دبير شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني مدارس علوم ديني اهل سنت كشور: بیانیه گام دوم انقلاب برای یک اندیشه و گروه خاص نوشته و نگاشته نشده است بنابراین باید کتاب بالینی بنده و شما باشد

حجت الاسلام والمسلمين كاظم لطفيان گفت: بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب مي بايست درجهت ارتقاء بینش دینی و علمی جامعه حرکت ‌کنیم و الگوی جامع تربیتی در حوزه و در مساجد تدوين نماييم.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، حجت الاسلام والمسلمين كاظم لطفيان در همايش شاخصه هاي جهاد علمي در گام دوم انقلاب و آئين آغاز سال تحصيلي مدارس علوم ديني اهل سنت خراسان رضوي كه در مشهد مقدس برگزار شد، با بيان اينكه امروز در جمع سنگر نشینان علم و ایمان و مدافعان راستین معارف اسلام ناب حضور پیدا كرده ايم اظهار داشت: در چهره همه برادران و خواهراني که امروز در خدمتشان هستیم شدت محبت به خدای متعال موج می زند و در رفتار همه ما و شما قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونِي يُحْبِبْكُمُ اللَّهُ تجلی پیدا می کند.

وي افزود: برای بنده افتخار است که شاید مصداق این روایت رسول الله باشم که فرمود کسی که عالمی را استقبال کند گویی از من استقبال کرده است و كسي كه به زیارت عالمی بشتابد مانند این است که به زیارت من شتافته است و كسي كه با علما مجالست كند گويي با من مجالست نموده است و فرمود کسی که با من مجالست بکند مانند این است که با خدای متعال مجالست کرده است و کسی که با خدا مجالست کند هم ادبش نیکو خواهد شد و هم روانش پاکیزه خواهد گرديد.

ايشان ادامه داد: ما اعتقاد داریم این نشست و برخاست ها و این پیوندهایی که با جامعه علمی آن هم از نوع دینی برقرار می‌شود باید آثار خودش را در وجود انسان بر جای بگذارد و جنس انسان را اصلاح کند. باید وجود انسان را از زشتی ها و پلشتی ها پاک بکند و طهارت و فکر انسان را از تفکرات شیطانی دور بکند.

حجت الاسلام و المسلمين لطفيان افزود: مجالست با علما و محفل و کرسی درس باید وجود انسان را مستعد دریافت انوار درخشان خداوند متعال قرار بدهد باید فکر انسان را از تندباد حوادث و رویدادهای شیطانی نجات بدهد و در معرض در معرض وزش نسیم فرمایشات و معارف ناب قرآن و پیامبر اکرم(ص) و اهل بیت پیامبر قرار بدهد مجلس درس ما و کرسی درس ما و رفتار ما در جامعه را اصلاح کند تا جامعه از رفتارهای شیطانی فاصله بگیرد و رفتار الهی و انسانی پیدا بکند. .

ايشان ادامه داد: آنچه که جامعه از ما انتظار دارد دو چیز بیشتر نیست یک اينكه دانشمند علوم دینی یک دعوتگر بسوی حق باشد امروز دعوت به حق مهمترین مأموریت ایست که یک عالم دینی و برعهده دارد و ماموریت بسیار مهم و اساسی و حیاتی است و بايد خود او به گونه‌ای به فضائل آراسته گردد تا جوان وقتي نگاه به چهره او مي کند از این چهره دلالت بر خدای متعال برای او مستفید باشد.

وي افزود: وظیفه و رسالت ما و شما امروز آن است كه جامعه امروز كه  باور او در خصوص مسائل دینی دچار تزلزل شده است را معارف ناب الهي آشنا كنيم. باید شک زدایی از ساحت اندیشه جامعه با جهاد علمی ما و شما انجام بشود.

دبير شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني مدارس علوم ديني اهل سنت كشور اظهار داشت: مجلس علمی که در آن به تردید در اندیشه جامعه بیانجامد آن مجلس، مجلس مورد انتظار پیامبر اکرم(ص) نیست. برادران عزیز و بزرگوار، ما باید خودمان و جامعه مان به این یقین برسد که مسیری که انتخاب کرده ایم مسیری که انقلاب اسلامی فرا روی ما قرار داده است این مسیر سعادت امت اسلامی را رقم خواهد زد.

