بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه گزارش می دهد: آتش زدن پرچم‌های اسرائیل و آمریکا در روز خشم فلسطینی‌ها و زخمی شدن ۷۷ تن

ملت فلسطین روز سه شنبه در محکومیت اقدامات دولت آمریکا در حمایت از رژیم اشغالگر صهیونیستی و به رسمیت شناختن شهرک‌سازی‌ها در کرانه باختری “روز خشم مردمی” به راه انداخته و دست به اعتصاب سراسری زدند.

به گزارش دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان به نقل از بخش بین الملل پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت كشور، در بسیاری از شهرهای کرانه باختری فلسطینیان با نظامیان اسرائیلی که با شلیک گلوله و گاز اشک‌آور قصد سرکوب آنان را داشتند، درگیر شدند. در این درگیری‌ها دست کم ۷۷ نفر زخمی شدند.

تظاهرات کنندگان با سردادن شعارهایی خواستار مقابله با طرح‌های شوم آمریکا در حمایت از رژیم صهیونیستی از جمله معامله قرن و توقف شهرک‌سازی این رژیم در اراضی اشغالی فلسطین شدند.

هلال احمر فلسطین گزارش داد، اکثر افراد به دلیل گاز اشک آور و گلوله‌های پلاستیکی زخمی شدند.

این تظاهرات در پاسخگویی به فراخوان گروه‌های فلسطینی از ساکنان کرانه باختری برای تظاهرات در روز خشم برگزار شد و دلیل آنها محکومیت تصمیم اخیر آمریکا درباه شهرک‌سازی‌ها و شهادت اسیر سامی ابو دیاک در زندان‌های رژیم صهیونیستی بود.

دولت آمریکا در آخرین اقدام خود در حمایت از رژیم صهیونیستی اعلام کرد که شهرک‌سازی این رژیم در اراضی اشغالی فلسطین غیرقانونی نیست و کاملا مشروع است.

در مرکز شهر رام الله هزاران تن در تظاهراتی که محمد اشتیه نخست وزیر دولت تشکیلات خودگردان و برخی سیاستمداران نیز به آن ملحق شدند، حضور داشتند.

محمد اشتیه گفت: ما اینجا هستیم که با صدای رسا و بلند بگوییم خواهان حق بازگشت و حق‌ خود در سرزمین‌مان هستیم آنها در شهرک‌هایی که هیچ جایی در خاک ما ندارند،‌ غریبه‌اند.

شرکت کنندگان تصاویر سامی ابودیاک را در دست داشتند که صبح سه شنبه در زندان الرمله در حالی که با سرطان دست و پنجه نرم می‌کند، به شهادت رسید.

تظاهرکنندگان به منطقه شمالی در همجواری پادگان ایل در شمال شهر رفتند و درگیری‌هایی بین جوانان و سربازان اسرائیل رخ داد که آنها به سوی فلسطینی‌ها گاز اشک آور و گلوله‌های مشقی شلیک کردند.

در شهر نابلس در شمال کرانه باختری نیز حدود ۴۰۰۰ تن به مرکز شهر رفتند و شعارهایی در محکومیت سیاست شهرک‌سازی سر دادند.

تظاهرکنندگان پرچم‌های اسرائیل و آمریکا و نیز ماکت نخست وزیر این رژیم و هم‌پیمانش یعنی دونالد ترامپ،‌ رئیس‌جمهوری آمریکا را آتش زدند.

شهرهای الخلیل در جنوب کرانه باختری نیز شاهد درگیری‌هایی پراکنده در مرکز شهر و دو شهر بیت امر و حلحول و اردوگاه آوارگان العروب نیز صحنه تظاهرات حدود ۲۰۰۰ تن بودند.

در غزه نیز گروه‌های مقاومت ملی و اسلامی فلسطین از جامعه جهانی خواستند مسؤولیت خود را در قبال نقض‌های دولت آمریکا و اسرائیل در حق فلسطینی‌ها اجرایی کند. گروه‌های مقاومت تجمعی را مقابل مقر یونسکو در مرکز غزه در مخالفت با تصمیم آمریکا برگزار کردند.

اسماعیل رضوان،‌ یکی از رهبران حماس گفت: تصمیم اخیر آمریکا درباره شهرک سازی‌ها باطل است و نقض علنی حقوق ملت فلسطین محسوب می‌شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.