امام جمعه اهل سنت بيرجند: محبت و بغض اگر بخاطر خدا باشد منجر به محبت با خدا و پیامبر می شود

مولوي غلام حيدر فاروقي گفت: محکم ترین پیوند ایمانی هر مسلمان این است که، اگر کسی را دوست دارد بخاطر خدا دوست داشته باشد و اگر با کسی دشمنی و عداوت دارد بخاطر خدا باشد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوی غلام حیدر فاروقی امام جمعه اهل سنت بیرجند در خطبه های این هفته با اشاره به راههای محبت خدا و رسولش اظهار داشت: محبت دو نوع است: یک نوع محبت انسان ها به یکدیگر و بقیه مخلوقات و نوع دیگر محبت به خدا و پیامبر او.

وی افزود: محبت انسان ها به یکدیگر فانی و زودگذر است و دوامی ندارد، اما محبت  خدا و پیامبر دائمی است و اثرات بسیار مطلوب و مفیدی در این دنیا و سبب سعادت و خوشبختی در آخرت می شود.

ایشان ادامه داد: انسان موجودی اجتماعی است و ناچار است که با دیگران معاشرت داشته باشد و معاشرت با دیگران هم بدون مهر و شفقت و محبت امکان پذیر نیست. پیامبر(ص) می فرمایند، مومن محل الفت و محبت است، باید هم دیگران را دوست داشته باشد و هم دیگران او را دوست داشته باشند.

مولوی فاروقی ابراز داشت: انسانی که دیگران را دوست ندارد و یا دیگران هم او را دوست ندارند، در چنین انسانی هیچ خیری نیست. انسانی که محبت ندارد،مانند جسم بی روحی است و هیچ ارزشی در جامعه ندارد. پیامبر(ص) می فرمایند، هرگز به بهشت داخل نمی شوید، مگر اینکه ایمان بیاورید و هرگز ایمان شما کامل نخواهد شد، مگر اینکه یکدیگر را دوست داشته باشید. پیامبر(ص) می فرمایند، عملی وجود که سبب محبت بین انسانها می شود. و فرمودند، أَفشُوا السَّلامَ بَینَکُم آن عمل،گسترش سلام بین یکدیگر است.

ایشان اضافه کرد: سلام، از شعائر دین مبین اسلام است و سبب الفت و محبت بین انسان ها می شود. پیامبر(ص) می فرمایند بعد از سلام با یکدیگر مصافحه کنید که کینه ها را از قلب خارج می کند. خداوند متعال یکی از نعمت های بزرگش را برای بقای دین اسلام و وحدت و اتحاد و انسجام امت اسلامی ایجاد محبت و الفت بیان می کند. پیامبر گرامی اسلام جامعه اسلامی و مسلمانان را در محبت و مودت و رحم و شفقت و دلسوزی به یک جسم تشبیه می دهد. مسلمانان باید یکدیگر را دوست داشته باشند،نسبت به یکدیگر دلسوزی داشته باشند، در غم و شادی همدیگر شرکت کنند و سهیم باشند. محبتی که منجر به محبت خدا و پیامبر می شود محبتی است که فقط بخاطر رضای خدا باشد.

امام جمعه اهل سنت بیرجند با بیان روایتی از پیامبر مکرم اسلام بیان داشت: پیامبر(ص) می فرمایند، محکم ترین پیوند ایمانی هر مسلمان این است که، اگر کسی را دوست دارد بخاطر خدا دوست داشته باشد و اگر با کسی دشمنی و عداوت دارد بخاطر خدا باشد. بغض و عداوت اگر بخاطر خدا باشد منجر به محبت با خدا می شود و محبت هم بخاطر خدا باشد منجر به محبت با خدا و پیامبر می شود. حدیث قدسی است که پیامبر(ص) از خداوند روایت می کند که خداوند می فرماید، محبت من واجب است برای کسانی که یکدیگر را بخاطر خدا دوست دارند، به دیدار یکدیگر می روند بخاطر خشنودی خداوند و برای کسانی که سعی و تلاش می کنند در عبادت ها و بخاطر خدا انفاق می کنند. محبت با انسان ها چند نوع هستند؛ عده ای ممکن است افراد را بخاطر مال و ثروت شان دوست داشته باشند. گاهی محبت ممکن است بخاطر پست و مقام و جایگاه باشد. تنها محبتی که بین انسان ها باقی می ماند،محبت بخاطر خدا است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.