رئيس اداره فرهنگي آستان قدس رضوي: تفقه در دين تنها در حوزه هاي علميه امكان پذير است/ممكن است فردي اطلاعات خوبي در عرصه دين داشته باشد اما لزوما فقيه نباشد

حجت الاسلام والمسلمين گنابادي نژاد گفت: ارادت و محبت اهل سنت به خاندان اهل بيت بر هيچكس پوشيده نيست واين در آثار ادبا وشعراي اهل سنت به وضوح قابل ديدن است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان،‌ حجت الاسلام والمسلمين گنابادي نژاد رئيس اداره فرهنگي آستان قدس رضوي در ديدار شركت كنندگان در چهارمين اردوي طلاب جديد الورود مدارس علوم ديني اهل سنت خراسان،‌ كه در روز دوم اين اردو و در حرم مطهر رضوي برگزار شد، ضمن خير مقدم به شركت كنندگان در اين اردو و آرزوي قبولي زيارت مضجع شريف و مطهر حضرت علي بن موسي الرضا(ع) اظهار داشت: خداوند در سوره مباركه توبه آيه ۱۲۲ مي فرمايد، “وَ ما کانَ الْمُؤْمِنُونَ لِيَنْفِرُوا کَافَّةً فَلَوْ لا نَفَرَ مِنْ کُلِّ فِرْقَةٍ مِنْهُمْ طائِفَةٌ لِيَتَفَقَّهُوا فِي الدِّينِ وَ لِيُنْذِرُوا قَوْمَهُمْ إِذا رَجَعُوا إِلَيْهِمْ لَعَلَّهُمْ يَحْذَرُونَ”  شایسته نیست مؤمنان همگی بسوی میدان جهاد کوچ کنند چرا از هر گروهی از آنان، طایفه ای کوچ نمی کند و طایفه ای در مدینه بماند، تا در دین و معارف و احکام اسلام آگاهی یابند و به هنگام بازگشت بسوی قوم خود، آنها را بیم دهند؟! شاید از مخالفت فرمان پروردگار بترسند، و خودداری کنند!.

وي افزود: بسياري داراي مطالعات فراواني در زمينه هاي گوناگون ديني و عقيدتي هستند اما فقيه نمي شوند. اين مسير بايد در حوزه هاي علميه طي شود. دين بايد از روش هاي درست و مبادي اصيل آموخته شود.

ايشان ادامه داد: شما طالبان علم بزرگترين سرمايه زندگيتان كه عمرتان مي باشد را در راه كسب علم دين به كار بسته ايد كه مورد رضاي خدا و پيامبر اوست.

رئيس اداره فرهنگي آستان قدس رضوي با بيان اينكه دين بايد دستور اداره زندگي بشر در ابعاد فردي و اجتماعي را ارائه نمايد،‌ خاطر نشان كرد: ما بايد سبك زندگي افراد در سطح اجتماع و شهرها و روستاهاي خود را نيز تقبل نماييم چرا كه نمي شود فرد عالم به دنبال هدايت فرد باشد بدون اينكه جامعه هدايت شود.

حجت الاسلام والمسلمين گنابادي نژاد،‌ سياست استعمار را زدودن چهره دين از اجتماع و سكولاريزه كردن ملت ها دانست و اظهار داشت: امروز شاهد آن هستيم كه بسياري كشورهاي با پيشينه ديني غني به كشورهايي با رويه جدايي دين از سياست تبديل شده اند.

وي افزود: طلبه بايد جامعه را در مقابل دسيسه دشمنان مصون كند. امام راحل به عنوان طلبه اي كه در حوزه هاي علميه تحصيل كرده و دغدغه دين را داشت،‌ دنيا را دگرگون كرده و نظام اسلامي را در كشور ما پياده كرد و آثار آن امروز در تمام كشورهاي اسلامي قابل مشاهده است.

رئيس اداره فرهنگي آستان قدس رضوي، با بيان اينكه ارادت اهل سنت به اهل بيت پيامبر بر هيچكس پوشيده نيست، اظهار داشت: اشعاري كه در ميان شعراي اهل سنت در رابطه با ارادت و دلدادگي به خاندان اهل بيت وجود دارد اگر نگوييم بيشتر و بهتر از شعراي اهل تشيع است به جرات مي توان گفت به همان صلابت و زيبايست.

ايشان تصريح كرد: اين دلدادگي و محبت زاييده اعتقادات ديني و اسلاميست كه جزء مشتركات ميان اهل تشيع و تسنن است و هيچ جريان و گروهي نمي تواند آن را از مسلمانان جدا نمايد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.