امام‌جمعه اهل‌سنت تایباد: امام رضا علیه السلام مرجع علمی و معرفتی مشترک تشیع و اهل سنت است.

مولوي غلام نبي توكلي گفت: امامت امام رضا(ع) تنها ویژه شیعیان نیست بلکه اهل سنت و سایر مذاهب نیز به این حضرت توجه بسیار زیادی داشته‌اند.

به گزارش روابط عمومي دفتر نمايندگي ولي فقيه در امور اهل سنت خراسان، مولوي غلام نبي توكلي امام جمعه اهل سنت تايباد و مدرس مدرسه علميه جامع الاحناف اين شهر، در گفتگو با خبرنگار اين دفتر با بيان عشق و ارادت اهل سنت به ائمه معصومين(ع) به ويژه علي بن موسي الرضا(ع) اظهار داشت: قرار گرفتن بارگاه منور رضوی در مشهد مقدس این شهر را به قبله آمال خیل عظیمی از مسلمانان اعم از شيعه و سني كرده است و تعداد زیادی از این افراد برای پای‌بوسی به حرم حضرت ثامن‌الجج (ع) می‌آیند. 

وي افزود: یکی از موضوعات مشترک بین شیعه و اهل سنت، اهل بیت(ع) هستند که مورد احترام همه امت اسلام بوده است. این مسئله در مورد امام رضا(ع) تشدید می‌شود چرا که ایشان در ایران زندگی کرده و از موقعیت ویژه‌ای نیز برخوردارند که یکی از آنها مرجعیت علمی است

ايشان ادامه داد: پيروان تمام مذاهب اسلامي به زیارت امام رضا(ع) شرف‌یاب می‌شوند و علمای بزرگ اهل سنت علاج بسیاری از مشکلات خود را در پابوسی این حضرت یافته‌اند. در واقع اهل بیت رسول الله(ص) جزو مشترکات بین مذاهب هستند و از امام رضا(ع) در کتب سته حدیث‌های زیادی از زبان ایشان نقل شده و در ارتباط با اکثر احکام به روایت‌های این حضرت رجوع شده و این حضرت از جمله افرادی هستند که از زبان آنها موضوعات زیادی در مورد رسول اکرم(ص) گفته شده و اهل سنت نیز در کتب مختلف خود در سطوح متفاوت از احادیث ایشان موضوعاتی را بیان کرده‌اند.

امام جمعه اهل سنت تايباد با بيان ضرورت هاي حفظ وحدت ميان شيعيان و اهل سنت اظهار داشت: بنا به توصیه‌های بزرگان و پیامبر اسلام(ص) و خود امام رضا(ع) باید به وحدت توجه بسیار زیادی داشت چرا که تمام بزرگان دین اسلام از جمله امام رضا(ع) تأکیدات بسیاری  به این مسئله داشته‌اند.

ايشان افزود: باید این را در نظر داشت که شاگردان امام رضا(ع) تنها از تشیع نبوده‌اند بلکه این امام همام از ميان اهل سنت نیز شاگردانی داشته‌اند و همه در کلاس درس ایشان حضور پیدا کرده و از سرچشمه علم ایشان استفاده کرده‌اند و افتخار تلمذ و شاگردی در محضر ایشان را داشته‌اند و در بسیاری از موارد مسائل فقهی را با ایشان در میان گذاشته و از علم وی استفاده می‌کردند.

وي اضافه كرد: این مسئله نشان از تأکید امام رضا(ع) برای وحدت بین فرقه‌های اسلامی است. سعه صدر و همراهی با تمام فرقه‌های دین اسلام و یا حتی با سایر ادیان نشان از اهمیت جایگاه وحدت در سیره این بزرگوار داشته که اگر این مسئله در نظر گرفته شود سبب می‌شود که با صبر و همراهی تمام علما و سایر افراد امت اسلامی اعم از شیعه و سنی در کنار هم قرار گرفته و دست اخوت و برادری بدهند تا توطئه‌هایی که از جانب دشمن و استکبار جهانی برای اختلاف اندازی بین قبائل و مذاهب مختلف طرح شده از بین برود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.