امام جمعه اهل سنت تايباد: مصائب امروز جامعه بشري به خاطر دوري از نام و ياد خداست

مولوي غلام نبي توكلي گفت: متاسفانه مسلمانان امروزه آغشته به فساد هستند و خداوند را از یاد برده اند، كه اوضاع كنوني جهان اسلام گواه بر اين مدعاست.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام نبي توكلي در خطبه هاي نمازجمعه اين هفته در ادامه تشریح اسماء الحسنی، به تشریح نام مبارک العلیم پرداخت و گفت: علم انسان اکتسابی و بسیار محدود است و به اندازه ای که آموخته است می داند اما علم پروردگار عالم، نیاز به آموختن و استاد ندارد، علم او بسیار وسیع و گسترده است. مفسرین العلیم را اینگونه تفسیر کردند که از صیغه های مبالغه است و به معنای شناخت یک شی به حقیقت و واقعیت آن است.

مولوي توکلی در بیان معنای شرعی این نام مبارک گفت: خداوند تبارک و تعالی ذاتی است که عالم به همه اشیاء است و دانستن پروردگار هم در نهایت کمال است. آنچه مخلوقات در گذشته ندانستند، خداوند می داند و آنچه در آینده می خواهند بدانند، پروردگار بدان آگاه است. هیچ ذره ای در عالم تحرک ندارد، مگر به اجازه پروردگار حرکت کند، تا او نخواهد، آن ذره از جای خود حرکت نخواهد کرد.

ایشان اظهار داشت: هیچ فرشته ای بر آنچه در دل ما می گذرد، آگاهی ندارد و این علم فقط در انحصار پروردگار متعال جهانیان است، پس غیب یا آنچه پوشیده است در عالم، در نزد خدای تبارک و تعالی حاضر است و رازها در نزد او آشکارا است.

وسعت علم پروردگار را اینگونه توصیف کرده اند که آنچه در آسمان های هفتگانه و زمین و آنچه مابین آنها در یک‌لحظه رخ دهد، پروردگار به همه آنها علم دارد و نظم جهان هستی و حرکت منظم این جهان گواهی است بر این ادعا چرا که اگر علم‌پروردگار نبود، هستی با این نظم حرکت نمی کرد، این در حالی است که در عرش خود مستقر است و همه را از آنجا مدیریت می کند و مافوق همه مخلوقات خود است.

مولوي توکلی در تشریح اقتران این نام مبارک با نام مبارک العزیز گفت: اقتران و اتصال بسیار زیبای این دونام مبارک نشان از تدبیر و نظم پروردگار دارد. دقت کنید که همزمان با این نظم و انتظامات زیبا، نیاز به قدرت و غلبه است، پس پروردگار جهانیان در کنار علم بالای خود، قدرت بسیار فوق العاده ای دارد که مافوق تصور هر مخلوق است. خداوند از قدرت خود به نفع مخلوقات خود استفاده می کند و هیچ گاه ضرری بر بندگان خود نمی خواهد، البته حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله و … هشدار پروردگار است، وقتی بشر به جایی رسید که از خداوند غافل شد، هشدار می دهد تا راه را گم نکنند. این مخالف با قدرت معقول پروردگار نیست، در دنیای بشری یک قدرتی بمب اتمی دارد، این یک قدرت نامعقول است چرا که نمونه های آن را شاهد بودیم. ببینید در ژاپن چه کردند؟ این یک قدرت نامعقول است اما قدرت پروردگار مورد پذیرش عقل است.

استاد حوزه علمیه احناف تایباد در بیان جلال و ثمره نام مبارک العلیم گفت: خداوند قبل از خلق هر مخلوق، سرنوشت او را رقم می زند و تقدیرات او را می‌نویسد، به قلم دستور می دهد که بنویسد و می فرماید، مقادیر و اندازه همه چیز را بنویس و قلم همه چیز را می‌نویسد تا طلوع قیامت هر تقدیری را می نویسد. ثمره نام مبارک العلیم این است که انسان بفهمد در مقابل پروردکار خود بفهمد چه باید بکند، اسماء و صفات پروردکار را بشناسد، چون علم انسان ها به پروردگار نهایت خلقت آنها است.

ما باید درک کنیم در مقابل چه کسی قرار داریم، در مقابل او همیشه تسلیم باشیم و سرکش نباشیم. دوست و دشمن خود را بشناسیم، دوست ما خالق است و دشمن ما شیطان و نفس ما، معرفت الله اینجا حاصل می شود.

ایشان افزود: انسان در هر جایگاهی در مقابل پروردگار خوار و ذلیل است، هر قدرت بشری در مقابل قدرت پروردگار ذلیل است، متوجه باشیم که این پروردگار را فراموش نکنیم. این همه فساد و جنایت در جامعه حاصل دوری خداوند است. امروز ما از عینک مادیات به زندگی نگاه می کنیم، متاسفانه و صد متاسفانه مسلمانان آغشته فساد هستند و خداوند را از یاد برده اند، به جهان اسلام نگاه کنید. از این اسماء الحسنی درس بیداری و پند و اندرز بگیریم. جهنم بزرگترین اندرز است، آدم اگر آتش جهنم را بیاد آورد، قتل، غارت، اختلاس و فحشا نمی کنیم. مسلمانان تا کی میخواهیم در فساد باشیم، امروز جوان معتاد مسلمان از خداوند حیا نمی کند و به خانه خدا دستبرد می زند، چه رسد به خانه مخلوقات، این باعث تاسف و تاثر است.

خطیب جمعه شهرستان تایباد درستی زندگی ها را درستی قلب ها دانست و گفت: تا کینه و حسد در قلب مسلمان باشد، زندگی مسلمانان همین است. برای داشتن یک زندگی پاکیزه باید دل های مسلمانان نسبت به یکدیگر پاکیزه و بدون کینه باشد.

مولوي توکلی در بخش دوم خطبه های نماز جمعه با تقدیر از خیرین و مردم تایباد گفت: خداوند را بابت توفیقی که به ما داد تا مسجد را مفروش کنیم، بی نهایت سپاسگذاریم. فرشی تقریبا منحصربفرد و زیبا که باعث تحسین همه مردم و آبرویی برای شهرستان شد، این توفیق خداوند و لطف او بود.

بحمدالله فاز اول به مبلغ ۱۹۲ میلیون تومان انجام شد و فاز دوم را بزودی آغاز می کنیم و توقع داریم کمک های شما ادامه داشته باشد تا مسجد یکپارچه و زیبا شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.