم نگاه کردن با شهوت و توام با تلذذ است. نگاه های ناروا تیری از تیرهای شیطان است. کسی که بتواند چشم خود را از این نگاه های ناروا باز بدارد، خداوند ایمانی به آن فرد می دهد که لذت آن را در قلبش احساس می کند. همه چشم ها در روز قیامت، از حول و وحشت آن روز اشک می ریزند و گریان هستند اما دو چشم، اشک نمی ریزد. اول آن چشمی که در دنیا از حرام ها حفاظت شده است و دوم آن چشمی که در شب ها برای حفاظت از مسلمان ها و راه خدا شب بیداری کشیده است. وی ادامه داد: زبان یک نوع امانت است که خداوند در اختیار ما گذاشته است، اگر زبان را در راه گناه و معصیت (غیبت، تهمت، دروغ، سخن چینی) به کار ببریم در این نعمت و امانت خیانت کرده ایم. پیامبر(ص) می فرماید: بیشترین گناهانی که انسان ها انجام می دهند بر اثر زبان هایشان است. زبان سبب سعادت انسان ها و هم سبب بدبختی انسانها می شود. گوش، قلب، دست و… سایر اعضای بدن امانت است. روز قیامت از همه اعضای بدن سوال می شود.

مولوي فاروقی خاطر نشان کرد: عبادت ها امانت هستند. نماز یک نوع امانت است، کسی که در نماز سستی می کند و غفلت می ورزد و نمازش را قضا می کند این فرد در امانت الهی که بر عهده او گذاشته خیانت کرده است. نماز ستون دین است و یکی از مهمترین عباداتی که همه انبیاء بعد از دعوت به توحید و خداشناسی، امت های خود را به نماز دعوت کرده اند. نماز معراج مومن است. زکات امانت است و کسی که زکات مالش را نمی دهد در این امانت خیانت کرده است. روزه، حج و سایر عبادات امانت هستند و اگر کسی در عبادات و دستورات خدا عمل نمی کند، در امانت های الهی خیانت کرده است.

امام جمعه اهل سنت بیرجند تصریح کرد: عمر انسان امانت است. پیامبر(ص) می فرمایند که در روز قیامت قبل از رسیدگی و حساب و کتاب انسان ها باید به چهار سوال جواب بدهند. اول: از عمر انسان سوال می شود که چگونه سپری و استفاده کرده است. دوم: از جوانی انسان سوال می شود که چگونه استفاده کرده است. سوم: از مال انسان سوال می شود که از کجا به دست آورده و در کجا خرج کرده است. چهارم: از علم انسان سوال می شود که آیا به علم خود عمل کرده است و آیا علمش را تبلیغ کرده است.

مولوي فاروقی اظهار داشت: فرزندان امانت هستند. مرد و زن در خانه مسئول هستند و کسانی که زیر دستشان هستند امانت هستند. فرزندان هدایا و امانت هایی هستند که در دست پدر و مادر هستند و از پدر و مادر در روز قیامت از نحوه تعلیم و تعلم  فرزندانشان سوال می شود.

مولوي فاروقي اظهار داشت: امانتی که خداوند در آیه ۷۴ سوره احزاب بیان می کند، تکلیف و احکام شرعی است. خداوند سه مخلوق را آفریده است. اول:فرشتگان را آفریده که فقط به آنها عقل داده است. و نافرمانی خدا را نمی کنند. دوم: حیوانات را آفریده است و خداوند به آنها شهوت داده است. سوم : مخلوقی که ترکیب از دو صفت ملائکه و حیوانات است. خدا انسان را آفریده به او هم عقل و هم شهوت داده است. این مخلوق ترکیبی از روح و جسم است که یک بعدش آسمانی و یک بعدش زمینی است. کسی که عقلش بر شهوت غلبه کند این انسان می تواند مقام بالاتری از عموم فرشتگان پیدا کند و به مقامی برسند که فرشتگان به آن مقام غبطه می خورند اما کسی که شهوت و خواسته های نفسانی اش بر عقلشان غلبه دارد بدتر از حیوانات هستند.

ایشان در پایان اظهار داشت: انسان کامل، طبق آیات قرآن انسانی است که تکلیفی که به آن داده شده به آن عمل می کند و دستورات خدا و پیامبر را به درستی انجام می دهد و از حرام ها اجتناب می کند. خداوند به این انسانها عزت و کرامت داده است. انسان کامل کسی است که اول خودش را بعد پروردگارش را بشناسد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.