امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي: امروز بعد از هزار و چهار صد سال از قيام امام حسين(ع) نام ايشان زنده و جاويدان است و دشمنان ايشان خوار و زبون هستند

مولوي سيد احمد عبداللهی گفت: محبت به اهل بيت در ميان اهل سنت ريشه در اعتقادات آنها دارد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي سيد احمد عبداللهي در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه با اشاره به اينكه اهل سنت «دوستدار» و «محب» اهل بیت هستند به بيان يكي از ويژگيهاي قيام امام حسين(ع) پرداخت و افزود: قیام حضرت امام حسین(ع) در راستای «احیای امر به معروف و نهی از منکر» بوده است.

ايشان پس از تلاوت آیه «الَّذِينَ إِن مَّكَّنَّاهُمْ فِي الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنكَرِ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ»(حج/۴۱)، پیرامون اهمیت امر به معروف و نهی از منکر، اظهار داشت: امر به معروف و نهی از منکر امری مهم و بنیادی است و برای زنده شدن معروفات و از بین بردن منکرات همتی همگانی می خواهد، که قیام امام حسین در همین راستا بود.

ایشان با اشاره به اهمیت این وظیفه در کلام پیامبر، ابرازداشت: امر به معروف و نهی از منکر کنید و اگر چنین نکردید روزی بر شما برسد که شما دعا کنید و من قبول نکنم، شما از من چیزی بخواهید و من ندهم و شما را در برابر دشمنان اسلام یاری نکنم. در حدیثی دیگر فرمودند: زمانی که امت من دنیا را بزرگ پندارند، هیبت اسلام از دلشان بیرون می شود و اگر امر به معروف و نهی از منکر را ترک کنند از برکات وحی محروم می شوند و هر گاه به دشنام گویی مشغول شوند از نظر رحمت الله می افتند.

امام جمعه اهل سنت اسديه با اشاره به اهداف قیام امام حسین، تصریح کرد: علماي اسلام قیام امام حسین(ع) را قیامی به حق و بجا می دانند، زیرا وقتی معروفات در جامعه از بین می رود و منکرات جایگزین آن می شود، برای انسان مومن، خصوصا فردی که نسبتی با پیامبر دارد، سکوت کردن و بی تفاوت ماندن معنی ندارد، چرا که یزید، حاکم آن زمان فردی شراب خور و عیاش بود که حرمت دین را زیر پا می گذاشت و بیت المال را حیف و میل می نمود.

ایشان افزود: قیام امام حسین(ع) برای قدرت طلبی و گرفتن حکومت نبود، زیرا کسی که خواهان لشکرکشی باشد، با خود نیرو و سلاح می برد، نه اینکه زن، فرزند و خانواده را همراه خود کند، چنانچه در کتب اهل سنت به این مسئله اشاره شده است که قیام ایشان برای نجات دین بود.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه پیرامون دستاوردهای قیام امام حسین، ابراز داشت: شهادت امام حسین و یارانشان نشانه شکست نیست، زیرا امروزه بسیاری از انسان ها از قیام ایشان درس می گیرند و کسانی که حامی حق اند برایشان ثابت شد که برای دفاع از حق باید بهترین سرمایه را فدا نمود و لو اینکه جان، اولاد و مال باشد.

دستاورد دیگر این است که بعد از هزار و چهار صد سال از قیام امام حسین(ع)، نام آنان می درخشد که باعث افتخار ماست و از دشمنان ایشان نيز چیزی جز تنفر و انزجار در اذهان مردم نمانده است.

مولوي عبداللهی در فراز دیگر سخنان خود، با اشاره به احترام خاص اهل سنت به اهل بیت پیامبر(ص)، گفت: اینکه اهل سنت اعتقادی به عزاداری ندارند دلیلی بر عدم دوستی و محبت آنان نسبت به اهل بیت نیست، بلکه در تمام سال در نمازهای جمعه، عیدین و مراسم های مختلف، نام خلفا راشدین، اهل بیت پیامبر و ازواج مطهرات و خصوصا نام حسنین«سیدا شباب اهل الجنه» برده می شود و آنان را به عنوان الگوی شجاعت و اخلاص معرفی نموده، نامشان را بر فرزندان خود می گذاریم که نشانه احترام اهل سنت به اهل بیت پیامبر است.

ایشان در پایان به وظیفه مردم در قبال این واقعه اشاره نموده، بیان داشت: آنچه که روح امام حسین(ص) را خشنود می کند این است که ما سیره، شجاعت و اخلاص ایشان را که الهام گرفته از کتاب الله و سنت است، به صورت عملی در زندگی خود بیاوریم و تنها به گفتار اکتفا نکنیم، نماز را به موقع و با جماعت ادا کنیم و به شعائر دینی اهمیت دهیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.