امام جمعه اهل سنت اسدیه: انسان باید با اعتقاد صحیح با مصائب و مشکلات روبرو شود

مولوي سيد احمد عبداللهی گفت: اعتقاد و یقین اسلامی در مواجهه با مشکلات مهمترين اصل در ايجاد سكينه و آرامش است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي عبداللهی پس از تلاوت آیه «قُل لَّن يُصِيبَنَا إِلَّا مَا كَتَبَ اللَّهُ لَنَا هُوَ مَوْلَانَا وَعَلَى اللَّهِ فَلْيَتَوَكَّلِ الْمُؤْمِنُون»(توبه/۵۱)، در ابتدا سخنان خود ضمن تبریک فرا رسیدن ماه رجب و مبعث رسول اكرم(ص) اظهار داشت: ماه رجب، ماهی است که پیامبر هنگام دیدن هلال آن دعا فرمودند: “اللَّهُمَّ بَارِكْ لَنَا فِي رَجَبٍ وَ شَعْبَانَ وَ بَلِّغْنَا شَهْرَ رَمَضَان” خدایا در رجب و شعبان به ما برکت عطا کن و ما را به رمضان برسان. رجب و شعبان نوید آمدن رمضان را می دهند و مومنان با طاعت و بندگی برای رمضان آمادگی کسب می کنند. طاعت و عبادت در همه اوقات ثواب دارد اما در این ماه های مهم که پیامبر مطالبی را در فضیلت آن فرمودند، فضائل و اجر بیشتری دارد.

مولوي عبداللهی در ادامه با اشاره به شیوع ویروس کرونا در کشور، بر لزوم داشتن عقیده صحیح اسلامی در مواجهه با این امراض تاکید نموده، تصریح کرد: اعتقاد، مهم و اصل است و عمل فرع و شاخه آن است. خداوند می فرماید، ای پیامبر شما بگویید که به ما نمی رسد، مگر آن چیزی که خداوند برای ما نوشته و مقدر کرده است، خداوند مولا، ناصر و کارساز ماست و مومنان بر خدا باید توکل کنند. آنچه را که خداوند مقدر یک انسان بکند، آن شدنی و رسیدنی است و آنچه که مقدر یک انسان نکرده باشد و اراده خداوند نباشد، هیچ احدی نمی تواند آن را به انسان برساند «وَإِن يَمْسَسْكَ اللَّهُ بِضُرٍّ فَلَا كَاشِفَ لَهُ إِلَّا هُوَ وَ إِن يُرِدْكَ بِخَيْرٍ فَلَا رَادَّ لِفَضْلِه»(یونس/۱۰۷)، این عقیده بنیادی و اساسی است که قلب مومن باید به آن یقین داشته باشد.

ایشان افزود: این امراض، جدید نیستند بلکه مشابه این بیماری ها در زمان پیامبر هم وجود داشته است و فرمایشات ایشان پس از ۱۴۰۰ سال مصداق دارد، آنجا که فرمودند، در چنین زمانی، افراد به شهرهای آلوده به بیماری وارد نشوند و ساکنان آنجا هم از شهر خارج نشوند. اولین و مهم ترین وظیفه مومن در مقابله با این امراض این است که اعتقاد راسخ به خدا داشته باشد و خود را به خدا بسپارد «وَأُفَوِّضُ أَمْرِي إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِيرٌ بِالْعِبَاد»(غافر/۴۴)، این امراض همانطور که به اذن خدا به وجود آمده، باید به دستور خدا از بین برود و از دست انسان ها با همه امکانات در نابود کردن آن، کاری بر نمی آید و هیچ گونه سرایت و انتقالی مگر به اذن خدا صورت نمی گیرد.

مولوي عبداللهی ضمن توصیه بر رعایت نکات و «اصول بهداشتی» و شستن مرتب «دست ها»، مواردی از قبیل«صدقه دادن»، پایبند «طاعت و بندگی»، خواندن «آیه الکرسی»، «معوذتین» و سوره اخلاص و دعاهای مأثوره را برای جلوگیری از ابتلاء به این بیماری موثر دانست.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه دین اسلام را دین بهداشت و نظافت دانست و گفت: اسلام بر رعایت بهداشت تاکید می کند و فرد را از قرار گرفتن در محل آسیب بر حذر می دارد. اسلام «مواد مخدر»، «مسکرات» و چیزهایی که برای بدن «ضرر» دارد را حرام کرده و استعمال آنان را ناجایز قرار داده و هم چنین وی را به استعمال «خوشبویی»، «لباس نو پوشیدن» و «غسل کردن» جهت حضور در تجمعات مانند نماز جمعه و عیدین توصیه نموده که نشان از اهمیت دادن اسلام به نظافت فرد و جامعه در تمام ایام سال است.

مولوي عبداللهی در فرازی دیگر، به حضور پررنگ مردم شهرستان در مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس اشاره نموده، افزود: مردم شهرستان درمیان با حضور باشکوه در راهپیمایی ۲۲ بهمن و مشارکت بیش از ۶۱% در انتخابات، درخشیدند. این حضور برای مسئولین کشور، استان و شهرستان پیام دارد و مسئولیت آنان را سنگین‌تر کرد. مشکلات مردم و دغدغه های آنان باید مو به مو پیگیری و حل شود و بنیاد مستضعفان هم به عنوان یک نهاد انقلابی باید مشکلات مردم اسدیه را حل کند و به قول خود عمل کند. مردم وظیفه خود را انجام دادند و مسئولین نباید عدم اعتماد مردم را نسبت به خود فراهم کنند. مسئولین باید حل مشکلات مردم را برای خود افتخار به حساب آورند زیرا پیامبر رسیدگی به امور ناتوانان، بیچارگان و مستضعفان را مانند شب زنده داری و جهاد فی سبیل الله بیان کردند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.