امام جمعه اهل سنت اسدیه خراسان جنوبی: هر قطره خونی که در روز عید قربان از قربانی می ریزد باعث آمرزش گناهان بسیاری می شود

مولوی سید احمد عبداللهی گفت: هیچ عملی در روز عید قربان به اندازه «قربانی» ارزش و ثواب ندارد و در قربانی «برکات» زیادی نهفته است که نباید از آن غافل شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نمایندگی ولی فقیه در امور اهل سنت خراسان، امام جمعه اهل سنت اسدیه، مولوی سید احمد عبداللهی در مراسم این هفته نماز جمعه اسدیه (۱۸ مرداد ۹۸) ، پس از تلاوت آیه «لَن يَنَالَ اللَّهَ لُحُومُهَا وَلَا دِمَاؤُهَا وَلَكِن يَنَالُهُ التَّقْوَى مِنكُمْ»(حج/۳۷)، با بیان اینکه هیچ عملی در روز عید قربان به اندازه «قربانی» ارزش و ثواب ندارد و در قربانی «برکات» زیادی نهفته است که نباید از آن غافل شد ، از «نیت صحیح» به عنوان مهم ترین شرط قبولی این فریضه یاد کرد.

ایشان در جمع نمازگزاران مسجد جامع اسدیه اظهار داشت: در فضیلت قربانی در احادیث وارد شده که اولاد آدم در روز عید قربان هیچ عملی را بهتر از قربانی انجام نمی دهد. پیامبر(ص)فرمودند: قربانی هایتان را چاق و فربه بسازید چرا که این ها در روز قیامت بر پل صراط سواری شما هستند ، بنابراین نباید از برکات قربانی غافل شویم.

امام جمعه اهل سنت اسدیه با اشاره به اینکه کسانی که توانایی قربانی دارند نباید سهل انگاری کنند، افزود: بر کسانی که استطاعت مالی دارند و دارای شرایط هستند قربانی واجب است، در مورد تارکین این واجب ، پیامبر فرمودند: کسی که استطاعت و توانایی دارد و قربانی نمی کند او به مصلّی ما نیاید ، حتی فرمودند به مصلّی ما نزدیک نشود.

مولوی عبداللهی شرط اصلی قبولی قربانی را نیت صحیح دانسته ، گفت: اینکه فرد به چه نیتی قربانی می کند خیلی مهم است ، فقها می گویند: اگر کسی هدفش از قربانی فقط گوشت خوردن باشد ، قربانیش باطل است. اگر شش نفر خواهان قربانی شتر و گاو هستند و یک نفر هم به دلیل نیاز به گوشت با آنها شریک می شود ، قربانی همه آنها باطل است. لازم است افراد در انتخاب شرکای قربانی دقت کنند و شرکایی که دارای نیت صحیح هستند را برگزینند تا قربانیشان مورد قبول خداوند قرار گیرد.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه با اشاره به اینکه در این ایام باید فقرا را دستگیری نماییم ، بیان داشت: در چنین ایامی به نیازمندان باید رسیدگی کنیم و آنها هم منتظر چنین ایامی هستند، هر چند که مقصود از قربانی ریختن خون است و یک واجب و عبادتی است که خلاف عقل است چرا که اگر ما در غیر روز عید قربان چندین تُن گوشت را هم صدقه کنیم باز هم به ثواب قربانی روز عید قربان نمی رسد.

مولوی عبداللهی در پایان پیرامون رعایت اصول بهداشتی در ذبح قربانی ، گفتند: اسلام بر بهداشت و سلامت قربانی تاکید می کند و باید بهداشت را که مربوط به سلامت انسان ها می باشد رعایت کرد چرا که بر حفظ بدن هم در اسلام تاکید شده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.