تجمع اعتراض آميز حوزويان خراسان پيرامون شهادت شيخ نمر

به گزارش روابط عمومي حوزه علميه خراسان، در پي به شهادت رسيدن شيخ نمر باقر النمر به دست رژيم آل سعود، علما، اساتيد و طلاب حوزه علميه خراسان در سالن اجتماعات دانشگاه علوم اسلامي رضوي تجمع اعتراض آميزي داشتند.

اين تجمع كه با فرياد خشم حوزويان خراساني در پي اعدام شيخ نمر  همراه بود، ساعت 9 صبح روز 13 دي ماه در سالن اجتماعات دانشگاه علوم اسلامي رضوي با حضور علماء‌ طلاب، اساتيد و مسؤولين حوزه‌ي علميه با شكوه خاصي برگزار شد.

«شيخ نمر باقر النمر» كيست؟

شيخ نمر، از روحانيون بزرگ شيعه و رهبر شيعيان عربستان بود كه صبح ديروز پس از ماه‌ها تحمل اسارت، در عربستان به دست رژيم منحوس آل سعود به شهادت رسيد.

شيخ “نمر باقر النمر” ‌روحاني شيعي برجسته عربستاني، در سال 1379 هجري قمري مصادف با 1968 ميلادي، در شهر “العواميه” در استان القطيف در شرق عربستان در خانواده‌‌اي اهل علم و دين به دنيا آمد.

تحصيلات مقدماتي خود را در همان شهر العواميه به پايان رساند و در سال 1400 هجري قمري مصادف با 1989 ميلادي، براي آشنايي نزديك‌تر با انقلاب اسلامي ايران و تحصيلات حوزوي ابتدا به ايران مهاجرت كرد.

شيخ نمر در طول مدت تحصيل علوم حوزوي خود در تهران و سوريه در محضر اساتيد مختلفي حضور يافت، از جمله:

– بحث خارج نزد آيت الله سيد محمدتقي مدرسي در تهران

– بحث خارج نزد آيت الله سيد عباس مدرسي در سوريه

– بحث خارج نزد آيت الله خاقاني در سوريه

– دروس عالية نزد علامة شيخ صاحب الصادق در تهران

– درس “لمعة” نزد علامة شيخ وحيد افغاني

از جمله خصوصيات اخلاقي وي را بايد بلندمنشي و وسواس او در مراعات و حفظ اصول و مبادي و ارزش‌هاي ديني به شمار آورد كه بازتاب آن به‌ خوبي در خط مشي فكري و جهادي‌اش آشكار بود.

فعاليت‌هاي سياسي و بازداشت‌ها توسط رژيم سعودي

اخيراً رژيم عربستان سعودي در حالي شيخ نمر باقر النمر را بازداشت كرد كه پيش از اين نيز دو بار و طي سال‌هاي 2006 و 2008 ميلادي، شيخ را بازداشت كرده بود.

نخستين بازداشت شيخ نمر به مي 2006 ميلادي بازمي‌گردد، هنگامي كه شيخ به محض بازگشت از سفر كوتاه‌ مدتش به بحرين و بازگشت به عربستان، به دليل مشاركت در همايش بين‌المللي قرآن كريم از سوي نيروهاي امنيتي رژيم سعودي بازداشت شد.

اتهام شيخ اين بود كه در اين همايش، در عريضه‌‌اي از رژيم سعودي خواسته بود به “قبرستان بقيع” رسيدگي كرده، مذهب “تشييع” را به رسميت شناخته و شيوه‌‌هاي آموزشي و درسي كنوني حاكم بر عربستان را تغيير داده يا لغو كند.

اما بازداشت مجدد شيخ نمر، به 23 آگوست 2008 ميلادي باز مي‌‌گردد كه در شهر “القطيف” به دست نيروهاي امنيتي رژيم سعودي بازداشت شد. اين بار اتهام شيخ براي بازداشت بنابر ادعاي رژيم سعودي درخواست از شيعيان مناطق شرقي عربستان براي آماده‌ شدن به منظور دفاع از خود و جامعه خويش بود كه رژيم ادعا مي‌‌كرد، اين سخنان نمر به معني تحريك شيعيان عربستاني براي جدايي از حكومت مركزي بود.

رژيم سعودي از بيم قيام مردمي و خشم و غضب شيعيان مناطق شرقي عربستان، شيخ نمر را 24 ساعت پس از بازداشت آزاد كرد.

اين روحاني برجسته عربستاني يك بار ديگر در مارس 2009 ميلادي در معرض بازداشت قرار گرفت.

ديدگاه‌هاي نمر در قبال آل‌سعود

شيخ نمر همواره در خطابه‌‌هايش رژيم سعودي را به اعمال “سياست‌‌هاي تبعيض‌آميز طايفه‌اي سازمان‌ يافته و منظم به‌ويژه در مناطق شرقي عربستان و به‌خصوص در دو منطقه “الاحساء” و “القطيف” متهم مي‌كرد كه حدود يك قرن است، بر اين مناطق حاكميت دارد.

