مدرس حوزه علميه احناف خواف: كبر و غرور در راه علم آموزي مهمترين آفت طالب علم در اين راه است

مولوي حبيب الرحمن قهستاني گفت: طالب علم مي بايست با نشر علم خود ديگران را نيز از اين موهبت الهي بهره مند نمايد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي حبيب الرحمن قهستاني در آئين افتتاحيه چهارمين اردوي طلاب جديد الورود مدارس علوم ديني اهل سنت خراسان كه روز چهارشنبه ۲۹ آبان ماه سال جاري در مجتمع فرهنگي ثامن الائمه مشهد مقدس برگزار شد، با بيان اينكه همه ما پا در عرصه اي گذاشته ايم كه بزرگان دين بر اهميت آن تاكيد كردند، اظهار داشت: اولين آياتي كه بر نبي اكرم نازل شد پيرامون علم است.

وي افزود: خداوند علما را در كنار خود و ملائكه مقرب درگاهش قرار داد. كه اين نشان از اهميت علم در نزد خداوند دارد.

ايشان ابراز داشت: براي هر كاري كه انسان قدم برمي دارد مشكلات و موانعي وجود دارد انسان زماني به هدف خود مي رسد كه اين مشكلات را از سر راه بردارد.

مولوي قهستاني افزود:‌ اگر براي هر كاري آفتي وجود داشته باشد براي علم و علم آموزي آفات متعددي وجود دارد. وظيفه ما اين است كه آفاتي كه در راه كسب علم وجود دارد و از سوي افراد جاهل در سر راه ما قرار مي گيرد را بشناسيم و  در صدد از بين بردن آنها برآييم.

مدرس حوزه علميه احناف خواف با برشمردن آفت هاي علم آموزي ابراز داشت: اولين مورد از آفاتي كه براي يك محصل علم وجود دارد اين است كه براي غير خدا درس بخواند و در اين راه اخلاص لازم را نداشته باشد.

ايشان دومين آفت علم را كتمان علم دانست و افزود: كسي كه به دنبال علم مي رود مي بايست آن را نشر داده و در اختيار ديگران قرار دهد. متاسفانه برخي افراد از در اختيار قرار دادن علم خود طفره مي روند و در آن خست به خرج مي دهند.

مولوي قهستاني به عنوان نمونه و مثال شخصيت امام راحل را مثال زده و ابراز داشت: بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران حضرت امام خميني(ره) به عنوان فقيهي جامع الشرايط و آگاه به بسياري از مسائل، با بيان حق و آشكار نمودن باطل چهره طاغوتيان را به همگان نشان دادند و از اين طريق حكومت اسلامي را در ايران بنيان گذاشتند.

مدرس حوزه علميه احناف خواف، بيان مطالب غير واقع و بدون اطلاع از صحت آن، ادعاي در علم و خوار شمردن علم را از آفت هاي ديگر علم دانسته و ابراز داشت: مهمترين آفتي كه مي تواند طلبه علم به ويژه علم دين را تهديد كند،‌ كبر و عجب و خودپرستي است.

وي افزود: اگر در اين راه فرد طالب علم دچار غرور گشته و خود را نيازمند آموختن بيشتر و همچنين احترام به ديگران به ويژه اساتيد خود نداند به درجه اي از سقوط خواهد رسيد كه هيچگاه نجات پيدا نكند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.