امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي: نتيجه قبولي حج، انقلاب در احوالات شخص است

مولوي سيد احمد عبداللهي گفت: علامت حج‌ قبول شده این است که حاجی بعد از انجام فریضه حج، «عوض» شود، اگر در دین، اعمال، اخلاق، عبادت و خداترسی او «انقلاب» آمد، بدانید که حجش قبول شده است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي سید احمد عبداللهی در مراسم این هفته نماز جمعه اسدیه با بیان اینکه سرزمین مکه و مدینه یادآور قربانی ها و  مجاهدت های سید المرسلین و اصحاب جلیل القدر ایشان برای «اعلاء کلمة الله» و زنده شدن دین بوده است ، پیرامون «فضایل مدینه منوره» به ایراد سخن پرداختند.

ایشان اظهار داشت: مدینه محل انتشار اسلام است، محل هجرت، اقامت و دفن پیامبر ﷺ است و این عزتی برای مدینه است. علما اتفاق نظر دارند که آن قسمت از روضه شریفه که جسد سیدالمرسلین به آن اتصال دارد ، از مکه ، کعبه و عرش افضل است ، بنابراین باید ادب را در آنجا رعایت کرد.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه با اشاره به اینکه زیارت رسول الله ﷺ از اعمال دارای ثواب بسیار بالاست، افزود: اماکن زیارتی زیادی در مدینه وجود دارد که شهدای احد، جنه البقیع و مسجد قبا از این مواردند که زیارت شرعی آنها به ترتیب در روزهای پنج شنبه، جمعه و شنبه است. پیامبر ﷺ آخرین سالی که وفات کردند، به زیارت شهدای احد رفتند و با آنها وداع کردند و سپس با مردم صحبت کردند.

مولوي عبداللهی در ادامه گفت: علامت حج‌ قبول شده این است که حاجی بعد از انجام فریضه حج، «عوض» شود، اگر در دین، اعمال، اخلاق، عبادت و خداترسی او «انقلاب» آمد، بدانید که حجش قبول شده است.

حجاج نباید با هم جدال داشته باشند«فَلَا رَفَثَ وَلَا فُسُوقَ وَلَا جِدَالَ فِي الْحَجِّ»(بقره/۱۹۷)، بهترین و بدترین خاطره ها در حج می ماند، هنر این است که اگر کسی شما را اذیت کرد شما تحمل کنید، اینطور نباشد که در لحظات مختلف عصبانی شده و پرخاش کنید، از همه این امور باید پرهیز نمود.

ایشان افزود: سرزمین مکه و مدینه قدم به قدم، زمین، دیوار، درخت و همه جا یادآور قربانی ها و مجاهدت های سیدالمرسلین و اصحاب جلیل القدر ایشان برای اعلاء کلمة الله و زنده شدن دین بوده است.

امام جمعه اسدیه ضمن بیان توصیه هایی به حجاج، اظهار داشت: از رفتن به بازارها خودداری کرده یا حداقل بازار رفتن را کم کنید، اگر ضرورتی داشتید برنامه ریزی کنید که با وقت نماز و اعمال تداخل نداشته باشد. وسایل و کالاهای مورد نیاز خود را از ایران تهیه کنید تا فایده ای به مردم خود ما برسد. در زمان برگشت از خانه خدا دنبال جلسات گسترده و هزینه های هنگفت نباشید، بلکه آنها را در کارهای خیر مانند کمک به مساجد، مساکین، حوزه های علمیه و مناطق سیل زده و زلزله زده صرف نمایید.

مولوي عبداللهی در پایان ضمن تاکید بر پایبندی حجاج به اعمالشان، بیان داشت: در حدیث وارد شده که وقتی حاجی سر خود را می تراشد و از اعمال فارغ می شود، به تعداد هر مو، الله به وی نور عطا می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.