وي ادامه داد: مجلس علمی حقيقي آن است كه  جامعه را از ظاهر سازي و رياكاري به سمت اخلاص هدایت و رهنمون بسازد. برادران عزیز و بزرگوار امروز ظاهرسازی و ریاکاری آفت جامعه ما شده است جامعه اسلامی نیازمند اخلاص تمام عیار است. مجلس علمی آن است که انسان را از دنیا فاصله بدهد و به سوي آخرت رهنمون بسازد

حجت الاسلام و المسلمين لطفيان افزود: اسلام مخالف دنیا نیست اما دنیا گرایی افراطی از آسیب‌های فراروی جامعه امروز ماست.

ايشان متواضع پروري را شاخصه ديگر محفل علمي مورد نظر رسول الله دانست و افزود: امروز جامعه نياز به افرادي دارد كه از كبر و خودپرستي به دور باشند. علم بايد انسان را به سويي حركت كند كه نسبت به ديگران متواضع باشد.

وي اضافه كرد: امروز مهمترين مساله اي كه مي بايست اساتيد و مدرسين محترم مد نظر داشته باشند تعليل و علت يابي مسائل است.

حجت الاسلام و المسلمين لطفيان ابراز داشت: حوزه علمیه تراز این است كه فاصله ميان مردم و پیامبر را بردارد و مردم بر سفره پرنعمت پیامبر عظیم الشأن اسلام مهمان گردند. این دو وظیفه و این دو شاخص جزء شاخص‌های اساسی حوزه های علمیه و اساتید است.

وي افزود: پیامبر باید شخص اول حاضر در همه صحنه‌های حیات ما و شما باشد اگر خدای ناکرده پیامبر غايب صحنه زندگی ما و شما باشد تازه آغاز مصیبت زندگی ما و شما فرا می رسد. برادران عزیز و سروران بزرگوار باید از این دو میراث گرانبها به شدت محافظت بکنیم که ما امروز از آن به پیروی و ولایتمداری یاد می کنیم.

دبير شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني مدارس علوم ديني اهل سنت كشور اظهار داشت: امروز انقلاب اسلامی کاری کرده است كه در میان همه امت‌های اسلامی ملت مسلمان، شجاع، آزاده و ولایتمدار ایران داراي ارزش و شان بالاييست. شاید در بعضی موارد کاستی داشته باشیم اما در حوزه هاي عقيدتي هیچ مشکلی نداریم این دستاورد های انقلاب اسلامی است که باید توسط ما و شما به درستی تبیین و ترسیم شود و در اختيار جامعه و عموم قرار گيرد. امروز در میان امت ها و در میان ملت ها تنها ملتی که بر اساس نور درخشان خدا و رسول خدا حرکت می کند قطعا ما و شما و ملت سرافراز ایران هستیم.

وي افزود: امروز وظیفه ما و شما این است که جامعه را بیدار كنيم و در مسير درست قرار دهيم. امروز نسیم درخشان و نسیم دلنواز بیداری اسلامی در مرزهای کفر در می نوردد. باید از این فرصت ناب و از این فرصت نورانی برای تبلیغ و تبیین معارف الهی و اسلامی استفاده بکنیم. امروز حوزه هاي علميه موتور پیشران جامعه به سمت معنویت و اخلاق هستند. امروز بايد شاخصه های جهاد علمی در حوزه علمیه با شاخصه ‌های جهاد علمی در دانشگاه متفاوت باشد. جهاد علمی ما و شما باید خود و جامعه را به سمت خدا شناسی هدایت و رهنمون بسازد

ايشان خاطر نشان كرد: امروز برخی از مساجد ما برخی از منبرهای ما برخی از کرسی‌های درسمان نه تنها فاصله بین زمین و آسمان را کوتاه نمي كنند بلكه اين فاصله را درازتر نيز می‌کنند امروز جامعه با خدا بيگانه شده است و شاید بخشی از تقصیر به عهده ما و شما باشد.

