امام جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي: اسراف از بزرگترين گناهاني است كه گريبانگير انسان مي شود

مولوي سيد احمد عبدالهي گفت: خداوند در قرآن كريم می‌فرماید، بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید زیرا خدا اسراف کنندگان را دوست ندارد.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي سيد احمد عبدالهي در خطبه هاي اين هفته نماز جمعه اهل سنت اسديه خراسان جنوبي، با بیان اینکه همه نعمت ها از جانب خداست، بر لزوم «استفاده صحیح از نعمت های الهی» و پرهیز از «اسراف» تاکید نمود.

مولوي سید احمد عبداللهی در جمع نمازگزاران مسجد جامع اسدیه، پس از تلاوت آیه:«وَالَّذِينَ إِذَا أَنفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَلَمْ يَقْتُرُوا وَكَانَ بَيْنَ ذَٰلِكَ قَوَامًا»(فرقان/۶۷) ، اظهار داشت: خداوند را به خاطر نعمت های بی حد و انتهایش شکرگذاریم، تمام نعمت هایی که در اختیار انسان است از جانب پروردگار است «وَ مَا بِكُم مِّن نِّعْمَةٍ فَمِنَ اللَّهِ»(نحل/۵۳)، انسان باید از نعمت هایی که خداوند به او ارزانی داشته به طور صحیح و درست استفاده کند.

ایشان افزود: خداوند وقتی نعمتی را به بنده عنایت می کند، انسان در استفاده از نعمت ها به هر روشی که بخواهد، آزاد نیست. انسان مسلمان اگر چه «تکوینا» آزاد آفریده شده است اما «تشریعا» آزاد نیست و پای بند یک سری مقررات و قوانین دینی است.

امام جمعه اسدیه بیان داشت: خداوند پیرامون صفات عبادالرحمان می فرماید: «وَالَّذِينَ إِذَا أَنفَقُوا لَمْ يُسْرِفُوا وَلَمْ يَقْتُرُوا» کسانی که انفاق می کنند و حتی در انفاق و خرج کردنشان «اسراف و اقتار» نمی کنند، بلکه مسیر اعتدال را بر می گزینند. خداوند در آیه ای دیگر اسراف کنندگان و تبذیر کنندگان را برادران شیاطین معرفی می کند «إِنَّ الْمُبَذِّرِينَ كَانُوا إِخْوَانَ الشَّيَاطِينِ»(اسراء/۲۷).

خطیب جمعه اهل سنت اسدیه با اشاره به اینکه صرفه جویی مختص یک مکان خاص نیست، گفت: اسراف نکردن تنها منحصر به منزل شخصی نیست و تفاوتی نمی کند صرفه جویی در کجا باشد بلکه هنر صرفه جویی این است که در اماکن عمومی، مساجد، پارک ها و محل های بین راهی اسراف نکنیم.

ایشان در ادامه تصریح کرد: بسیاری از مردم باور ندارند که اسراف هم یک گناه است بلکه آن را یک عمل غیر اخلاقی می‌دانند، در حالی که خداوند می‌فرماید: «كُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ»(اعراف/۳۱) بخورید و بیاشامید و اسراف نکنید زیرا خدا اسراف کنندگان را دوست ندارد. «لا تسرفوا» نهی است که خداوند منع کرده است مانند «لا تقتلوا انفسکم» و «لا تقربوا الزنا» ، خداوند از همه این اعمال نهی کرده است و گناه محسوب می شود. پیامبر (ص) فرمود، بدترین ظرفی که انسان آن را پر می کند شکم انسان است، چند لقمه ای کافی است که قامت انسان راست و استوار باشد و اگر انسان چاره ای ندارد جز اینکه زیاد بخورد پس سه چیز را رعایت کند، یک سوم معده را برای غذا، یک سوم را برای آب و یک سوم را برای تنفس در نظر بگیرد.

مولوي عبداللهی در پایان با اشاره به فصل گرما و افزایش مصارف خانگی، اظهار داشت: باید در استفاده از انرژی ها و به خصوص مصرف برق صرفه جویی کنیم چرا که قطعی برق موجب اختلال و قطعی آب، مخابرات و گاز می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.