رئيس دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان: جوانان مخاطبين اصلي مقام معظم رهبري در بيانيه گام دوم انقلاب اسلامي هستند.

حجت الاسلام والمسلمين فرجام گفت: رسالت عالمان دینی در شرایط فعلي، جهل زدایی از بدنه جامعه و تقویت مبانی فکری و استدلالی و منطقی در نخبگان و برگزیدگان جامعه است كه اين كار، كار بسيار سختي است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، حجت الاسلام والمسلمين فرجام در همايش شاخصه هاي جهاد علمي در گام دوم انقلاب و آئين آغاز سال تحصيلي مدارس علوم ديني اهل سنت خراسان رضوي كه در مشهد مقدس برگزار شد، با بيان اينكه شروع سال تحصیلی جديد بهانه ای شد تا بیانیه گام دوم انقلاب مقام معظم رهبري را به صورت ويژه تبيين نماييم، خاطر نشان كرد: اين بيانيه بسيار مهم و كليدي مي بايست در مدارس و در ميان طلاب علوم ديني به صورت تخصصي و ويژه مورد بررسي و تدقيق قرار بگيرد.

وي بیانیه مقام معظم رهبری را داراي یک مقدمه و یک نکته دانست و افزود: نكته مهمي كه در اين بيانيه وجود دارد اين است كه خطاب آن به جوانان است؛ البته اين به معنای نادیده گرفتن تجربه سالمندان و ريش سفيدها نيست. حضرت آیت الله جوادی آملی با استفاده از اشعار مولانا تعبير فرمودند كه جوان ها مثل تير تيز هستند كه باید از کمان خمیده پرتاب شوند.

رئيس دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، اظهار داشت: مقام معظم رهبري بعد از اشاره به اين نكته نگاهي به گذشته و مقايسه آن با وضع فعلي داشتند. اينكه قبل از انقلاب وضعیت ما چگونه بود و امروز در كجا قرار داريم.

حجت الاسلام والمسلمين فرجام، بيان داشت: علماي اعلام و بزرگاني كه در اين مجلس حضور دارند به خاطر دارند كه وضع حوزه های علمیه، مساجد و مدارس در پيش از انقلاب چگونه بود. با علمای دین قبل از انقلاب چگونه برخورد می شد، چقدر براي آنها ارزش قائل بودند. علما در کدام جلسه تصمیم‌گیری حضور فعال داشتند و اگر هم گاهی بعضی از آنها به جاهای دعوت مي شدند حضورشان تزیینی و بدون نظرخواهي و نظر دهي بود.

ايشان با انتقاد از وضع سياسي كشور در زمان قبل از انقلاب به نقل قولي از امام راحل پرداخت و افزود: رهبر كبير انقلاب اسلامي ايران در سخنراني كه در نجف اشرف داشتند فرمودند، من خیلی غصه خوردم كه پادشاه کشور ما در مقابل سفير آمريكا همچون عبد ذليل گوش به فرمان اوامر اوست.

رئيس دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، عنوان داشت: كشور هاي مستكبر پيش از انقلاب برنامه هايي را به ايران ديكته مي كردند همچون انقلاب شاه و مردم كه صد درصد ديكته شده از سوي مقامات آمريكايي بود.

ايشان با بيان دستاوردها، برکات و رهاوردهای انقلاب، حفظ تماميت ارضي كشور را مهمترين اين دستاوردها دانست و اظهار داشت: شما نگاه کنید در ۱۵۰ تا ۲۰۰ سال اخیر هر زمان كه هجمه اي به كشور ما شد و حتي در برخي موارد بدون اينكه جنگي صورت بگيرد بخشي از كشور ما به بیگانگان داده شد و قسمتي از كشور ما جدا شد اما در نظام مقدس جمهوری اسلامی به رهبری حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری(حفظه الله) با همه هجمه ها و توطئه‌هايي كه در هشت سال جنگ تحمیلی به ايران وارد شد و با همه حمايت هايي كه از كشور متجاوز و رژيم بعثي صورت گرفت و بدون پشتوانه حتي يك وجب از خاك ميهن اسلامي جدا نشد.

رئيس دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان،‌ ایجاد زیرساخت‌های حیاتی اقتصادی و عمرانی در طول ۴۰ سال را از ديگر دستاوردهاي نظام مقدس جمهوري اسلامي دانست و افزود: پیشرفت‌های علمی در عرصه های تاثیر گذار دانش هاي بنیادی و همچنين افزایش چشمگیر معنویت و اخلاق در فضای جامعه و ارتقاء بینش سیاسی آحاد مردم از جمله اين دستاوردهاست.

ايشان اوج فضاي معنويت و اخلاق را در دوران هشت ساله دفاع مقدس عنوان نمود و اظهار داشت: امروز تعداد مساجد و نمازگزاران،‌ شركت كنندگان در مراسمات معنوي همچون مراسم اعتكاف، حضور در مراسم مرتبط با ماه مبارك رمضان و توجه به آيات و دستورات قرآني و ديني چه در ميان اهل سنت و چه اهل تشيع نسبت به گذشته قابل مقايسه نيست.

حجت الاسلام والمسلمين فرجام، با اشاره به هفت توصيه مقام معظم رهبري در اين بيانيه، سه مورد از اين توصيه ها را مستقيما مرتبط با علما و روحانيون و مدارس علميه دانست و افزود: اين توصيه ها شامل توصیه اکید به معنویت و اخلاق، عزت ملی و مرزبندی با دشمن و سبک زندگی دینی است. زندگي اسلامي برخاسته از آموزه‌های دینی و الهی و روحيه عزت خواهی و عزتمندی را بنده و شما بايد در منابر و تریبون های نماز جمعه تبلیغ کنیم. اتفاقاً اگر مخاطب مقام معظم رهبری جوانها باشند اين شما هستيد كه با تاثیر گذاري و آینده‌سازي جوان‌های ما سر و کار دارید.

وي افزود: رسالت عالمان دینی در شرایط فعلي، جهل زدایی از بدنه جامعه و تقویت مبانی فکری و استدلالی و منطقی در نخبگان و برگزیدگان جامعه است كه اين كار، كار بسيار سختي است.

ايشان با اشاره به جهاد علمی مورد نظر مقام معظم رهبري خاطر نشان كرد: ما امروز در مجموعه دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت به واقع به دنبال آن هستيم كه از نظرات علمای بزرگوار اهل سنت و صاحب نظرانی که اهل فکر و طرح و ایده هستند استفاده كنيم و در اين راه دست خود را به سوي آنها دراز مي كنيم.

وي افزود: اساتيد و معلمان و فرهنگيان و جامعه زنان كه بخش عظيمي از جامعه ما را تشكيل مي دهند و صاحب نظران در مباحث گوناگون علمي مي توانند نقش مهمي در اين جهاد علمي داشته باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.