حجت الاسلام و المسلمين لطفيان اظهار داشت: بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب مبتنی بر معنویت گرایی است و بار سنگینی بر عهده حوزه های علمیه است.

وي افزود: امیدآفرینی و مجاهدت علمي در بيانيه گام دوم موج مي زند. مهمترین وظیفه و رسالت حوزه هاي علمیه و اساتید و محققان و معلمان این است كه اين اميد را در ميان جوانان بارور كنيم.

ايشان ادامه داد: اخلاق مداري و دشمن شناسي از مهمترين مقولاتي است كه در بيانيه گام دوم به آن تاكيد شده است.

وي افزود: دشمنان مي گويند ما با تمدن اسلامی مشکلی نداریم ولی تمدن اسلامی باید رام شده در اختیار ما باشد. اما ما معتقدیم تمدن اسلامی توانسته است ضربه نهایی را بر پیکر پوسیده تمدن غربی وارد کند.

دبير شوراي برنامه ريزي مدارس علوم ديني مدارس علوم ديني اهل سنت كشور با انتقاد از كساني كه با خجالت دستاوردهاي نظام اسلامي را بيان مي كنند خاطر نشان كرد: من خیلی تعجب می‌کنم چرا عده‌ای با خجالت دستاوردهای انقلاب اسلامی را تبليغ می کنند امروز باید با افتخار با زبان گویا و رسا به تبیین دستاوردهای انقلاب اسلامی را به همگان بيان كنيم. امروز مقام معظم رهبري از ما توقع رستاخیز علمی دارد. اما زماني كه مي خواهيم تحولي ايجاد كنيم داد همه در مي آيد. امروز برای فتح قله‌های دانش باید در حوزه‌های علمیه و مدارس و مساجد، خودمان را آماده کنیم.

وي افزود: آیا با معیارهای امروزی برای فتح قله‌های دانش آماده‌ایم؟ اگر آماده‌ایم بسم الله اگر آماده نیستیم بايد فکری بکنیم و معيارهايي را براي حوزه‌های علمیه مدارس و مساجد آماده سازيم  تا آنها را برای رسیدن به سمت فتح قله‌های دانش آماده کند در این راستا باید ماموریت محور حرکت می‌کنیم.

ايشان ادامه داد: امروز طلبه علاوه بر آموزش درعرصه تربيت نيز بايد مورد توجه قرار گيرد. این مأموریت ایست که بر عهده ما قرار گرفته شده است.  

وي ابراز داشت: بیانیه گام دوم انقلاب برای یک اندیشه و گروه خاص نوشته و نگاشته نشده است بنابراین باید کتاب بالینی بنده و شما باشد و نقشه راه ما در ۴۰ ساله دوم. بر اساس بیانیه گام دوم مي بايست درجهت ارتقاء بینش دینی و علمی جامعه حرکت ‌کنیم باید به سوی تدوین الگوی جامع تربیتی در حوزه و در مسجد خودمان حرکت کنیم باید به سوي بنیان های سبک زندگی اسلامی حرکت کنیم باید جامعه ما به سمت ایثار به سمت قناعت به سمت مقاومت حرکت ‌کند و در یک کلام رسالت حوزه های علمیه در بیانیه گام دوم حمایت هدایت و صیانت از آرمان‌ها و دستاوردهاست. اگر حوزه علمیه با قوت و شدت به این سمت حرکت کند  از خطرات در امان خواهيم ماند آرمان هاي ما از خطر سکولاریسم و جدایی دین از سیاست در امان خواهند ماند. امروزه سکولاریسم ديني بلای جان جامعه ما شده است و جهاد علمی باید جامعه را از این شاخص‌ها فاصله بدهد و به سمت شاخص‌های مدنظر رسول الله انشاالله حرکت بدهد بنابراین روحانیت در مسیر جوشاندن چشمه همیشه پر جوش دانش آن هم بر مبنای معارف واقعی اسلام حرکت کنند تا به تعبیر مقام معظم رهبری که فرمودند علم آشکار ترین وسیله است قدرت و توانایی است علم ما باید قدرت ما را افزایش بدهد باید ايمان ما را افزایش بدهد و علم ما باید توانایی ما را انشاالله ارتقا ببخشد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.