امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي: مسلمانان بايد با هم محبت داشته باشند و در برابر کفار به خودشان عجز و ناتوانی راه ندهند

مولوي سيد احمد عبداللهی گفت: شناخت دشمن و دسيسه هاي او از مهمترين ويژگيهاي يك مسلمان واقعي است.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي سيد احمد عبداللهي در مراسم نماز جمعه اين هفته اسدیه، تواضع برای خدا را شرط قبولی آن دانست و آن را از صفات بارز پیامبر و اصحاب ایشان بیان نمود.

مولوي عبداللهی پس از تلاوت آیه «وَ اخْفِضْ جَنَاحَكَ لِلْمُؤْمِنِينَ» (حجر/۸۸)، اظهار داشت: یکی از اخلاق بسیار پسندیده که قرآن پیامبر را به آن امر کرده است، تواضع و فروتنی در برابر خلق خداست، چنانچه می فرماید، در برابر مومنان فروتنی اختیار کن، زندگی نورانی پیامبر در این زمینه برای همه الگو و نمونه است.

ایشان در تعریف تواضع اذعان داشت: تواضع عبارت از دو چیز است، یک، تسلیم شدن در برابر حق و پذیرفتن آن از هر کس چه از ما عالم تر و بزرگتر و چه کوچکتر و پایین تر باشد، دو، بندگان خدا را حقیر ندانستن و با مردم با نرمی و محبت رفتار کردن، تواضع است. تکبر که ضد تواضع است عبارت است از زیر بار حق نرفتن و مردم را حقیر دانستن و خود را برتر تصور کردن از دیگران ، نشانه تکبر است.

 پیامبر (ص) فرمودند:”مَا تَوَاضَعَ أَحَدٌ للَّهِ إِلاَّ رَفَعَهُ اللَّهُ” هر کس به خاطر خدا تواضع کند خدا او را بلند می کند. اما نکته مهم که در روایت به آن اشاره شده این است که تواضع برای خدا باشد نه برای فرد و گروهی، وعده خداست که فرد را بلند می کند.

خداوند در حدیثی قدسی می فرماید: من تواضع لی هکذا رفعته هکذا  هر کس به خاطر من تواضع کند و خود را پایین آورد من او را این چنین بلند می کنم که پیامبر با دست به سوی آسمان اشاره نمودند.

در روایتی دیگر آمده است، هر کس یک‌ پله برای خدا تواضع کند، خداوند یک مرحله او را بلند می کند تا او را به «اعلی علّیین» برساند و کسی که یک پله تکبر و غرور کند، خداوند پله به پله او را ذلیل می کند تا اینکه او را به «اسفل سافلین» برساند.

مولانا عبداللهی با اشاره به درس های تربیتی سوره لقمان، گفت: خداوند در قرآن از قول لقمان فرموده است که لقمان پسرش را نصیحت کرد، وَلَا تُصَعِّرْ خَدَّكَ لِلنَّاسِ وَلَا تَمْشِ فِي الْأَرْضِ مَرَحا”(لقمان/۱۸)، ای پسرم صورت خود را نسبت به مردم برمگردان و بر روی زمین با فخر و خرامان راه مرو.

خداوند در حدیث قدسی می فرماید، کبریاء و بزرگی «رداء» من است و عزت «ازار» من است، کسی که بخواهد با من منازعه کند من او را عذاب می کنم.

ایشان با اشاره به نمونه هایی از تواضع در زندگی پیامبر و اصحاب ایشان، بیان داشت: شخصی با حالت ترس و لرزه از هیبت پیامبر به خدمت ایشان رسید، پیامبر فرمودند، راحت باش من پادشاه نیستم، من فرزند زنی هستم که در مکه گوشت خشک می خورد.

پیامبر در زمان فتح مکه هنگام ورود به این شهر از روی تواضع سر خود را بر روی شتر پایین گرفته بودند و فرمود، خداوند وعده خود را کامل کرد، بنده خود را نصرت و یاری کرد و احزاب و گروه ها را شکست.

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه با بیان صفات صحابه پیامبر در قرآن، تصریح کرد: قرآن صفات مسلمانان زمان پیامبر را بیان نموده است که در برابر کفار سرسخت و قوی بوده و در بین خودشان مهربان بودند «مُّحَمَّد رَّسُولُ ٱللَّهِ وَٱلَّذِينَ مَعَهُۥٓ أَشِدَّاءُ عَلَى ٱلكُفَّارِ رُحَمَاءُ بَينَهُم»(فتح/۲۹). باید مسلمین با هم محبت داشته باشند و در برابر کفار به خودشان عجز و ناتوانی را راه ندهند، متاسفانه امروز مسلمانان با هم درگیر جنگ و نزاع هستند و با دشمنان اسلام مراوده دارند.

امام جمعه اسدیه در فرازی دیگر ضمن اشاره به روز ملی مبارزه با استکبار بر لزوم دشمن شناسی تاکید نموده، خاطر نشان کرد: باید زمامداران کشورهای اسلامی در برابر زورگویان موضع واحد اتخاذ کنند، چون آمریکا و امثال آن هیچ وقت خیرخواه مسلمانان نبوده و دشمنی آن با اسلام آشکار است، قرآن کتاب مقدس مسلمین را در آمریکا آتش زدند و یاریگر دشمنان مسلمانان اند، مسلمانان نباید خود را در برابر آنان عاجز قلمداد کنند باید عزت و غیرت اسلامی داشته باشیم که صفت پیامبر و اصحاب ایشان همین بود، عزت مسلمانان با کفار نیست، عزت ما وابسته به ایمان است، وَ لِلَّهِ ٱلعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِۦوَلِلمُؤمِنِينَ، مسلمانان باید طبق این آیه با هم متحد باشند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.