وي همواره و بارها تأكيد داشته كه از گفتن كلام حق، بيم و واهمه‌اي ندارد حتي اگر در اين راه بازداشت شده، وارد زندان شود و تحت شديدترين شكنجه‌ها و آزارها و اذيت‌ها تا سرحد شهادت قرار گيرد.

شيخ نمر توهين به كرامت شهروندان عربستاني به‌ ويژه شهروندان شيعي عربستان كه از ديد رژيم سعودي شهروندان درجه دو اين كشور به شمار مي‌آيند و فاقد هرگونه حق و حقوق شهروندي هستند، رد و تأكيد مي‌كرد كه از كرامت و حقوق شهروندان شيعي عربستاني حمايت خواهد كرد.

وي بارها در اين ارتباط تأكيد كرده بود كه در خط اول رويارويي با ظلم و جور رژيم سعودي قرار مي‌گيرد چون اعتقاد داشت بدون مبارزه و تلاش نمي‌‌توان به حقوق مورد نظر خود دست يافت و عدالتي در كشور برقرار نخواهد شد و شهروندان نمي‌توانند آزاد زندگي كنند.

شيخ نمر در اين‌باره در سخنان خود با استناد به خطبه “جهاد” اميرالمؤمنين علي(ع) تأكيد دارد كه به عدالت جز از طريق جهاد دست نخواهيم يافت و حق جز با از خود گذشتگي و جهاد و شجاعت به دست نخواهد آمد.

وي در خطبه‌هاي نماز جمعه خود نيز بارها گفته است كه شيعيان عربستان، ديگر در برابر توهين‌ها و تعدي‌ها و تجاوزات آل‌سعود سكوت نخواهند كرد و در اين باره خطاب به آل‌سعود گفت كه “ما ساكت نمي‌مانيم كه هر آنچه بخواهيد بر سر ما بياوريد؛ هر آنچه بخواهيد انجام دهيد و كرامت و شخصيت ما را كه با ارزش ترين چيز در زندگي ماست، زير پا بگذاريد”.

شيخ نمر همچنين از مطبوعات و رسانه‌هاي سعودي به دليل وابستگي و تبعيت آنها از رژيم سعودي و تبديل‌شدن آنها به بوق تبليغاتي آل‌سعود به‌شدت انتقاد مي‌كرد.

وي تصريح مي‌كرد كه مفتي‌هاي وهابي، ساخته و پرداخته آل‌سعود هستند. به گفته شيخ نمر، آل سعود به مفتي‌هاي وهابي پول مي‌دهند تا با دامن‌زدن به اختلافات طايفه‌اي و مذهبي و ايجاد اختلاف بين شيعيان و اهل سنت، آنها را به خود مشغول كنند و با ايجاد تفرقه مذهبي و طايفه‌اي و قبيله‌اي به حاكميت خود بر عربستان و غارت و چپاول ثروت‌هاي آن ادامه دهند.

شيخ نمر النمر در يكي از خطبه‌هايش به خاطر مواضع و ديدگاه‌هاي تندش در قبال رژيم سعودي گفت كه “مي‌دانم فردا براي بازداشت من به سراغم خواهيد آمد. خوش مي‌آييد! اين منطق و راه و روش شماست: “بازداشت” و “شكنجه” و “كشتار”؛ ما از قتل و كشتار نمي‌هراسيم. ما از هيچ چيز نمي‌ترسيم.”

وي در قبال سركوبگري هاي رژيم سعودي و مخالفت اين رژيم با برگزاري تظاهرات‌ مسالمت‌آميز و تجمع‌هاي اعتراض‌آميز تأكيد مي‌كرد كه “همواره به دنبال راه‌هاي ديگري براي ادامه اعتراضات خود و احقاق حقوق‌مان خواهيم بود و تظاهرات، يكي از اين راهكارهاست”.

اين روحاني عربستاني را بايد از جمله دشمنان سرسخت “نايف بن عبدالعزيز” ولي‌عهد سابق رژيم سعودي برشمرد. شيخ نمر، همواره انتقادات شديدي را به وي وارد مي‌كرد.

وي در يكي از خطابه‌هايش شاهزاده نايف بن عبدالعزيز را به علت شدت خشونت و قساوت و ظلمش عليه مردم عربستان به طور اعم و شيعيان به طور اخص، طاغوت و ستمگري خواند كه در قبرش شكنجه خواهد شد و آتش او را خواهد سوزاند و كرم‌ها او را خواهند خورد. او در همين خطبه تأكيد كرد كه از مرگ نايف خوشحال خواهد شد.

وي همواره در خطبه‌هاي نمازجمعه و خطابه هايش نه تنها از آل سعود انتقاد مي‌كرد بلكه از منتقدان سرسخت برخي از رژيم‌هاي عربي حوزه خليج فارس از جمله آل خليفه بود.

مرحوم شيخ نمر، امروز توسط رژيم منحوس آل سعود به شهادت رسيد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.