امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي: اخلاق پيامبر اسلام(ص) الگوي همه انسان هاي آزاده جهان است

مولوي سيد احمد عبداللهی گفت: محبت به خانواده و فرزندان و دوستي با مردم از مهمترين ويژگيهاي اخلاقي نبي مكرم اسلام است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي سيد احمد عبداللهي امام جمعه اهل سنت اسديه در خطبه هاي اين هفته نمازجمعه ضمن تبريك سالروز ميلاد پربركت ختمي مرتبت محمد مصطفي(ص) اظهار داشت: از زمان تولد تا زمان بعثت و هجرت و رحلت پیامبر ، همه این ها برای ما درس است و تلاش کنیم که اخلاق پیامبر را در زندگی خود بیاوریم و تمام ابعاد زندگی رسول خدا را در زندگی خود عملی کنیم. خداوند پیامبرش را رحمتی نه فقط برای انسان ها و مسلمان ها بلکه به عنوان رحمتی برای تمام عالمیان فرستاده است.

ایشان ضمن اشاره به نمونه هایی از اخلاق اسلامی پیامبر بر لزوم تاسی از سیرت ایشان تأکید نموده ، گفت: زندگی پیامبر سراسر رحمت و محبت است، ایشان موعظه را کوتاه می کردند تا افراد خسته نشوند، پیامبر از عمل امامی که نماز را طولانی می کرد که مردم به کارشان نمی رسیدند به شدت عصبانی می شدند و حتی به صحابه ای گفتند: آیا می خواهی در بین مردم فتنه بیندازی؟

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه رفتار پیامبر با کودکان را محبت آمیز توصیف نموده ، بیان نمود: پیامبر حضرت امام حسن(ع) را در آغوش داشتند و می بوسیدند ، صحابه ای گفت من فرزندانم‌ را نمی بوسم، پیامبر فرمودند، هر کس رحم نکند خدا هم به او رحم نمی کند. ایشان به حضرت فاطمه زهرا(س) می فرمودند، فرزندان من را بگو بیایند و آنها را به خود می چسباندند و می بوییدند. پیامبر با بچه ای که به خاطر مُردن گنجشکش ناراحت بود، پیش او رفتند و به او تسلی دادند و به اصحاب گفتند من با او بازی می کنم تا دلش آرام شود. رسول خدا به فردی صحرانشین که به فرزندانش محبت نمی کرد فرمودند، چه کنم‌ که خدا رحم را از دل تو بیرون کرده است. بنابراین محبت ما هم به فرزندان و اطفال باید با نیت اطاعت و تاسی از سنت پیامبر باشد.

امام جمعه اسدیه پیرامون برخورد پیامبر با زنان ابراز داشت: وقتی حضرت فاطمه زهرا(س) به خدمت پیامبر می آمدند، حضرت از جایشان بلند می شدند و نهایت محبت را به ایشان داشتند. ایشان وقتی در نماز صدای گریه بچه ای را شنیدند، نماز را کوتاه کرده و فرمودند، من می خواهم نماز را طولانی کنم اما صدای گریه بچه را می شنوم پس نماز را کوتاه و سبک می کنم تا به مادرش سخت نگذرد. ما چنین پیامبر شفیق و مهربانی داریم اما با این وجود غربی ها ادعای باطل عدم احترام و محبت به زنان در اسلام را در سر دارند.

ایشان افزود: پیامبر(ص) حتی آداب رفتار با حیوانات را به ما آموخته اند، ‌ایشان به صاحب حیوانی که بیش از حد بر او بار کرده بود، فرمودند، چرا به این حیوانات فشار می آورید و حتی فرمودند، شما حق ندارید بر روی حیوان سوار باشید و با هم حرف بزنید و آنها را صندلی خود قرار ندهید.

امام جمعه اهل سنت اسدیه رفتار پیامبر با غیر مسلمانان را سبب اسلام آوردن آنان دانست و افزود: غیر مسلمانان از اخلاق پیامبر متاثر می شدند و درس می گرفتند و سبب اسلام آوردن آنان می شد. وقتی فردی اعرابی در مسجد ادرار می کرد و پیامبر دیدند که اصحاب به سمتش می روند که او را سرزنش کنند، فرمودند، بگذارید تا کارش تمام شود، اگر شما در این حالت به او فشار آورید به بدنش ضرر می رسد و مسجد را هم کثیف می کند، سپس به اصحاب گفتند مسجد را بشویید و به فرد با محبت تذکر دادند و او تحت تأثیر اخلاق رسول خدا قرار گرفت.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.