امام جمعه اهل سنت بيرجند: با توجه به فرمايش پیامبر اسلام(ص)، دل ها زنگ می زنند و زنگ دل ها یک نوع بیماری و بر اثر گناه و معصیت ایجاد شده است

مولوي غلام حیدر فاروقی گفت: پاک کردن قلب از گناه و معصیت راهش تلاوت و عمل به قرآن و یاد مرگ کردن است‌.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام حيدر فاروقي در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه به تبيين بيماري حسادت پرداخت.

ايشان با بيان اينكه دو نوع بیماری داریم یک نوع بیماری جسمی که با دارو و در نهایت عمل جراحی مداوا و معالجه می شود و یک نوع بیماری هم بیماری روحی و روانی است که با اطاعت از دستورات خداوند و پیامبر و عمل کردن به قرآن معالجه می شود.

ایشان افزود: دو نوع گناه وجود دارد؛ یک نوع گناه ظاهری و نوع دوم گناهان باطنی هستند. گناهان ظاهری، گناهانی هستند که از چشم،گوش، زبان، پا و دیگر اعضای بدن انسان ظاهر می شود و گناهان باطنی گناهانی هستند که در قلب انسان پنهان و نهفته است مانند: حسد، بغض، کینه، غرور و تکبر، خودخواهی، ریا، سوء ظن و …

ایشان تصریح کرد: بیماری های درونی کمتر مورد توجه انسان قرار می گیرد لذا خطر آنها بیشتر از گناهان ظاهری است. یکی از گناهان باطنی حسادت است و ضررهای زیادی هم در دنیا برای انسان حسود است و در آخرت هم عذاب های شدیدی در انتظار انسان حسود است. حسادت یکی از بیماری هایی است که در آیات و روایات مختلف تذکر داده شده است. انسان حسود بخاطر نعمتی که خداوند برای کسی داده حسادت می کند و دعا می کند که خداوند نعمتش را بگیرد. غبطه خوردن خوب است اما حسادت زشت است.

وي افزود: اولین مخلوقی که در آسمان حسادت کرد ابلیس بود، در مقابل حضرت آدم سجده نکرد. اولین انسانی که در روی زمین حسادت کرد قابیل بود که با حسادتی که با برادرش هابیل داشت، او را به ناحق کشت و تا قیامت هر خونی که به ناحق ریخته شود، قابیل سهمی از آن گناه می برد.

مولوي فاروقي ادامه داد: وقتی پیامبر(ص) مبعوث شدند و برای دعوت اسلام در مکه و طائف سران قریش را دعوت کردند، یکی از علت هایی که دعوت پیامبر را نپذیرفتند حسادت بود. حسادت یکی از صفات بارز یهود است. یهود بخاطر حسادتي که به مسلمانان دارند نمی گذارند مسلمان در آرامش و امنیت باشند.

امام جمعه اهل سنت بیرجند خاطرنشان کرد: حسادت دین انسان را از بین می برد، پیامبر اكرم(ص) می فرمایند، بیماری امت های گذشته بر شما مسلمانان سرایت کرده حسادت و عداوت است که دین را از بین می برد. در جاي ديگري رسول الله(ص) فرمودند، از حسادت به دیگران دور باشید که یک نوع بیماری خطرناک و صفت زشتی است که اعمال صالح شما را از بین می برد همان طور که آتش هیزم را به خاکستر تبدیل می کند. در جامعه ای که انسان ها نسبت به یکدیگر حسادت می ورزند خداوند برکت و خیر را از آنجا می گیرد.

ايشان با اشاره به حديثي از پيامبر اسلام(ص) اظهار داشت: پیامبر اسلام(ص) می فرمایند، دروازه های رحمت و مغفرت در روزهای دوشنبه و پنجشنبه به سوی بندگان باز است که دست از گناه بردارند و توبه کنند و آن ها را می بخشد مگر کسی که مشغول شرک خدا است که تا زمانی که دست از شرک برندارد خداوند توبه اش را قبول نمی کند. و دو نفری که با هم دیگر حسادت و عداوت مي كنند خداوند آنها را هم نمی بخشد مگر اینکه با هم آشتی کنند. تنها انسان هایی که در روز قیامت نجات پیدا می کنند با قلب هایی پاک، قلبهایی که از بخل،کینه،حسادت،خودخواهی و … پاک باشد.

مولوي فاروقی در پایان ابراز داشت: با توجه به حدیث  پیامبر(ص) دل ها زنگ می زنند  و زنگ دل ها یک نوع بیماری و بر اثر گناه و معصیت ایجاد شده است. پاک کردن قلب از گناه و معصیت راهش تلاوت و عمل به قرآن و یاد مرگ کردن است‌.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.