امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي: امروز و در آستانه چهل سالگي پيروزي انقلاب بیش از پیش نیازمند حفظ وحدت در جامعه هستیم.

مولوي سيد احمد عبداللهي گفت: مردم و مسئولین به اين امر توجه داشته باشند که همانا اتحاد و انسجام جامعه ایران در شرايط كنوني و در زماني كه دشمنان به فكر ايجاد نفاق در ميان مسلمانان هستند بسیار ضروری است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي سيد احمد عبداللهي در خطبه هاي نماز جمعه اين هفته با ناپسند شمردن اسراف و تبذیر بر استفاده صحیح و درست از نعمات الهی تاکید كرده و افزود: یکی از صفات ناپسند که در قران و احادیث به شدت از آن منع شده است موضوع اسراف و تبذیر است، البته تبذیر از اسراف بالاتر است و بعضی از علما گفته اند که تبذیر خرج کردن مال در موارد غیر شرعی است، به هر حال در ضروریات خود انسان اگر در هزینه ها زیاده روی شود اسراف محسوب می شود.

ایشان افزود: ما باید در خوردن و نوشيدن و در پوشیدن لباس اعتدال را اختیار نماییم و به جای اینکه غذاهای رنگارنگ و لباس های خیلی گران قیمت اسراف کنیم، با استفاده از غذا و لباس متوسط بخشی را به فقرا و مساکین تصدق نماییم.

امام جمعه اسدیه با استناد به آیه “وَالَّذِينَ إِذَا أَنفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَلَمْ يَقْتُرُوا وَكَانَ بَيْنَ ذَلِكَ قَوَاماً”(فرقان/۶۷) ، اظهار داشت: در این آیه خداوند افراد میانه رو را که نه اسراف می کنند و نه بخل می ورزند در زمره عبادالرحمان قرار داده و از آنها توصیف نموده است.

مولوي عبداللهی تصریح نمود: اسراف تنها این نیست که ما در مال خویش زیاده روی نکنیم، بلکه آنچه در ملکیت ما نیست یا مال دیگران یا مال عموم است در آن نباید اسراف کرد، مثلا صرفه جویی در آب چه در منزل باشد چه در مسجد چه در پارک و چه در اماکن عمومی فرقی نمی کند.

ایشان گفت: اینکه اسلام صرفه جویی را توصیه نموده این بجای خود خیلی مهم است اما صرفه جویی کردن در تمام موارد باعث استفاده و بهره مندی دیگران می گردد، اگر هر فرد از افراد جامعه یک لیتر آب صرفه جویی کند و یا یک لامپ را خاموش کند یا در مصرف گاز درست مصرف کند، چقدر انسان های دیگر می توانند  از آب و برق و گاز استفاده کنند و تاثیر بسیار زیادی در روند زندگی بندگان خدا دارد.

امام جمعه اهل سنت اسدیه در پایان این بخش از بیانات خود، تصریح نمود: از آیات و احادیث فوق چنین نتیجه می گیریم که انسان مسلمان باید اسراف را از زندگی خود دور نماید و خواهران خانه دار هم به این امر توجه جدی داشته باشند تا نعمت های خداوند بر آنها مستدام باشد.

وي در بخش ديگر سخنان خود با اشاره به نزديك بودن سالروز پيروزي انقلاب اسلامي و در آستانه چهل سالگی انقلاب، اظهار داشت: امروز بیش از پیش نیازمند حفظ وحدت در جامعه هستیم.

مولوي عبداللهی اظهار داشت: مردم و مسئولین به یک امر توجه داشته باشند که همانا اتحاد و انسجام جامعه ایران بسیار ضروری است و باید از سخنان تفرقه آمیز پرهیز شود و نباید هیچ کس سخن اختلافی را بر زبان آورد و در اجتماعات که شیعه و سنی با هم حضور فعال دارند ، باید از اهانت به مقدسات یکدیگر خودداری شود و سخنرانان جلسات باید این موضوع را رعایت نماید و برای حفظ وحدت اسلامی توجیه شوند تا با صحبت خود باعث رنجش دیگران نشوند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.