امام جمعه اهل سنت بيرجند: خداوند از رگ گردن به انسان نزديك تر است و صداي تضرع و نياز بندگان خود را مي شنود

مولوي غلام حيدر فاروقي گفت: دل بستن به غير خدا باعث خسران دنيا و خرابي آخرت مي شود.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام حيدر فاروقي در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه پیرامون دعا و شرایط اجابت دعا به سخنرانی پرداخت.

وي با بيان اينكه خداوند متعال برای ارتقاء بشر و رسیدن آن به درجات کمال و پرواز روح به عالم ملکوت انسان ها را موظف به دعا نموده است، اظهار داشت: دعا باعث مي شود تا انسان ها ارتباط شان را با پروردگارشان قطع نکنند و همیشه با پروردگار خود در حالت راز و نیاز و مناجات باشند.

ایشان افزود: انسان در برابر مشکلات و مصیبت ها عاجز و ناتوان است و برای جبران این عجز و ناتوانی ناچار است که به پروردگارش رجوع کند و از خدا کمک بخواهد، و چاره ای جز این هم ندارد.

وي اضافه كرد: دعا در حقیقت بیماری های روحی و روانی انسان را شفا می دهد. روانشناسان توصیه می کنند که هرگز ناراحتی هایی را که دارید در دلتان نگه ندارید، که نگه داشتن ناراحتی ها و پنهان کردن آن ها و بازگو نکردن آن باعث فشارهای روحی و روانی می شود، به همین خاطر هر انسان، هنگام ناراحتی و مشکلاتی که دارد، دوست دارد مشکلاتش را با نزدیکترین افراد خانواده و دوستانش در میان بگذارد تا ناراحتی از وی کاسته شود اما وقتی انسان یقین دارد مشکل گشا، حاجت روا، شفا دهنده، روزی رسان خداست و عزت و ذلت دست اوست در هنگام مشکلات و مصیبت ها باید به خدایی رجوع کند و راز و نیاز نماید و مشکلاتش را با او مطرح نماید که حل مشکلات در دست او است.

مولوي فاروقی خاطر نشان کرد: وقتی انسان در چنین حالتی، دست به دعا بر می دارد و با پروردگارش راز و نیاز می کند، مسلما آرامش پیدا می کند. طبق آیه قرآن ” وَنَحْنُ أَقْرَبُ إِلَيْهِ مِنْ حَبْلِ الْوَرِيدِ.

مدير مدرسه علميه الصديق بيرجند گفت: خداوند نیاز به وسیله ندارد، و بدون واسطه صداي بنده اش را مي شنود.

امام جمعه اهل سنت بيرجند ادامه داد: دعا یکی از عبادتهایی است که با سرشت هر انسان عجین شده است. همه انسانها اعم از مسلمان و غیرمسلمان هنگام گرفتاری و مصیبت به درگاه خدا التماس، تضرع و دعا می کنند. همه انسان ها از دل خود به خدا راهی دارند و دری از همه قلب ها به سوی خدا باز است و انسان مسلمان باید از خدا حاجت خود را بخواهد.

ایشان افزود: حس خداپرستی و خداخواهی در فطرت همه انسانهاست و هنگام مصیبت میل خداشناسی در وجود انسان ایجاد می شود و انسان دست به دعا بر می دارد. کسانی که از دعا کردن تکبر می ورزند و دعا نمی کنند با ذلت و خواری در جهنم داخل خواهند شد‌. ترک دعا و طلب نکردن از خدا عذاب دارد.

مولوي فاروقي یادآور شد: پيامبر اسلام مي فرمايند، هیچ عبادتی از دعا افضل و بهتر نیست. و در روایتی دیگر می فرمایند، دعا مغز تمام عبادات است و دعا اسلحه مومن است که می تواند با دو دشمن شیطان و نفس مبارزه کند. کسی که خواسته هایش را نزد خدا مطرح نمی کند و از غیر خدا می طلبد، خداوند بر او خشمگین می شود.

وي افزود: خداوند در قرآن به صراحت می فرماید، و َقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ ﴿غافر: ٦٠﴾” خداوند می فرماید از من خدا فقط بخواهید. کسانی که خواسته های خود را از من نمی خواهند و طلب نمی کنند و از غیر خدا طلب می کنند،نتیجه این افراد با ذلت و خواری به جهنم داخل خواهند شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.